Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jankulovski chystá benefici. Do Ostravy má přiletět také Gattuso

Marek Jankulovski | foto:  Michal Růžička, MAFRA

9 2013
Rok a půl od svého zranění kolena nebyl bývalý fotbalový reprezentant Marek Jankulovski na hřišti. Leč znovu začíná trénovat. Chce být připravený na benefici, kterou chystá na 8. června na ostravských Bazalech.

Na té se rozloučí se svou úspěšnou kariérou. Pozval prvotřídní hráče minulosti i současnosti, především své někdejší spoluhráče z národního týmu, Baníku Ostrava a AC Milán.

Například někdejšího italského reprezentanta Gennara Gattusa. "Ale nejen jeho," podotkl Jankulovski, který byl před dvěma týdny osobně v Miláně.

Ostatně na sobotu 8. června už domluvil letecký speciál z Milána do Ostravy.

"A je jasné, že v něm nebude Gennaro sám," usmál se Marek Jankulovski. "Do Itálie jsem jel s tím, že i kdyby dorazili jeden dva hráči, tak by to pro Ostravu bylo něco mimořádného, ale pozitivních reakcí bylo více, a tak jsem raději zamluvil letadlo."

Předběžné soupisky týmů pro benefici

Euro 2004 Milan Baroš, René Bolf, Petr Čech, Tomáš Galásek, Zdeněk Grygera, Tomáš Hübschmann, Jan Koller, Pavel Nedvěd, Jaroslav Plašil, Tomáš Rosický, Vladimír Šmicer, Tomáš Ujfaluši.

Výběr Marka Jankulovského Gennaro Gattuso, Martin Lukeš, bratři Poštulkové, Petr Samec, Radek Slončík a bývalí spoluhráči z AC Milán.

Přiznal, že mluvil mimo jiné s Filippem Inzaghim, který nyní trénuje dorostence AC Milán. A co třeba milánská legenda Paolo Maldini? "Figuruje v mém seznamu, který byl dlouhý... Nechci ale prozrazovat jména, dokud to není jisté, aby pak třeba fanoušci nebyli zklamaní." Pokud jde o současné milánské hráče, tak považuje za problém, že italská liga končí už 19. května.

"AC Milán pak jede na turné do Číny, ale tuším, že se vrátí prvního června a můj zápas je o týden později." Jak vůbec milánští fotbalisté na pozvání reagovali? "Dva roky jsem s nimi nebyl, a tak mě překvapily jejich pozitivní reakce. Přitom už to není, jako když jsme spolu hráli šest let a dennodenně vedle sebe seděli."

Je čas se rozloučit s fanoušky

Na hřišti Baníku Ostrava se utká tým Euro 2004 a Výběr Marka Jankulovského. Mužstva povedou trenéři Karel Brückner a Verner Lička. Jak těžké bylo přesvědčit trenéra Brücknera, aby přijel? "Telefonoval jsme mu, že hledám kvalitního trenéra ke kvalitnímu týmu. Začal se smát, a tak jsem mu řekl, že bych ho rád pozval na exhibici, jelikož český tým na Euru 2004 vedl," popsal Jankulovski. "Říkal, že přijede rád, akorát hodil svůj klasický žert, že nesmí být u doktora. Tak jsem ho ujistil, že v sobotu v šest už mají lékaři zavřeno."

Jankulovski plánuje, že si za každý celek zahraje poločas. Fandové se mohou těšit i na špičkové české fotbalisty v čele s Pavlem Nedvědem a Petrem Čechem.

"Rozhodnutí uspořádat takové utkání ve mně zrálo delší dobu," přiznal. "Kariéra byla dlouhá a úspěšná, takže nějaké takové ukončení by jí slušelo, a hlavně proto, že můj konec byl takový smutný, rychlý."

To se 15. října 2011 zranil v utkání s Hradcem Králové (1:0) po osmi minutách na hřišti, na které vyběhl po operaci křížových vazů v koleně. Ty si znovu přetrhnul.

"Bohužel jsem se nemohl doma ukázat, jak by možná někteří příznivci čekali. Ale už mě to přebolelo. Je to rok, co jsem oznámil ukončení kariéry, takže je čas se rozloučit i s fanoušky," podotkl. "Ostrava si takový zápas zaslouží."

A kdo bude exhibici pískat? Marek Jankulovski zatím rozhodčího nemá. Přiznal však, že ho napadl i Ital Pierluigi Colina... "Všechno je možné," usmál se.

Vstupné bude 150 korun na tribunu a 100 do nekrytých ochozů. "Výtěžek půjde na dobročinné účely," řekl manažer akce Michal Otava. Polovina půjde dětem a polovina na mládež Baníku. "Zřejmě na výstavbu mládežnického centra," dodal Marek Jankulovski. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze