Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Majitel Levski má Bulharsko zakázané

6 2003
Praha - Po delším čase se fotbalisté Levski Sofie zase předvedou majiteli a prezidentovi klubu. Ruský podnikatel Michail Čornyj řídí chod klubu z Izraele, kam se uchýlil v roce 2000, když byl z Bulharska vyhoštěn. Vstup do země má úředně zakázaný, a tak může tým, do něhož vkládá ročně miliony dolarů, sledovat jen při zápasech v zahraničí. Dnes odpoledne si nenechá ujít utkání druhého kola Poháru UEFA na Slavii.

"Klub před cestou do Prahy pro jistotu ověřil na českém ministerstvu zahraničí, zda sem pan Čornyj může," řekl Ivan Licharski, který v Praze fotbalisty Levski doprovází. "Fotbalu moc fandí, cestuje z Izraele na všechny důležité zahraniční zápasy."

Do Prahy by měl Čornyj dorazit až dnes.

Trenér Georgi Vasilev o svém nadřízeném moc mluvit nechtěl. "Když dorazí, tak dorazí, nemám s tím problém," odsekl místo odpovědi na dotaz, nakolik je přítomnost klubového bosse v hledišti pro hráče motivující.

Bohatý podnikatel řídí klub takhle na dálku už tři roky. Podle bulharských médií má vstup do země zakázaný kvůli podezření z praní špinavých peněz a napojení na mezinárodní organizovaný zločin. Jeho jméno figurovalo i v nedávné aféře s nepřiznanými sponzorskými dary politické straně Unie demokratických sil.

V Bulharsku vlastnil první síť mobilních telefonů MobilTel, kterou na rozdíl od Levski Sofie a deníku Standart po svém vyhoštění prodal.

Letos v únoru Čornyj oznámil, že po sezoně hodlá prodat i fotbalový tým, ale nakonec to neudělal. Jen snížil svoji podporu z deseti na sedm milionů dolarů ročně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze