Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Málo gólů a málo krásy. Postoupí tímto způsobem čeští fotbalisté?

Kvalifikace fotbalového mistrovství světa 2010. Slovinsko - Česko - Suad Filekovič (vpravo) ze Slovinska v souboji s Radkem Šírlem. | foto: Reuters

31 2009
Hraje to fotbal, nudí se u toho fanoušci a sbírá to body. Co je to? Fotbalová reprezentace Česka. Třeba fotbalisté tohle tvrzení zítra v pokračování kvalifikace o mistrovství světa 2010 vyvrátí a po strhujícím výkonu porazí Slovensko. Spíš však bude platit: díky za jakékoliv vítězství!

Vlastně díky i za sobotní remízu 0:0 ze Slovinska, která může mít v pranici o postup na šampionát zásadní význam. "Bod je velmi cenný," opakuje kouč Petr Rada a má pravdu.

Pravda je však i to, že podstatou vrcholového fotbalu je bavit lidi. Záživnějším televizním programem než sobotní fotbal byl však snad i monoskop.

Česko – Slovensko


Česko – Slovensko

středa, 20.30, Letná

Zbývajících 2 500 vstupenek se bude prodávat dnes a zítra na stadionu na Letné od 9 do 17 hodin.

Kdo ví, zda by Rada podepsal letitý výrok jednoho trenéra v anglické lize, který podle svědectví spisovatele Nicka Hornbyho vyštěkl na kritiky nezáživné hry svého týmu: "Jestli chcete zábavu, běžte do cirkusu!"

Jenže lidé chodí na fotbal z podobného důvodu jako do cirkusu – za zábavou. Ta je ovšem v manéži větší, pokud vás tedy nebaví parodie na atraktivní fotbal v českém podání.

Hráči jsou z této situace nesví, to je na nich vidět. "Věřím, že fotbal hrát umíme, jen to musíme dokázat na hřišti," říká obránce Marek Jankulovski.

To je ono, dokázat to...


Další informace ze slovenského tábora

před středeční kvalifikační bitvou
v Praze proti českým fotbalistům najdete také ZDE

Fotbalová krása většinou přináší i úspěchy, ale opačná rovnice neplatí, za úspěchy lze dojít bez krásy. Této druhé cesty se nyní drží Češi.

Jsou vůbec krásy schopni? Marná snaha vymyslet kloudnou akci směrem dopředu, neboť právě to na české hře unavuje nejvíc, se prolíná celou kvalifikací.

"O mnohém svědčí, že jsme z pěti zápasů vstřelili pět gólů, ale z toho tři San Marinu," všiml si bývalý reprezentant Vladimír Táborský.

S průměrem jeden gól na zápas je Česko ve střelecké produktivitě předposlední ve skupině, za ním už je jen slaboučké San Marino.

Lze se však na turnaj probránit? "Jen bránit se nedá, to se nemusí vyplatit. Je třeba i útočit," nabádá Jankulovski.

Nemá tak úplně pravdu, například Řekové se probránili k titulu mistrů Evropy 2004. Z nouze udělali ctnost, jenže nastupovali proti ofenzivně velmi silným týmům, jako byla Francie či právě Česko.

Tehdejší stroj na krásný fotbal se nyní lopotně a bez nápadu pachtí za remízou 0:0 proti průměrnému Slovinsku. Slabší hráčská kvalita je zjevným, přesto bolestným důvodem.

"Vázne nám přechodová fáze," přiznává záložník Libor Sionko. "A v nouzi jsme byli léta zvyklí nakopávat míče na Kollera."

Kvalifikace fotbalového mistrovství světa 2010. Slovinsko - Česko

Přesně podle toho hra týmu, z něhož sálá nejistota, vypadá. Schválně si sami pro sebe udělejte malý test: na hru jakého hráče se v týmu, kde ke všemu chybí zraněný driblér Rosický, vyloženě těšíte? Dřív nadchl Nedvědův projev buldoka, ještě víc originalita Poborského, ale dnes?

A co zítra proti Slovensku?

Lidé by nejspíš ocenili i výkon na hranici sebeobětování, ani ten z utkání ve Slovinsku rozhodně nečišel. "Každý si sáhne do svého svědomí. Víme, že jsme mohli udělat víc," netají Sionko.

Recept, jak přebít fotbalovou bídu, spočívá možná právě v tom, že kvalitu nahradí vůle.

Fotbal je sice v mnohém blízký cirkusu, ale snad ve středu nebudou místo hráčů v českém dresu na hřišti klauni.

Kvalifikační rozjezdy


Situace fotbalové reprezentace vždy po pěti odehraných kolech

o MS 2010: 8 bodů – skóre 5:2 – ?
o ME 2008: 10 – 14:4 – postup
o MS 2006: 12 – 10:5 – postup
o ME 2004: 13 – 14:1 – postup
o MS 2002: 11 – 6:0 – nepostup
o ME 2000: 15 – 12:3 – postup
o MS 1998: 4 – 7:4 – nepostup
o ME 1996: 11 – 13:4 – postup
o MS 1994: 6 – 8:5 – nepostup
o ME 1992: 12 – 8:4 – nepostup
o MS 1990: 10 – 8:2 – postup
o ME 1988: 6 – 5:5 – nepostup

Pozn.: všechny kvalifikace jsou přepočteny na tříbodový systém za vítězstvíNajdete na iDNES.czmobilní verze