Manažer kritizuje fotbalový svaz a říká: Hráči by měli mít odbory

ROK UŽ NEHRAJE. Martina Suse (na snímku) vytáhl nizozemský manažer Henk van Neck do nizozemského Enschede. Teď bojuje za to, aby Sus mohl zase hrát. Van Neck se v tomto boji rozhodl jít i proti klubu 1. FC Brno. | foto: Radek MičaMF DNES

3 2008
Jméno jeho otce figurovalo u útěku českého fotbalového reprezentanta Tomáše Galáska z Baníku Ostrava do nizozemského Tilburgu. Nyní se objevuje v českém fotbalovém prostředí jméno holandského manažera Henka van Necka podruhé. Teď však jde o syna bafuňáře, který v devadesátých letech pořádně rozvířil fotbalové kruhy.

Loni v létě přetáhl hráče 1. FC Brno Martina Suse a doporučil ho do Twente Enschede, týmu, který si letos zahraje předkolo Ligy mistrů. "V Brně měl jen amatérskou smlouvu, tak jsem mu nabídl v Nizozemí angažmá. Nastupoval tam v přátelských zápasech a chtěli ho do áčka, jenže pak se ozvalo Brno," popisuje van Neck, generální manažer European Sport Agency, agentury, jež zastupuje nejen fotbalisty.

Teď se vydal do boje proti brněnskému klubu a proti poměrům v českém fotbale, které vehementně kritizuje. Nejvíce ho rozčiluje, že talentovaný devatenáctiletý Sus už rok nemůže hrát.

Brněnskému klubu se nelíbí, že by měl jen za výchovné přijít o talentovaného hráče. Co je na tom podle vás divného?
Nejvíc zarážející je to, že už se tady nejedná o sport a o sportovce, ale jen o peníze. Sus byl průměrný hráč. U Twente by dostal další výuku v oddělení amatérů. Kdyby o něj mělo po roce Twente zájem, pak by se oba kluby dále domluvily. Normálně by se jednalo asi o 60 tisíc eur. Nota bene je podle Bosmanova výroku zakázané žádat výchovné.

. Henk van Neck

Henk van Neck je nizozemský manažer a generální ředitel agentury European Sport Agency, která zastupuje zájmy nejen fotbalistů, ale i ostatních sportovců. Van Neckovi je 38 let a po sametové revoluci se usadil v České republice. Žije u Zlína a s českou manželkou vychovává jedno dítě. Filozofií jeho společnosti je věnovat se menšímu počtu hráčů po určitou dobu co nejkvalitněji na rozdíl od českých agentů, kteří zastupují velké množství hráčů.

Pokud máte pravdu, což nejspíš rozhodne až soud, měl by být Sus volný, protože rok nehrál a není ani registrovaný u ČMFS?
Normálně řečeno ano, ale co je ve fotbale ještě normální? Vedení fotbalových klubů si myslí, že stojí mimo společnost. A protože se jedná o amatéra, FIFA tuto záležitost ani neprojednává.

Sus má teď u Českomoravského fotbalového svazu registrovanou profesionální smlouvu, přitom nemá registraci. To je podivné.
To jsem opravdu ještě nezažil. Je to něco těžko uvěřitelného.

Jak teď podle vás může takový případ u FIFA dopadnout? Protože ČMFS logicky na dotaz zahraničního svazu odpoví, že má registrovanou profi smlouvu, a Sus by tak dále nemohl hrát.
Normálně by FIFA měla ČMFS vyzvat, aby celou věc napravil. I FIFA se musí řídit občanskými zákony.

Zmínil jste Bosmanův případ. Co s ním má tato kauza společného? Tehdy přece soud rozhodl, že hráči nejsou majetkem klubů.
Případ Bosman dokázal, že i fotbalový svět se musí řídit občanskými zákony. V případě Suse tady neexistuje zaměstnanecká smlouva, 1. FC Brno je podnik a musí se řídit občanským zákonem.

Ale co když hráčova profismlouva je skutečně platná? Lze ji vůbec vypovědět?
Každá smlouva se dá vypovědět. Ale je tady ještě jedna zajímavá věc. Sus vypověděl své členství v klubu. V případě, že by měl smlouvu, mělo Brno podle znění smlouvy postupovat takto, cituji: Strana, která obdržela výpověď, je povinna do 15 dnů ode dne jejího doručení odpovědět druhé straně, zda ji přijímá, nebo odmítá. Pokud druhá strana ve stanovené lhůtě neodpoví, má se za to, že výpověď přijímá. A to Brno neučinilo, proto byl také Sus vypsán z registrace ČMFS. Hodně hráčů jsou vazaly klubů.

Je tohle běžná praxe i v zahraničí, nebo je to česká specialita?
I v zahraničí se to v některých zemích praktikuje. V Česku se hráči nemají na koho obrátit. Nezapomeňte, že svaz je tady pro kluby a hráči do toho nemají co mluvit.

Jak ven z toho, aby hráči vazaly klubů nebyli?
Bylo by logické, kdyby se v Česku založily odbory pro hráče, čímž by i hráči měli vliv na dění ve fotbalu, které se jich týká. V Nizozemsku a jiných zemích to takhle funguje.

Podle vás se tedy ocitáme v jakési džungli klubů, svazu a agentů?
To ano, v tom máte pravdu.

Můžete trochu blíže vysvětlit, jak to podle vás funguje?
O tom je v Česku už dost známo, to tady nemusím rozvádět.

Dobře. A má vůbec hráč možnost podepsat jinou smlouvu, aby si neuzavřel cestu na hřiště?
Nemá. Kluby se navzájem domlouvají a svaz to podporuje.

Kdo za takový, podle vás špatný, stav věcí může?
Vinu na této situaci nese svaz, který nezastupuje zájmy fotbalu jako sportu.

Může být Susův případ pro český fotbal precedens? Protože žádný mladý hráč v Česku klub ještě nežaloval.
Ano, bude to precedens, protože i sportovci mají právo na pomoc a i české kluby se musí řídit občanským zákonem.

Je pravděpodobné, že případný soudní proces se potáhne delší dobu. Může to mít vliv na hráčovu kariéru?
Pokud známe vývoj v Česku, tak to může opravdu jeho kariéru ovlivnit.

. Sus chtěl být jako Mazuch


Martin Sus. Zdravý devatenáctiletý fotbalista už rok nehraje. Přitom byl ještě před rokem a půl vyhlášen za největší talent 1. FC Brno. Až za ním skončil Lukáš Mareček, jenž se už letos prosadil do základní sestavy ligového týmu.


Do soutěžního zápasu Suse nepustily spory s brněnským klubem. Přitom v něm začínal už v přípravce. "Začínal jsem ve školce v židenické Čafce. Ale pak jsme hráli nějaký zápas a mě si vyhlédli v Boby (dnešním 1. FC)," vzpomíná Sus. Chodil do fotbalové třídy na základní školu v Janouškově ulici, nastupoval v krajských výběrech. "Poprvé jsem byl v reprezentaci v šestnáctce, ale jen v kempu. Pak jsem si za osmnáctku zahrál dva zápasy proti Turecku," říká.


Tehdy měl plány jako Mazuch, Kalouda nebo Holek. Prosadit se v Brně a pak odejít do zahraničí. "Jenže loni přišla nabídka jít do Enschede. Nebyl jsem vázaný smlouvou a Holandsko je vyhlášené fotbalovými akademiemi, tak jsem tam v červnu poprvé odjel," popisuje.


Fotbalu zatím obětoval téměř vše. Jako mnozí mladí hráči i školu. "Teď bych si chtěl dálkově dodělat obchodní akademii, kdybych hrál v Nizozemí. Chybějí mi dva ročníky," vysvětluje. Hlavně by však rád hrál. Věří, že bude volným fotbalistou. "Ale všichni budou chtít potvrzení od ČMFS. Snad to dopadne dobře," doufá, ale zároveň je z něj cítit pochybnost.VÝVOJ KAUZY

1. února 2007
- hráč uzavřel smlouvu s 1. FC Brno. Podle něj na 5000 Kč, podle klubu na 8000 Kč. Na hráčově smlouvě (podle ředitele 1. FC Brno Radka Běláka jde pouze o návrh) je podpis sportovního ředitele Karla Jarůška, na klubové je i podpis majitele Romana Prose. Podle výpisů z účtu hráč dostal za únor až duben 5000 Kč, za květen pak 7100 Kč. Pak už mu prý klub neposílal žádné peníze.


27. června - Sus poslal žádost o zrušení registrace v ČMFS, k tomu došlo 17. července.


29. června - 1. FC Brno registrovalo smlouvu s Martinem Susem u ČMFS. Neregistrovaný hráč má tedy na svazu registrovanou profesionální smlouvu.


6. září - holandský klub z Enschede zažádal o povolení k registraci hráče, ČMFS odpověděl až za dva měsíce, že hráč má platnou smlouvu s 1. FC Brno.


6. prosince - hráč odstoupil od smlouvy s klubem.


4. ledna 2008 - klub odstoupení od smlouvy neuznal. Ve smlouvě se praví, že pokud klub do 15 dnů nereaguje, má se za to, že výpověď přijímá.


31. března - Sus podal trestní oznámení na 1. FC Brno za padělání smlouvy.

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

Tabulka ligy

Známky

2,11

Miroslav Stoch

Slavia

2,11

Vladimír Coufal

Slavia

2,13

Tomáš Hübschman

Jablonec

Góly

18

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

11

Miroslav Stoch

Slavia

9

Benjamin Tetteh

Sparta

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 18 15 1 2 46:16 46
2. FC Viktoria Plzeň 18 13 3 2 27:14 42
3. FC Baník Ostrava 19 10 4 5 25:15 34
4. FK Jablonec 18 10 3 5 38:16 33
5. AC Sparta Praha 19 9 5 5 30:16 32
6. Fastav Zlín 19 9 3 7 25:22 30
7. FC Slovan Liberec 19 6 7 6 17:17 25
8. FK Teplice 19 7 4 8 21:25 25
9. Slezský FC Opava 19 7 2 10 26:30 23
10. FK Mladá Boleslav 19 6 4 9 36:36 22
11. 1. FC Slovácko 19 7 0 12 21:31 21
12. 1. FK Příbram 19 5 5 9 24:43 20
13. Bohemians Praha 1905 19 4 7 8 18:27 19
14. SK Sigma Olomouc 19 5 4 10 17:32 19
15. MFK Karviná 18 4 3 11 23:35 15
16. Dukla Praha 19 4 3 12 15:34 15

Nejčtenější

Zmrhal, svědek renesance Slavie. Před lety na něj lili pivo, teď slaví

Slávistický záložník Jaromír Zmrhal slaví gól v utkání Evropské ligy proti...

Pamatuje těžké časy, kdy Slavia bojovala o udržení v české lize. Ve čtvrtek záložník Jaromír Zmrhal...

Evropo, nejsme slabí. České týmy předvedly v pohárech ojedinělý počin

Slávistický obránce Vladimír Coufal napřahuje ke střele, petrohradský Šatov se...

VIDEO Šestnáct let trvalo, než české kluby ve fotbalových pohárech slavily tři výhry v jednom týdnu.

Tři výhry a Česku vyletěl koeficient, dvě místa v LM může jistit i remíza

Plzeňští fotbalisté zleva Hruška, Hořava, Kopic, Petržela, Limberský a Hejda...

Ještě na začátku listopadu to měl český fotbal v pohárové Evropě nahnuté. Sbíral málo bodů do...

Příbram - Sparta 1:1, hosté bez života, domácí v závěru trefili tyč

Martin Nový z Příbrami (vlevo) a Alexandru Chipciu ze Sparty v souboji o míč.

Sparťanští fotbalisté zase nevyhráli, už počtvrté za sebou. V závěrečném ligovém utkání podzimu se...

Unikát Hübschman: znovu zažil český pohárový týden snů a je jako Nedvěd

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Odehrál zápas, který se zapsal do historie. Byl významný z pohledu jeho osobní bilance a znamenal...

Další z rubriky

Sparta ukončila bídný podzim remízou, Komličenko už má 18 gólů

Nikolaj Komličenko z Boleslavi (vlevo) odehrává míč před Jaroslavem Svozilem z...

Protesty fanoušků, světlice, počtvrté za sebou bez výhry. Fotbalisté Sparty uzavřeli zoufalý ligový...

Zlín končí podzim. Bude to i rozlučka s Beauguelem?

Jean-David Beauguel ze Zlína hlavičkuje.

Fotbalisté Zlína jedou v podzimní ligové derniéře do Teplic i s kanonýrem Beauguelem. Po dvou...

Opava - Boleslav 2:1, gól fantoma Komličenka hostům nestačil

Joel Kayamba z Opavy (vlevo) se snaží odcentrovat přes záložníka Mladé...

Nejlepší ligový kanonýr Nikolaj Komličenko sice v osmnáctém podzimním startu vstřelil osmnáctý gól,...

Najdete na iDNES.cz