Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další tvář Brazílie: vítejte v horkém Manausu. Co ten trávník?

Fotbalový stadion v Manausu | foto: AP

14 2014
Manaus (Od našeho zpravodaje) - Je horko a nepomine. Ani večer, až na město padne tma, rozzáří se nový stadion a vzplane velká fotbalová bitva Anglie versus Itálie. Vítejte v Manausu, metropoli Amazonie.

Sao Paulo mělo premiéru ve čtvrtek, v pátek se přidaly Natal, Salvador a Cuiabá. Teď Brazílie představí fotbalovým fanouškům další tváře a nad ostatní ční exotická destinace uprostřed amazonských pralesů, největší džungle na světě s nejbohatší flórou a faunou.

"Jsme oba Brazilci, ale tady jsme poprvé a zvědaví," líčí dva kamarádi. Je pátek odpoledne a v příletové hale vládne čilý mumraj. Slyšíte místní, zachytíte angličtinu, italštinu, zahlédnete i australské dresy. Dobrovolníci rozdávají mapky města a po jedné sahají i brazilští přátelé.

První má na sobě modré italské triko, druhý červené s motivem anglické fotbalové reprezentace. "Moji rodiče pocházejí z Itálie," vysvětluje a další se přidává: "Pár let jsem v Anglii pracoval. Na dvě hodiny se naše cesty rozdělí a budou z nás soupeři." Ale až později. Nejdřív poznají nový kout země.

Co uvidí?

Ať vyjdou odkudkoli - teď z haly, později z nákupního centra nebo vystoupí z taxíku, hned pocítí, jak chladnou klimatizaci někdo bleskově vymění za fén či saunu. Vedro je pro Manaus příznačné. "Nejtypičtější," přidává studentka Julia, dobrovolnice, jež při mistrovství pomáhá. "A stejně tak velká vlhkost vzduchu."

V Manausu se můžete nechat namasírovat od maséra oblečeného v barvách brazilské...
Skupinka anglických fotbalových fanoušků před operou Teatro Amazonas v Manausu.
V Brazílii můžete do barev domácí fotbalové reprezentace obléknout i malé děti....

VÍTEJTE V MANAUSU! V horkém městě se můžete nechat namasírovat od maséra v barvách brazilské reprezentace či koupit svým dětem oblečky, kterým rovněž dominuje žlutá. Největší pozornost ve městě poutá opera Teatro Amazonas. Kromě fotbalu samozřejmě.

Však se také angličtí fotbalisté na tropy speciálně připravovali a trénovali v zimní výbavě, na sobě mikiny, bundy, tepláky, aby si zvykli. To místní jsou. Na prostém hřišti s brankami bez sítí hrají dvě party kluků fotbal, ale raději bez triček.

Hlavní tah, který vede od letiště a protíná dvoumilionové město, jež v minulosti bohatlo na kaučuku, lemují stromy, palmy, trsy zeleně. Čtyřproudá silnice se pomalu plní, vždyť je také špička a i tady se auta štosují do kolon, kde trčí i autobusy.

Centrum, kde největší pozornost poutá působivá opera Teatro Amazonas a tržnice Mercado Municipal, či přístav zatím vynechme. Fotbalové šílenství má až do zápasu srdce u řeky Rio Negro, kde vyrostla obrovská fanzóna. Už před ní přibývá jednoduchých stánků nazdobených žlutozelenými třásněmi a vlaječkami.

K večeru ožívá. Dívejte se na fotbal, soutěžte, spusťte se po lanové skluzavce z velké výšky na pláž. Mísí se tu fanoušci z Anglie, Itálie i další zemí a samozřejmě domácí.

Fotogalerie

Manaus patří k městům, kde mělo pořádání mistrovství světa podporu, ač se stadion musel za velké náklady kompletně přestavět a další využití je nejisté. Někdy se škodolibě říká, že ho postavili jen na čtyři zápasy.

A ještě ten trávník!  "Slyšel jsi o tom, jaký je?" ptal se David, fanoušek z Birminghamu.

V posledních dnech se do světa rozletěly obrázky zežloutlého hřiště, které trpí v místních klimatických podmínkách.

"Žádný zázrak, ale je dobrý," uvedl italský kouč Cesare Prandelli. "Je v pořádku. Nesmíme to víc řešit," dodal anglický kapitán Steven Gerrard. Pořadatelé ještě trávník barví, aby dobře vypadal v televizi.

Zápas má výkop v šest hodin večer, tedy o sobotní půlnoci středoevropského času. Na tribunách s kapacitou 44 tisíc míst budou David i dvojice brazilských cestovatelů.

Prohlédněte si stadiony brazilského šampionátu ve fotbale:Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze