Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vstupenky, fanzóny, doprava... Manuál fanoušků na Euro

Čeští fanoušci ve Vratislavi před rozhodujícím utkáním o postup ze skupiny proti Polsku. | foto:  Michal Šula, MAFRA

7 2016
Do startu turnaje, který určí fotbalové mistry Evropy, chybí jen desítky hodin. Tady je malý návod k použití. Jak to bude s bezpečností? Jak s cestováním? Kolik stojí ve Francii mýto na dálnicích? Dají se ještě koupit lístky?

Vstupenky

Na Euro se chystá 4,5 milionu fanoušků z celého světa, přičemž dva miliony zůstanou bez lístků ve fanzónách. Vstupenky se dají zakoupit pouze přes evropskou fotbalovou federaci (www.uefa.com).

Zápasy Česko - Španělsko (13. 6.) a Česko - Turecko (21. 6.) jsou vyprodané. Pár desítek vstupenek zbývalo v pondělí na druhý duel ve skupině proti Chorvatsku (17. 6.).

Fanzóny

Speciální místa pro fanoušky budou ve všech devíti francouzských pořadatelských městech, vstup bude zdarma, i bez lístku na zápas. Kdo se nevydá do Francie, může navštívit oficiální českou fanzónu v pražských Žlutých lázních.

Od pátku tady měsíc poběží nepřetržitě fotbalový program: samozřejmostí jsou přenosy zápasů na velkoplošných obrazovkách, ale chystají se i tematické dny v návaznosti na jednotlivá utkání.

Program zpestří i otevřené mistrovství republiky v plážovém fotbale (18. až 19. června), na které stále můžete přihlásit i svůj tým. Do areálu na břehu Vltavy se vejde až 12 tisíc lidí, za vstup se nic neplatí. Jen bude velký problém s parkováním.

Bezpečnost

Po teroristických útocích z poslední doby největší otazník Eura. Sebevražední atentátníci se pokusili proniknout v listopadu na přátelský zápas Francie s Německem. Neprošli přes kontroly, ale exploze před stadionem rozesely po Paříži smutek a obavy. Ve Francii bude nasazeno 120 tisíc policistů a vojáků, jen bezpečnost při zápasech vyjde skoro na miliardu korun.

Kontroly u vstupu na stadiony budou přísné a dlouhé. To samé platí i o fanzónách. Vstup s batohy? Zakázáno.

Právě místa pro fanoušky jsou velkým bezpečnostním rizikem. I proto pařížská policie navrhla zrušit fanzónu u Eiffelovy věže, kam se vejde odhadem až 100 tisíc lidí.

„Tohle je sen všech teroristů,“ shodují se bezpečnostní experti.

Na stadionech je nutné poslouchat pracovníky ostrahy, kteří budou mít po dobu šampionátu status veřejných činitelů. Pořadatelé dokonce vyhlásili, že v případě nebezpečí se bude hrát za zavřenými dveřmi. Těžko si to představit...

Český tým dostane ke své ochrance hned od středy navíc dva francouzské policisty.

Doprava

Bude komplikovaná. Ti, kteří vyrážejí na Euro autem, musí počítat s namátkovými kontrolami na hranicích Francie. Platí to ovšem i pro cesty vlakem.

Ve Francii nejsou dálniční známky, projíždí se mýtnými branami. A v nich necháte dost: za každých sto ujetých kilometrů zhruba šest eur (asi 162 Kč).

Rychlostní limity jsou stejné jako v Česku, ale při jejich překročení se pokuty pohybují od 137 do 800 eur. Parkování poblíž stadionů bude komplikované, ne-li nemožné. Se vstupenkami na zápas je v den utkání možno bezplatně využít městskou dopravu zdarma. Stejně jako speciální autobusy s logem šampionátu, které propojí letiště a zóny pro fanoušky.

Televizní vysílání

Česká televize bude 50 z 51 duelů Eura přenášet živě. To bude smršť! „Máme připravena dvě studia, ve Francii i v Praze, a navíc další desítky hodin doplňkového programu,“ říká výkonný ředitel stanice ČT sport Jiří Ponikelský.

15.00, 18.00, 21.00 - takové budou časy výkopů. Češi si vyzkoušejí všechny tři varianty, postupně se postaví Španělům ve tři, Chorvatům v šest a Turkům v devět.

Díky novému hernímu modelu se 24 týmy může k postupu do osmifinále stačit i jedna výhra ve skupině, takže se nic nerozhodne dřív než během posledního utkání.

Už ve středu odpoledne se bude z Tours živě vysílat otevřený trénink české reprezentace. Hostem studia bude trenér Pavel Vrba.

Pravidla

Všimli jste si při generálce s Koreou, jak útočník Necid rozehrával o poločase ze středového kruhu dozadu? Letité pravidlo, že rozehrávka musí jít na útočnou polovinu, už neplatí. Stačí tedy už jen jeden hráč, směr si může zvolit libovolný. I to je jedna z pravidlových novinek, která platí od 1. června - to abyste nebyli při Euru překvapení.

Český tým před zítřejším odletem absolvoval pravidlové školení se členkou komise rozhodčích UEFA Dagmar Damkovou. Největší změna je při udělování karet při zmaření jasné šance v pokutovém území.

Dosud kromě penalty následovalo i vyloučení a pak distanc. Nově budou rozhodčí dávat pouze žluté karty - to v případě, že faulující hráč bude mít snahu získat míč a nepůjde o úmyslný faul.

„Diváci budou očekávat v každém případě žlutou kartu, ale tak to není. Zaprvé to musí být v pokutovém území. Za faul ve vyložené šanci mimo pokutové území bude nadále červená karta,“ řekla Damková. „Zadruhé: hráč musí jít jasně bojovat o míč. Pokud zahraje rukou, soupeře úmyslně strčí nebo drží, tak nechce hrát míč a zůstává červená karta.“

Ostatní

Fotbalové Euro, to je sázkařské terno. Sázet se dá na (téměř) všechno. Od toho, že během utkání vběhne nahý fanoušek na hřiště (15:1), až po to, že se ve finále potká Česko s Albánií (15 001:1).

Ale vážněji: největšími favority jsou domácí Francie, Německo a Španělsko. Tým kouče Vrby patří spíš k outsiderům s kurzy na triumf přesahujícími 100 : 1.

V sázkách se budou točit obrovské sumy. Stejně jako na odměnách. Na Euru se bude rozdělovat 300 milionů eur. Konkrétně: výhra ve skupině = milion eur. Remíza = 500 tisíc. Postup do osmifinále = 1,5 milionu.

„Prémie máme naplánované až do finále,“ usmívá se šéf českého fotbalu Miroslav Pelta. „Přestože máme skupinu smrti, věřím, že nebudeme z Francie odjíždět smutní.“

Model se už roky nemění. Z odměn se odečtou náklady, což bývá třetina, další třetinu si nechá asociace, zbytek dostanou hráči a realizační tým. Už za kvalifikaci si vydělali sedm milionů na hlavu.Najdete na iDNES.czmobilní verze