Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Macela se vrací, bude šéfovat rozhodčím

31 2006
Praha - Luděk Macela, fotbalový internacionál a olympijský vítěz z Moskvy 1980, se po pětileté odmlce ujme vlády nad českými rozhodčími a delegáty. "Ano, svazový místopředseda Košťál mi to nabídl. Odpověděl jsem, že do toho půjdu jen v případě, že budu mít v tomto směru veškeré možné kompetence. A pan Košťál mi to zaručil," sdělil Macela.

První svazový místopředseda Vlastimil Košťál se k velkému třesku v práci s předními českými rozhodčími vyjádřil rovněž.

"Co říká pan Macela, to souhlasí. Šéfování nad rozhodčími a delegáty jsem mu skutečně nabídl a on si opravdu dal ty podmínky týkající se jeho kompetencí a pravomocí. Protože tyto jeho podmínky považuju za zcela legitimní, souhlasil jsem s nimi," uvedl Košťál.

"A právě Macela se ohledně obou zmíněných komisí postará o ty razantní změny, o nichž jsem před čtrnácti dny mluvil u premiéra Paroubka," dodal Košťál.

Druhý muž českého fotbalu tehdy oznámil, že vzhledem ke skandálnímu závěru první ligy (Sparta - Plzeň 1:3 a Liberec - Mladá Boleslav 2:3) bude prosazovat radikální změny v komisích rozhodčích a delegátů.

"Dovedu si představit, že budu ve výkonném výboru prosazovat rozpuštění dosavadních komisí rozhodčích a delegátů, budu usilovat o personální změny ze sedmdesáti až osmdesáti procent," prohlásil Košťál ve středu 17. května na Úřadu vlády v přítomnosti Paroubka a novinářů.

Macela už českým prvoligovým a druholigovým rozhodčím i delegátům už jednou šéfoval. Od října 1997 do června 2001, přičemž souběžně vykonával funkce svazového místopředsedy a generálního sekretáře.

Ze všech funkcí Macelu smetla červnová valná hromada fotbalového svazu v roce 2001.

Po ní se sudích a delegátů ujal nový svazový místopředseda Milan Brabec. Po tříleté práci dovedl tento bývalý sudí rozhodčí a delegáty k obrovské korupční aféře, do níž byl sám notně namočen.

Trest zákazu činnosti vyprší Brabcovi v listopadu 2007, když k původně dvouletému trestu dostal později rok navrch za to, že nezaplatil stotisícovou pokutu.

případ Brabec - ZDE

vše o korupci - ZDE

Za Macelu se navíc tuto středu postavili zástupci všech prvoligových klubů včetně nováčků z Českých Budějovic a Kladna. Představitelé české klubové elity měli interní setkání v Praze na Strahově a hlavní náplní jejich jednání byla právě neúnosná situace s rozhodčími a delegáty.

"Už prostě nechceme být před celým fotbalovým národem za blbce," řekl mimo jiné člen svazového výkonného výboru Jaroslav Starka, jinak šéf fotbalové Příbrami. "Ať si to dělá Macela sám, nikdo mu do toho nebudeme mluvit a pak se můžeme starat jen o fotbal."

Ve stejném duchu promluvil také ředitel teplického klubu František Hrdlička, rovněž člen výkonného výboru.

"Na Macelovi jsme se shodli jednomyslně. Pokud jde o rozhodčí a delegáty, je to pro nás v téhle funkci jediný akceptovatelný člověk," ujistil Hrdlička. "Samozřejmě, že i za jeho vlády nad rozhodčími se občas rozčeřila hladina, ale vždycky to ustál a nikdy v téhle funkci neměl žádné velké problémy. Za jeho časů by prostě v lize pořádek."

Hrdlička soudí, že v nové komisi rozhodčích by měl být jako před lety zástupce novinářů i bývalí fotbalisté. Zkušení fotbalisté by opět mohli pracovat i ve funkcích svazových delegátů.

"Prostě v komicích by měli být i lidi nesvázaní s rozhodčími. Lidi, kteří se s rozhodčími nebudou bratříčkovat, nebudou si navzájem zavázáni a tak dále. Ale radit nechci, ať si Macela nové lidi vybere sám."

Na středečním jednání prvoligových klubů byli také druhý svazový místopředseda Jiří Kubíček a třetí místopředseda Jaroslav Vacek.

"Samozřejmě, že s námi ohledně Macely byli zajedno. A zástupce druholigových klubů obvoláváme, abychom je o výsledku našeho sezení informovali. Nepochybujeme, že i oni nás podpoří," řekl dále Starka.

Podnětem pro poslední jednání zástupců prvoligových klubů bylo podle Hrdličky právě nedávné Košťálovo vyjádření, že bude iniciovat rozpuštění komicí rozhodčích a delegátů.

"S rozhodčími jsou kluby nespokojené už delší dobu. A to prohlášení místopředsedy Košťála nás přimělo k tomu, abychom od slov přešli k činům," řekl teplický ředitel.

o rozpuštění komisí - ZDE

Při strahovském jednání mimo jiné zazněly hlasy, že mezi členy komisí rozhodčích a delegátů i mezi samotnými sudími by neměli působit lidé, kterých se jakkoli dotkla nedávná korupční aféra.

"To je snad samozřejmé, Macela přece není sebevrah." poznamenal Starka. A vzápětí přidal: "Když byl v té funkci před časem, pamatuju si, jak se ho všichni rozhodčí báli. Protože s ním to nebyl žádný kamaráčoft. A doufám, že všichni rozhodčí, kteří mají máslo na hlavě, se už zase klepou."

Návrh svěřit řízení rozhodčích a delegátů Macelovi přednesou na čtvrtečním jednání výkonného výboru nejen zástupci ligových klubů, ale i samotný Vlastimil Košťál.

"Nepochybuju, že tento návrh bude schválen," řekl Košťál.

"Zatím jsem všechny své návrhy v novém výkonném výboru prosadil," pochlubil se první místopředseda fotbalového svazu před čtrnácti dny, když u premiéra Paroubka mluvil o svém návrhu na rozpuštění zkompromitovaných komisí rozhodčích a delegátů.

Nyní bude mít Košťál podporu nejen řadových členů fotbalové exekutivy, ale i dalších dvou místopředsedů. A nepředpokládá se, že námitky bude mít první muž českého fotbalu Pavel Mokrý.

Se schválením Macely do funkce úzce souvisí jeho pracovní zařazení. Dosud je zaměstnancem Sparty coby šéf jejího tréninkového centra na Strahově.

"Macela by měl být placeným funkcionářem svazu. Že by zůstal zaměstnancem Sparty, to si nedovedeme představit. To by byl hned od začátku obrovský důvod ke spekulacím," řekl Hrdlička i za ostatní zástupce klubů.

Také Macela si je vědom toho, že jeho novým zaměstnavatelem by měl být Českomoravský fotbalový svaz.

"Samozřejmě, že pan Macela se stane svazovým zaměstnancem, s tím se počítá. Jinak by se práci s rozhodčími a delegáty nemohl věnovat tak, jak si představujeme," potvrdil Košťál.

Jak si Macela v nové roli bude počínat, zda bude velet komisi rozhodčích i delegátů, které lidi do komisí dosadí, a do jaké míry obmění listiny rozhodčích a delegátů, to je otázka nejbližších dnů.

"Představy samozřejmě mám, ale mluvit o nich budu až poté, co všechno projde výkonným výborem," řekl pětapadesátiletý Macela na závěr.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Tabulka ligy

Známky

1,96

Matúš Kozáčik

Plzeň

1,97

Josef Hušbauer

Slavia

2,09

Tomáš Fryšták

Bohemians 1905

Góly

11

Michael Krmenčík

Plzeň

8

Stanislav Tecl

Jablonec

7

Milan Škoda

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 17 15 2 0 34:5 47
2. SK Sigma Olomouc 18 9 6 3 23:11 33
3. FC Slovan Liberec 18 10 3 5 25:18 33
4. SK Slavia Praha 17 9 5 3 27:8 32
5. AC Sparta Praha 18 9 5 4 24:13 32
6. FK Jablonec 18 7 6 5 24:21 27
7. Bohemians Praha 1905 17 6 7 4 16:14 25
8. FK Teplice 18 6 6 6 21:19 24
9. Fastav Zlín 17 5 6 6 19:24 21
10. Dukla Praha 18 5 5 8 19:31 20
11. Zbrojovka Brno 18 5 3 10 13:24 18
12. MFK Karviná 17 5 2 10 17:25 17
13. FK Mladá Boleslav 18 5 2 11 19:31 17
14. 1. FC Slovácko 18 3 7 8 16:25 16
15. FC Vysočina Jihlava 17 4 1 12 16:32 13
16. FC Baník Ostrava 18 2 6 10 22:34 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze