Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Macela: Chceme, aby se sudím zase věřilo

Martin Petráš diskutuje s rozhodčími - Sparťanský kapitán Martin Petráš diskutuje s rozhodčími poté, co jeho gól neplatil pro ofsajd. | foto: Michal ŠulaMF DNES

12 2006
Praha - Pod novým šéfem Luďkem Macelou proběhne ve středu a ve čtvrtek pravidelný seminář českých prvoligových a druholigových rozhodčích. Do Sportovního centra v Nymburce je pozváno celkem třiašedesát fotbalových arbitrů, nové listiny rozhodčích budou mít 12 hlavních a 18 asistentů pro první ligu a 30 sudích bez rozdělení na hlavní a asistenty pro ligu druhou.

Nová komise rozhodčích připravila pod Macelovým vedením návrh koncepce, jak by se v příštím období mělo s rozhodčími pracovat. Proti minulé praxi obsahuje řadu novinek, které by právě u sudích měly co nejrychleji vést k jejich zkvalitnění.

"Cílem naší komise je, aby rozhodčí u fotbalové veřejnosti co nejdřív získali zpátky důvěru, kterou po nedávné korupční aféře ztratili. A potom samozřejmě chceme, aby se výkony sudích zkvalitnily. Aby se ti nejlepší co nejdřív propracovali do evropské a světové špičky," říká Macela. "Vždyť už je to deset let, co si na jednom ze dvou nejprestižnějších turnajů jaké fotbal má, zapískal český rozhodčí."

Buď na mistrovství světa nebo na mistrovství Evropy naposled pískal Václav Krondl. Bylo to na evropském šampionátu v roce 1996 v Anglii. A coby pomezní rozhodčí zažil mistrovství světa v Japonsku a Koreji před čtyřmi lety Evžen Amler.

Co především by mělo mít vliv na všeobecné zlepšení rozhodčích?
Kromě celkového hodnocení výkonů sudích po skončení soutěžního ročníku zařazujeme do ligy další tři termíny, kdy rozhodčí posoudíme rovněž komplexně. Bude to po osmém kole, po skončení podzimní části soutěže a po dvaadvacátém kole. A podle těchto hodnocení budou eventuálně prováděné změny na listinách rozhodčích tak, aby následující část soutěže řídili jen ti nejlepší.

Znamená to tedy, že z listiny rozhodčích bude moci někdo vypadnout už během soutěžního ročníku?
Samozřejmě. Funkce rozhodčího nikdo nebude mít pod penzí. Chceme prostě změnit dosavadní praxi, kdy byl rozhodčí komplexně hodnocen až po polovině ročníku, nebo po nejméně deseti odřízených utkáních. Jeden dva nezvládnuté zápasy pak byly docela přehlédnutelné. Teď bude rozhodčí reálně ohrožen už po dvou hůř odpískaných utkáních.

Hodláte prý také snížit počet rozhodčích pro první ligu.
Dosavadních šestnáct je zbytečně moc. Když už na prvoligové listině jsou, tak ať pískají co nejčastěji. Potřebujeme, aby zkušenosti získávali rychleji než dosud. Takže v nejvyšší soutěži si vystačíme s dvanácti hlavními rozhodčími a s osmnácti asistenty. Získáme víc alespoň trochu zkušených rozhodčích místo několika takzvaně nenahraditelných.

Když už mluvíme o těch nenahraditelných. Právě za takového minulá komise rozhodčích považovala Milana Šedivého, který figuroval v korupční aféře a zkompromitoval se v policejních odposleších. Podle ověřených informací s ním ale nová komise už nepočítá. Souvisí to s vaší snahou, co nejdřív vrátit českým rozhodčím důvěru veřejnosti.
Souvisí, nepočítáme s ním.

Protože komise rozhodčích a delegátů je pod vaším vedením spojena v jednu, lze předpokládat, že mezi delegáty už nebude figurovat bývalý rozhodčí Karel Bohuněk, který byl za korupci dokonce potrestán disciplinárkou.
Jistě, s ním už taky nepočítáme.

Novinkou v práci komise rozhodčích má být, že delegace na jednotlivé zápasy se bude losovat.
Nový způsob nasazování rozhodčích má nastavit průhledná a jednoduchá pravidla, navíc vůči všem klubům bez rozdílu spravedlivá. Chceme eliminovat lidský faktor, který většinou zavdává podnět ke spekulacím, chceme nasazování rozhodčích zbavit dosavadní tajemnosti. Nikdo pak už nebude mocí někoho obviňovat, že nasazováním rozhodčích soutěž ovlivňuje.

Přesto bude muset být i nasazování nějakým způsobem řízeno. Aby například jeden rozhodčí nepískal dvakrát za sebou jedno mužstvo a podobně.
Samozřejmě. Počítačový program připraví pro každé utkání seznam rozhodčích, kteří budou vyhovovat stanoveným principům. A z tohoto seznamu bude sudí vybrán. Losování může být provedeno ručně nebo elektronicky, ale bude také možné obsazovat automaticky toho rozhodčího, který má nejmenší počet zápasů. Komise také bude moci u jednotlivého zápasu od losování ustoupit a vybrat rozhodčího sama. To v v nezbytných případech, například při onemocnění více sudích. Takové rozhodnutí pak komise pokaždé veřejně zdůvodní.

S jakým předstihem bude losování probíhat a kdy se jeho výsledky budou dozvídat rozhodčí, kluby a veřejnost?
Nasazení rozhodčích na jednotlivá kola bude probíhat na fotbalovém svazu pravidelně v pátek. Rozhodčím a asistentům se delegace budou oznamovat mailem, faxem, telegramem a v krajním případě telefonem. Jinak se nic zveřejňovat nebude a celá delegovaná trojice se společně nejdříve dvě a nejpozději jednu a půl hodiny před utkáním prokáže na stadionu delegátovi svazu. Ten tuto nasazené rozhodčí oznámí klubům a sdělovacím prostředkům. Čtvrtý rozhodčí bude delegován jen na vybrané zápasy.

Bude se zveřejňovat omezování delegací u rozhodčích, kteří se budou dopouštět vážných chyb?
Hodláme zveřejňovat komplexní hodnocení rozhodčích v podobě tabulky, což považujeme to za účelné. Do tohoto hodnocení budeme započítávat výhradně výkony na hřištích a bude se skládat z hodnocení svazových delegátů, komise rozhodčích, z koeficientu zkušenosti, který bude tím vyšší, čím více zápasů rozhodčí odřídí. Toto komplexní hodnocení by se zveřejňovalo čtyřikrát do roka, tedy v termínech, kdy sudí budeme pravidelně hodnotit.

A co tedy ta jednotlivá omezování delegací? Ta se veřejnost dozvídat nebude?
Komise se bude scházet pravidelně jednou za čtrnáct dní a pokud někomu delegaci pozastaví, tajnosti s tím dělat nebude. Zrovna tak operativně rozhodně o pozastavení delegace i po ligovém kole, po němž jednání komise naplánováno nebude.

Hodláte zvát k řízení některých prvoligových zápasů také rozhodčí ze zahraničí?
Možnost požádat sousední fotbalové svazy, přičemž ideální by bylo Rakousko či Německo, jsme v komisi zvážili. Vybrali jsme tři podzimní zápasy, na něž sudí ze zahraničí pozveme. Ne snad, že bychom našim rozhodčím nevěřili, ale hlavně proto, abychom měli názornou možnost srovnání úrovně zahraničních sudích s českými.

O které zápasy a rozhodčí v těchto třech případech půjde?
To bychom předbíhali.

Můžete alespoň prozradit, jestli je mezi těmito zápasy nejslavnější české derby Slavia - Sparta, které se má hrát prvního, nebo druhého října?
Ano, toto derby mezi těmi třemi zápasy je.

Jak budou rozhodčí a asistenti v první a druhé lize odměňováni?
Odměny se nemění. Patnáct tisíc hlavní rozhodčí v první lize, deset tisíc asistent, sedm a půl tisíce hlavní v druhé lize a pět tisíc asistent. Samozřejmě jde o hrubý příjem.Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Peter OlayinkaAlexandru ChipciuMichael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Tabulka ligy

Známky

Góly

1

Dominik Mašek

Bohemians 1905

1

Josef Jindřišek

Bohemians 1905

1

David Douděra

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 1 1 0 0 3:0 3
2. FC Viktoria Plzeň 1 1 0 0 3:1 3
3. AC Sparta Praha 1 1 0 0 2:0 3
4. Fastav Zlín 1 1 0 0 3:2 3
5. Bohemians Praha 1905 1 1 0 0 2:1 3
6. FC Slovan Liberec 1 1 0 0 1:0 3
7. 1. FK Příbram 1 0 1 0 1:1 1
FK Teplice 1 0 1 0 1:1 1
9. FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
11. FK Mladá Boleslav 1 0 0 1 2:3 0
12. 1. FC Slovácko 1 0 0 1 1:2 0
13. MFK Karviná 1 0 0 1 0:1 0
14. Dukla Praha 1 0 0 1 1:3 0
15. Slezský FC Opava 1 0 0 1 0:2 0
16. SK Sigma Olomouc 1 0 0 1 0:3 0

Nejčtenější

Jsem velmi nepříjemně překvapený, vykolejený, zuřil kouč Slovácka

Michal Kordula

Rozezlený byl na své svěřence hned po prvním utkání nové sezony kouč fotbalového Slovácka Michal...

Vydařená střídání, pozitivní výkon, chválil Hapal. A měl radost ze syna

Nová posila Sparty Alexandru Chipciu (vpravo) dostává instrukce od trenéra...

Do prvního ligového utkání na Letné zbývala necelá hodina, když Lukáš Hapal, syn sparťanského...Özil po aféře kolem fotky s Erdoganem skončil v reprezentaci

Mesut Özil z Německa si otírá tvář během zápasu mistrovství světa s Mexikem.

VIDEO Německý záložník Mesut Özil ukončil reprezentační kariéru. Devětadvacetiletý fotbalista to oznámil...

Olomouc - Slavia 0:3, razantní vstup do sezony, trefil se i Coufal

Miroslav Stoch ze Slavie (vlevo) utíká slavit svůj gól do sítě Olomouce se...

Razantně vstoupili slávističtí fotbalisté do nového ligového ročníku. Dle bookmakerů největší...

Slavia začala suverénně, Plzeň se Spartou se na tři body nadřely

Do půli těla vysvlečený Jean-David Beauguel ze Zlína v nastaveném čase dokonal...

Fotbalová liga, ročník 2018/2019, začala. Vítězně pro úřadujícího mistra z Plzně, vicemistra Slavii...

Další z rubriky

Úžasné, první start v lize a hned proti Spartě, libuje si opavský Puškáč

Opavský David Puškáč (vlevo) svádí hlavičkový souboj s Filipem Kopřivou z...

Byť ve druhé fotbalové lize debutoval už v 16 letech, ještě před třemi roky hrával divizi. A v...

Laštůvka před startem ligy: Minulý půlrok už nechci zažít

Brankář Jan Laštůvka na tréninku v Karviné.

Fotbalový brankář Jan Laštůvka doufá, že ostravský Baník dobře načasoval formu na pondělní úvodní...

Náš mančaft by měl mít velkou sílu, doufá jablonecký trenér Rada

Zlínský útočník Lukáš Železník bojuje o míč s jabloneckým obráncem Davidem...

Roli nejlepšího mužstva jarní části minulé sezony 1. ligy a následný senzační zisk bronzu budou...Najdete na iDNES.cz