Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nechtěl jsem jet místo někoho, kdo si Euro vykopal, říká Mareček

Lukáš Mareček na tréninku české reprezentace | foto: ČTK

9 2016
Hltal další výživné tréninkové dávky. Hrál v přípravě proti Maltě. S Rosickým a spol. je zvěčněný na týmové fotografii. Na fotbalové Euro se ale Lukáš Mareček nepodívá. Rozčarování? Kdepak. „Posune mě to dál,“ věří záložník Sparty, jemuž těsně unikla nominace do Francie.

Bývá to nevděčná role, kterou ne vždy všichni hráči zvládnou. Po vyčerpávající sezoně v klubu dostanou reprezentační pozvánku. Místo dovolené u moře tráví další týdny na hřišti. Moří se na soustředění. Vpřed je však žene vidina blyštivého fotbalového bálu. Jenže jako by jim na něj někdo na poslední chvíli roztrhal vstupenku.

Tesklivý osud čekatelů, kteří se těsně nevejdou do nominace na velký turnaj, poznal i Lukáš Mareček. „Kdybych se podíval na Euro, bylo by to super,“ zasní se 26letý brněnský odchovanec. „Ale zase si říkám, že jsem v kvalifikaci neodehrál ani jeden zápas a jet místo někoho, kdo si to vykopal, by nebylo ideální,“ přemítá.

Zatímco česká reprezentace před středečním polednem nabrala z ruzyňského letiště směr francouzské Tours, Mareček byl s rodinou doma v Domašově.

Mistrovství Evropy startuje v pátek večer duelem domácích Francouzů s Rumuny a on mohl být přímým účastníkem.

Kouči Pavlu Vrbovi se však jméno defenzivního štítu společně s útočníkem Patrikem Schickem nevešlo minulou středu při sestavování kádru na soupisku. „Su aspoň rád, že jsem byl na kempu v Praze a soustředění v Rakousku. Může mě to posunout dál,“ věří Mareček.

Žádné rozčarování, žádná frustrace. Možná lehké zklamání, které ale nedá najevo. Přitom mnozí reprezentanti, kteří se v minulosti ocitli v Marečkově pozici, snášeli situaci daleko hůře.

Zklamaní reprezentanti

Rok 2000. Kouč Chovanec na soustředění před Eurem škrtá pětici Černý, Ulich, Baranek, Verbíř a Wagner. „Tady už nemáme co dělat, pusťte nás zítra domů,“ žádají vzápětí hráči trenéra. Pavel Verbíř si kvapem zamlouvá dovolenou v Řecku. Ivo Ulich při odchodu z hotelu využívá postranní vchod, aby se s nikým nemusel bavit.

Rok 2012. Daniela Pudila posílá domů na poslední chvíli kouč Bílek. Místo leváka bere narychlo povolaného mladíčka Vladimíra Daridu a Pudil těžce kouše zklamání. Vždyť mu Euro kvůli zlomené kůstce na ruce uteklo už před čtyřmi lety. Mezi evropskou smetánku se podívá až letos, na třetí pokus.

„Trenér Vrba nám to s Patrikem dopředu oznámil, že jsme na srazu především proto, kdyby se někdo zranil. Zároveň ale řekl, že by byl rád, kdybychom jeli na soustředění, pokud nám to nějak nezasahuje do naší dovolené,“ vypráví Mareček. „A kdo by se nechtěl dostat do nároďáku, byť jako náhradník,“ líčí běhavý středopolař, jehož příběh může ještě čistě teoreticky skončit happy endem.

Pokud by se někdo z českého týmu před nebo v úvodní partii proti Španělsku zranil tak, že by už nemohl zasáhnout do turnaje, může povolit lékař z UEFA dodatečnou nominaci. „Že bych byl vyloženě kvůli tomu každý den na telefonu a kontroloval, jestli mám zmeškané hovory od neznámého čísla? To ne,“ usměje se Mareček, jenž stráví volné dny na Moravě s přítelkyní a dcerkou. „Má rok a půl, na cestování do zahraničí je ještě moc malá.“

Kratší dovolená? Nevadí

Po dovolené, již mu ořezaly reprezentační povinnosti, se má odchovanec Zbrojovky hlásit 20. června na startu přípravy pražské Sparty.

„Kratší pauza mně nevadí. Stejně mně zbývají ještě dva týdny volna, což je docela dost,“ ujišťuje Mareček. „Sice jsem se nevešel do finální nominace, ale je to další krok. Vím, že se můžu do nároďáku dostat v příští kvalifikaci na mistrovství světa. Bude se to ale odvíjet od toho, jak budu hrát v klubu a jak načneme sezonu,“ ví trojnásobný český reprezentant.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze