Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Taková je Machačkala, kavkazská perla v nánosu špíny

Pohled na město Machačkala. | foto: Profimedia.cz

1 2016
V Dagestánu se běžně mluví víc než třiceti jazyky. V jednom z nejrozšířenějších – kumyčtině – znamená slovo „anži“ perla. Stejně se jmenuje i fotbalový klub v hlavním městě Machačkale, kde začal ve čtvrtek trenérskou misi Pavel Vrba. Také on ale nejspíš brzy zjistí, že perle se v Machačkale nic nepodobá.

Když se autor textu v loňském parném létě rozhodl sám stopovat na severní Kavkaz, říkali mu „šílenec, blázen a sebevrah“. Stařík v drahém SUV zastavil u kraje silnice jenom proto, aby nezodpovědného turistu varoval.

„To není Evropa! To není ani Rusko! Oni jsou jiní,“ ukazoval rozhořčeně na silnici do Dagestánu. „Naše chlapce, kluky, jako jsi ty, unášejí a nutí je pracovat jako otroky v kamenolomech.“

Jak přijde řeč na kavkazské republiky, Rusové propadají hysterii. Vystrašila je propaganda dvou čečenských válek, která Kavkazany líčila jako krvelačná zvířata. A ještě dnes večerní zprávy straší Moskvany a další barbarským „kradením manželek“, etnickými vraždami a rostoucím fundamentalismem.

Islamisté odešli do Sýrie

Rus, který musí v divoké republice pracovat, to většinou chápe jako trest. Pokud tedy nebere v přepočtu přes milion korun měsíčně, jako dostane podle odhadů Vrba. Za méně by si jinak s místními oligarchy určitě neplácl. Háčků má jeho kavkazské angažmá až příliš.

Bezpečnost na ulicích se sice oproti roku 2010, kdy vypukl krvavý sektářský konflikt, značně zlepšila, ale v horách se stále skrývají roztroušené ozbrojené skupiny. „Naštěstí většina islamistů odešla bojovat do Sýrie, takže je tu teď klidněji,“ vyprávěl před rokem místní rodák Renat zcela bez emocí.

Prosím, uklízejte

Ani tak to na klidnou dovolenou u Kaspického moře pořád nevypadá. Ač je oblast vlastně jediné místo na ruském břehu, kde nejsou bažiny, koupání znepříjemňuje všudypřítomná špína a odpadky. Úřady se snaží přimět místní ke změně, a tak vylepují billboardy: „Za naše čistší město!“ Zatím bez většího úspěchu.

Jaký rozdíl oproti sousednímu Čečensku, kde pod tvrdou rukou Ramzana Kadyrova a ze štědrých dotací z Moskvy rostou mrakodrapy a zlaté paláce.

Machačkala oproti nedalekému Groznému, centru Čečny, připomíná začouzenou vesnici, a ne půlmilionovou metropoli. Na druhou stranu, Dagestánci jsou pohostinní a poměrně liberální. I když většina obyvatel vyznává islám, dívky hidžáb nenosí a krátké kalhoty u mužů nejsou úplným problémem.

Vraždy, loupeže, teroristické útoky. Nic z toho není na denním pořádku. Spíš hrozí spálení od ostrého kaspického sluníčka, které štípe stejně jako častá kritika fotbalových bossů.Najdete na iDNES.czmobilní verze