Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Macela: Chceme, aby se sudím zase věřilo

Martin Petráš diskutuje s rozhodčími - Sparťanský kapitán Martin Petráš diskutuje s rozhodčími poté, co jeho gól neplatil pro ofsajd. | foto: Michal ŠulaMF DNES

12 2006
Praha - Pod novým šéfem Luďkem Macelou proběhne ve středu a ve čtvrtek pravidelný seminář českých prvoligových a druholigových rozhodčích. Do Sportovního centra v Nymburce je pozváno celkem třiašedesát fotbalových arbitrů, nové listiny rozhodčích budou mít 12 hlavních a 18 asistentů pro první ligu a 30 sudích bez rozdělení na hlavní a asistenty pro ligu druhou.

Nová komise rozhodčích připravila pod Macelovým vedením návrh koncepce, jak by se v příštím období mělo s rozhodčími pracovat. Proti minulé praxi obsahuje řadu novinek, které by právě u sudích měly co nejrychleji vést k jejich zkvalitnění.

"Cílem naší komise je, aby rozhodčí u fotbalové veřejnosti co nejdřív získali zpátky důvěru, kterou po nedávné korupční aféře ztratili. A potom samozřejmě chceme, aby se výkony sudích zkvalitnily. Aby se ti nejlepší co nejdřív propracovali do evropské a světové špičky," říká Macela. "Vždyť už je to deset let, co si na jednom ze dvou nejprestižnějších turnajů jaké fotbal má, zapískal český rozhodčí."

Buď na mistrovství světa nebo na mistrovství Evropy naposled pískal Václav Krondl. Bylo to na evropském šampionátu v roce 1996 v Anglii. A coby pomezní rozhodčí zažil mistrovství světa v Japonsku a Koreji před čtyřmi lety Evžen Amler.

Co především by mělo mít vliv na všeobecné zlepšení rozhodčích?
Kromě celkového hodnocení výkonů sudích po skončení soutěžního ročníku zařazujeme do ligy další tři termíny, kdy rozhodčí posoudíme rovněž komplexně. Bude to po osmém kole, po skončení podzimní části soutěže a po dvaadvacátém kole. A podle těchto hodnocení budou eventuálně prováděné změny na listinách rozhodčích tak, aby následující část soutěže řídili jen ti nejlepší.

Znamená to tedy, že z listiny rozhodčích bude moci někdo vypadnout už během soutěžního ročníku?
Samozřejmě. Funkce rozhodčího nikdo nebude mít pod penzí. Chceme prostě změnit dosavadní praxi, kdy byl rozhodčí komplexně hodnocen až po polovině ročníku, nebo po nejméně deseti odřízených utkáních. Jeden dva nezvládnuté zápasy pak byly docela přehlédnutelné. Teď bude rozhodčí reálně ohrožen už po dvou hůř odpískaných utkáních.

Hodláte prý také snížit počet rozhodčích pro první ligu.
Dosavadních šestnáct je zbytečně moc. Když už na prvoligové listině jsou, tak ať pískají co nejčastěji. Potřebujeme, aby zkušenosti získávali rychleji než dosud. Takže v nejvyšší soutěži si vystačíme s dvanácti hlavními rozhodčími a s osmnácti asistenty. Získáme víc alespoň trochu zkušených rozhodčích místo několika takzvaně nenahraditelných.

Když už mluvíme o těch nenahraditelných. Právě za takového minulá komise rozhodčích považovala Milana Šedivého, který figuroval v korupční aféře a zkompromitoval se v policejních odposleších. Podle ověřených informací s ním ale nová komise už nepočítá. Souvisí to s vaší snahou, co nejdřív vrátit českým rozhodčím důvěru veřejnosti.
Souvisí, nepočítáme s ním.

Protože komise rozhodčích a delegátů je pod vaším vedením spojena v jednu, lze předpokládat, že mezi delegáty už nebude figurovat bývalý rozhodčí Karel Bohuněk, který byl za korupci dokonce potrestán disciplinárkou.
Jistě, s ním už taky nepočítáme.

Novinkou v práci komise rozhodčích má být, že delegace na jednotlivé zápasy se bude losovat.
Nový způsob nasazování rozhodčích má nastavit průhledná a jednoduchá pravidla, navíc vůči všem klubům bez rozdílu spravedlivá. Chceme eliminovat lidský faktor, který většinou zavdává podnět ke spekulacím, chceme nasazování rozhodčích zbavit dosavadní tajemnosti. Nikdo pak už nebude mocí někoho obviňovat, že nasazováním rozhodčích soutěž ovlivňuje.

Přesto bude muset být i nasazování nějakým způsobem řízeno. Aby například jeden rozhodčí nepískal dvakrát za sebou jedno mužstvo a podobně.
Samozřejmě. Počítačový program připraví pro každé utkání seznam rozhodčích, kteří budou vyhovovat stanoveným principům. A z tohoto seznamu bude sudí vybrán. Losování může být provedeno ručně nebo elektronicky, ale bude také možné obsazovat automaticky toho rozhodčího, který má nejmenší počet zápasů. Komise také bude moci u jednotlivého zápasu od losování ustoupit a vybrat rozhodčího sama. To v v nezbytných případech, například při onemocnění více sudích. Takové rozhodnutí pak komise pokaždé veřejně zdůvodní.

S jakým předstihem bude losování probíhat a kdy se jeho výsledky budou dozvídat rozhodčí, kluby a veřejnost?
Nasazení rozhodčích na jednotlivá kola bude probíhat na fotbalovém svazu pravidelně v pátek. Rozhodčím a asistentům se delegace budou oznamovat mailem, faxem, telegramem a v krajním případě telefonem. Jinak se nic zveřejňovat nebude a celá delegovaná trojice se společně nejdříve dvě a nejpozději jednu a půl hodiny před utkáním prokáže na stadionu delegátovi svazu. Ten tuto nasazené rozhodčí oznámí klubům a sdělovacím prostředkům. Čtvrtý rozhodčí bude delegován jen na vybrané zápasy.

Bude se zveřejňovat omezování delegací u rozhodčích, kteří se budou dopouštět vážných chyb?
Hodláme zveřejňovat komplexní hodnocení rozhodčích v podobě tabulky, což považujeme to za účelné. Do tohoto hodnocení budeme započítávat výhradně výkony na hřištích a bude se skládat z hodnocení svazových delegátů, komise rozhodčích, z koeficientu zkušenosti, který bude tím vyšší, čím více zápasů rozhodčí odřídí. Toto komplexní hodnocení by se zveřejňovalo čtyřikrát do roka, tedy v termínech, kdy sudí budeme pravidelně hodnotit.

A co tedy ta jednotlivá omezování delegací? Ta se veřejnost dozvídat nebude?
Komise se bude scházet pravidelně jednou za čtrnáct dní a pokud někomu delegaci pozastaví, tajnosti s tím dělat nebude. Zrovna tak operativně rozhodně o pozastavení delegace i po ligovém kole, po němž jednání komise naplánováno nebude.

Hodláte zvát k řízení některých prvoligových zápasů také rozhodčí ze zahraničí?
Možnost požádat sousední fotbalové svazy, přičemž ideální by bylo Rakousko či Německo, jsme v komisi zvážili. Vybrali jsme tři podzimní zápasy, na něž sudí ze zahraničí pozveme. Ne snad, že bychom našim rozhodčím nevěřili, ale hlavně proto, abychom měli názornou možnost srovnání úrovně zahraničních sudích s českými.

O které zápasy a rozhodčí v těchto třech případech půjde?
To bychom předbíhali.

Můžete alespoň prozradit, jestli je mezi těmito zápasy nejslavnější české derby Slavia - Sparta, které se má hrát prvního, nebo druhého října?
Ano, toto derby mezi těmi třemi zápasy je.

Jak budou rozhodčí a asistenti v první a druhé lize odměňováni?
Odměny se nemění. Patnáct tisíc hlavní rozhodčí v první lize, deset tisíc asistent, sedm a půl tisíce hlavní v druhé lize a pět tisíc asistent. Samozřejmě jde o hrubý příjem.Tabulka ligy

Známky

1,96

Matúš Kozáčik

Plzeň

1,97

Josef Hušbauer

Slavia

2,09

Tomáš Fryšták

Bohemians 1905

Góly

11

Michael Krmenčík

Plzeň

8

Stanislav Tecl

Jablonec

7

Milan Škoda

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 17 15 2 0 34:5 47
2. SK Sigma Olomouc 17 9 6 2 23:10 33
3. SK Slavia Praha 17 9 5 3 27:8 32
4. AC Sparta Praha 17 9 4 4 23:12 31
5. FC Slovan Liberec 17 9 3 5 24:18 30
6. Bohemians Praha 1905 17 6 7 4 16:14 25
7. FK Jablonec 17 6 6 5 23:21 24
8. FK Teplice 17 6 5 6 21:19 23
9. Fastav Zlín 17 5 6 6 19:24 21
10. Dukla Praha 17 5 5 7 19:30 20
11. MFK Karviná 17 5 2 10 17:25 17
12. FK Mladá Boleslav 17 5 2 10 19:30 17
13. 1. FC Slovácko 17 3 6 8 15:24 15
14. Zbrojovka Brno 17 4 3 10 12:24 15
15. FC Vysočina Jihlava 17 4 1 12 16:32 13
16. FC Baník Ostrava 17 2 5 10 22:34 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze