Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jidáš, nebo šampion? Götzeho ve finále Ligy mistrů čeká těžká role

JEŠTĚ ZA DORTMUND. Mario Götze se rozcvičuje před semifinále Ligy mistrů. | foto: Reuters

22 2013
Sobotní finále fotbalové Ligy mistrů prožije pikantní příběh. Hlavní roli má hvězdný Mario Götze z Dortmundu. Odchází do Bayernu Mnichov, tedy do týmu velkého rivala a také soupeře v boji o nejcennější klubovou trofej.

Tak naposledy, Mario. Nebo snad jidáši? Až v sobotu vstoupí do vyprodaného kotle ve Wembley, mnozí z fanoušků Dortmundu se možná budou kousat do rtů. Mají mu přát, nebo je přirozenější ho nenávidět? Těžká odpověď.

Mario Götze zradil, protože v dubnu přestoupil do Bayernu Mnichov. Jenže zároveň při svém posledním vystoupení - pokud stačí vyléčit bolavý sval - může Dortmund dovést k triumfu v Lize mistrů. Nad Bayernem Mnichov.

Blíží se velkolepé finále. Finále, v němž bude 20letý mládenec s pečlivě načesanou patkou tím nejsledovanějším ze všech. "Udělám vše pro výhru. Chci být svému týmu platný stejně jako jindy," řekl excelentní záložník, jenž se ocitl v těžce schizofrenní situaci.

Pomůže-li Dortmundu, může ho po letním příchodu do Mnichova stihnout zloba fanoušků. Pokud dobře nezahraje, schytá to z druhé strany. Už takhle ho členové z tvrdého jádra Borussie Dortmund odsoudili. "Zrádče! Kryso! Táhni pryč!" Takových vzkazů je plný internet.

Po ohlášení šokujícího přestupu vandalové pomalovali Götzeho dům a jeho samotného musela při odjezdu z tréninkového centra doprovázet policejní eskorta. Kdosi pak na portál youtube.com umístil video, na kterém Götzeho dres ostentativně pálí v garáži, a Götzeho mladší brácha Felix byl donucen kvůli stupňujícím se posměškům předčasně odejít ze školy.

Věrní fandové Dortmundu by Götzemu odpustili prakticky cokoli. Kdyby se nechal hloupě vyloučit. Kdyby ve finále neproměnil rozhodující penaltu. Kdyby přestoupil do Realu Madrid či do Barcelony. Jedině pro odchod ke konkurenci do Bayernu neexistuje odpuštění.

"Je mi líto, že Mario odchází, ale nechte nás v klidu dohrát sezonu. Potřebujeme to. Nechte doma všechny negativní emoce," žádal trenér Jürgen Klopp.

Ale vyprávějte to srdcařům, kteří jsou ochotni za žlutočerné barvy Dortmundu padnout...  Z lásky ke Götzemu se zrodila nenávist. Způsobilo to kývnutí na nabídku z Mnichova, který se rozhodl, že za mladou hvězdu vyplatí výstupní klauzuli 960 milionů korun.

A teď si představte, že by se Götzemu povedlo sobotní finále rozhodnout. Loučil by se jako milovaný šampion, nebo jako jidáš?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze