Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soupeř na rozehrání. V prvním testu před Eurem jdou Češi na Maltu

NA ZEM. Brankář Malty Justin Haber se vrhá po míči, aby ho zachránil před dotírajícím Davidem Lafatou. | foto: Reuters

26 2016
Kranzach (Od našeho zpravodaje) - Skromný stadion s jednou větší tribunou pro čtyři a půl tisíce diváků, kolem atletická dráha. V každém poločase jiné mužstvo. Kulisy pro první přípravné utkání českých fotbalistů před mistrovstvím Evropy jsou připraveny, v tyrolském Kufsteinu se v pátek od 18.00 utkají s Maltou.

Měl to být jen tréninkový zápas, bez oficialit. Jen zpestření rakouského soustředění. Ale bude to mezistátní utkání se vším všudy, v němž brankář Petr Čech vytvoří rekord v počtu reprezentačních startů, kterých má zatím 118 jako Karel Poborský.

„Pořád to vidím jako spíš tréninkové utkání, ve kterém nemusíme jít nadoraz. Ani jsme nechtěli, aby to bylo oficiální utkání, Maltu jsme si představovali jen jako sparingpartnera,“ líčil Dušan Fitzel, manažer národního mužstva. „Ale jelikož to soupeře stálo i nějaké peníze, musel jsem přicestovat atd., tak jsme šli touto cestou.“

Hrát se bude v Kufsteinu, v dvacetitisícovém městečku kousek od jižní hranice Bavorska, kudy prochází výrazně vytížená dálnice spojující Innsbruck se Salcburkem i Mnichovem. Před šesti lety na stejném stadionu hrála přípravu před světovým šampionátem Korea s Běloruskem a Srbsko s Polskem.

Česko - Malta

pátek 18.00, Kufstein

Pravděpodobná sestava: šanci dostanou všichni hráči, kteří se s národním týmem od pondělí připravují na Euro.

Česko: Čech (Koubek) - Kadeřábek (Gebre Selassie), Sivok, Hubník, Limberský - Dočkal (Skalák), Darida (Mareček), Rosický (Kolář), Plašil (Pavelka), Krejčí (Šural) - Lafata (Necid, Škoda, Schick).

Teď Kufstein zažije souboj Čechů s Maltou, která patří k evropským outsiderům a na vrcholném turnaji nestartuje. „Pro nás je to výborný soupeř na rozehrání,“ podotkl Fitzel. O tři dny později se Malta utká s jiným účastníkem Eura - Rakouskem.

Fotbalisté mají za sebou už sedmý den společné přípravy, byť se ještě kvůli klubovým povinnostem nesešli kompletní. Až během čtvrtka dorazí Tomáš Vaclík s Markem Suchým z Basileje, poté Michal Kadlec z Fenerbahce a nakonec až po víkendu Daniel Pudil ze Sheffieldu Wednesday.

„Je to náročné, tréninky jsou výživné. Jak trenér nemá vytížení v klubu, tak se to snaží dohnat,“ prohodil stoper Tomáš Sivok se smíchem.

„I proto proti Maltě nemůžeme očekávat super výkon. Jako když v klubu nastupujete na začátku přípravy k prvnímu přáteláku. Většinou se hraje se slabším soupeřem, abyste se dostali do zápasového rytmu. Jde o to si zkusit věci, které děláte na tréninku. Až Rusko a Korea budou takové ty ostré přáteláky,“ přemítal Sivok.

S Maltou se Češi naposled utkali v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2014 v Brazílii, doma v Plzni zvítězili 3:1, když prohrávali. Venku to byl hladký duel s výsledkem 4:1 pro Čechy.

„Na domácí zápas mám příjemné vzpomínky, dal jsem gól, můj jediný v reprezentaci,“ vzpomínal Theo Gebre Selassie. „Mysleli jsme si, že to bude lehčí utkání.“

Lehké utkání se nedá očekávat ani v pátek v Rakousku, i když jde jen o přípravu. „Malťané jsou vděční, že si mohou zahrát proti jednomu z účastníka Eura, na ten zápas se moc těší,“ podotkl Fitzel.Najdete na iDNES.czmobilní verze