Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na tom máme hrát? Hřiště v Manausu vypadá před bitvou Angličanů jak louka

Správce hřiště na stadionu v Manausu upravuje trávník před úvodním zápasem mistrovství světa, který se uprostřed Amazonie bude hrát. Střetnou se v něm Anglie s Itálií. | foto: Themba HadebeAP

12 2014
Obavy z obrovské vlhkosti, strach z hadů či malárie a nyní nevábně vyhlížející trávník. "Na tom jako máme hrát?" mohou se ptát fotbalisté Anglie a Itálie. Vítejte v Manausu, nejtajemnějším hostitelském městě mistrovství světa.

V sobotu hostí Arena Amazonia první ze čtyř zápasů, které se ve městě budou hrát. Obavy z kvality trávníku zvyšují viditelně suché pruhy, hřiště vypadá hrbolatě.

"Upřímně řečeno, Manaus je ve špatném stavu," řekl Carlos Botella, šéf trávníkářů společnosti Royal Verd, která je za kvalitu hřiště v Manausu i v dalších šesti hostitelských městech zodpovědná.

"Začali jsme realizovat nouzový plán, abychom se pokusili hřiště vylepšit, jak jen to bude možné. Přesto si nemyslím, že do víkendu bude v dobrém stavu," pokračoval Botella.

Manaus leží v blízkosti rovníku na soutoku obřích řek Ria Negra a Amazonky, uprostřed deštného pralesa. Do města se z "civilizace" lze dostat jen letadlem nebo lodí, což péči o trávník komplikuje.

Fotogalerie

"Údržba hřiště byla složitá. Nevedou sem žádné silnice, stroje, další zařízení a materiály jsme museli dovézt lodí. Nebyla tu žádná hnojiva, prostě nic," poznamenal Botella.

K tomu nedávné tropické deště, další potíže způsobily řasy, které hřištěm prorostly. "Přidali jsme hnojivo a travní semena, aby trávník byl co nejhustší," řekl správce.

Španělská společnost se vedle Manausu stará ještě o hřiště v Riu de Janeiru, v Belo Horizonte, v Brasílii, ve Fortaleze, v Salvadoru a Recife. Navíc udržuje trávníky v dalších deseti tréninkových centrech, které účastníci šampionátu využívají.

Už dlouho před šampionátem byl výběr Manausu kritizován pro velkou vzdálenost od ostatních hostitelských měst. Než los určil, že jeden ze zápasů tam odehraje Anglie, její trenér Roy Hodgson prohlásil: "Manaus je ideální místo, kterému je třeba se vyhnout." Důvodem k těmto slovům byla vlhkost a vysoké teploty.

Stadion má pro zápasy mistrovství světa kapacitu necelých 40 tisíc diváků. Zajímavý je mřížkovanou střechou z diamantových desek, které vypadají jako hadí šupiny, jinému připomínají koš ze slámy. Při jeho stavbě zahynuli tři dělníci.

V květnu místní vláda vyhlásila výjimečný stav vody na řece Amazonce. Údajně šlo o preventivní opatření.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze