Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Maradonu nepustí na los mistrovství světa, chce to zkusit jako novinář

HORKÁ HLAVA. Takhle slavil Maradona gól, jenž znamenal postup Argentiny na šampionát. Kvůli nadávání novinářům má ale vstup na losování základních skupin zakázán. | foto: AP

4 2009
Losu základních skupin fotbalového mistrovství světa se zúčastní i trenéři národních týmů. Tedy až na jednoho. Kouč argentinské reprezentace Diego Maradona má vstup zakázaný, běží mu totiž dvouměsíční zákaz činnosti za jeho vulgární výstup. Božský Diego se ale nenechá ničím zastavit.

Vladimír Weiss, Fabio Capello, Carlos Dunga a dalších dvacet osm trenérů bude napjatě sledovat, jaké soupeře jim přiřadí los v jihoafrickém Kapském Městě.

Maradona by byl za normálních okolností tím dvaatřicátým, jenže svým chováním se o akci připravil.

Průběh losování sledujte on-line

Na koho narazí týmy na MS, se dozvíte v 18 hodin

Po kvalifikačním utkání s Paraguayí, které zajistilo Argentině postup na šampionát, totiž neudržel emoce na uzdě a vylil si vztek na novináře, od nichž musel snášet kritiku svých trenérských schopností.

Disciplinární komise FIFA mu poté vyměřila dvouměsíční trest a pokutu 25 tisíc švýcarských franků (422 tisíc korun).

Zákaz činnosti, který vyprší 15. ledna 2010, ovšem neplatí jen pro trénování mužstva v nadcházejících zápasech. Nedovolí Maradonovi ani vstup na slosování šampionátu v Jihoafrické republice.

FIFA Maradonu důrazně varovala, aby se nepokoušel na akci dostat.

Fotbalovou legendu to ale neodradilo. Na los se údajně snaží dostat jinou cestou, třeba se jako novinář začlenit do jedné z argentinských televizí. Podle zpráv italských médií dokonce zvažuje, že si změní jméno na akreditaci, aby oklamal ostrahu.

Generální sekretář FIFA Jérome Valcke ale vysílá do Argentiny jasné varování: "Zaslechli jsme, že by se mohl připojit k argentinské delegaci. Poslal jsem mu dopis, ve kterém ho varuji, že má vstup zakázán."

"Jestli Diego Maradona přijede jako žurnalista, jeho akreditace nebude uznána. Nemůžeme mu zabránit v cestě do Jižní Afriky, ale losu se nezúčastní," uvedl Valcke jménem Mezinárodní fotbalové federace.

Pokud by Maradona zákaz porušil, znamenalo by to pro něj ještě tvrdší trest, hrozí dále FIFA.

Losování začne v pátek v 18 hodin středoevropského času. Vyvolá Maradona další skandál?Najdete na iDNES.czmobilní verze