Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lukáše Zelenku bude mít Brückner po ruce

20 2006
Praha - Trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner nepotřebuje záložníka Pavla Nedvěda nijak zkoušet. Proto nejlepší evropský fotbalista roku 2003 chybí v nominaci na přípravný dvojzápas národního mužstva v Turecku. "Je to na základě určitých dohod. Pavel je enormně vytížený v Juventusu a zkoušet v Turecku takového hráče, to nepotřebuju," řekl Brückner.

S reprezentačními spoluhráči však Nedvěd předposlední únorový den přece jen poklábosí. Přiletí totiž na slavnostní vyhlášení ankety Fotbalista roku 2005, které proběhne v pondělí 27. února v Praze na Žofíně.

Že byl kouč Brückner na pondělní nominační tiskové konferenci v dobré náladě, to názorně doložil při odpovědi na dotaz, zda o zařazení do osmadvacetičlenného kádru pro Turecko uvažoval také o nedávném sparťanovi Lukáši Zelenkovi.

"Samozřejmě, ale my ho tam vlastně máme schovaného," řekl Brückner s úsměvem a levou rukou ukazoval kamsi do dáli. "Nebude žádný problém dopravit ho do našeho hotelu."

Zelenka totiž střílí góly za turecký Manisaspor. Přičemž nebydlí v Manise, ale na kraji nedalekého Izmiru, kde se dvojzápas Turecko - Česko ve středu 1. března hraje.

Dál Brückner objasnil zařazení tří úplných nováčků.

"Zápotočný si o nominaci říkal už na podzim. Vedle fotbalových kvalit u něj jde o srdce,  charakter, univerzálnost a morálku," popsal reprezentační kouč libereckého kapitána.

"A Zápotočný má šanci dostat se i dál," naznačil Brückner, že nominace na Turecko nemusí zůstat proto tohoto fotbalistu jen reprezentačním intermezzem.

Svěrkoš z Herthy Berlín splňuje trenérovy nároky na středního útočníka.

"Má v současné době roli hrotového hráče, pozorně ho sleduju, koukám na něj hodně. Je to prototyp čistého hrota a právě tam máme ztráty," připomněl trenér dlouhodobá zranění Kollera s Lokvencem.

A Kobylík z Bielefeldu?

"Ukazuje se v dobrém světle, je to typ použitelný na obou krajích zálohy," řekl kouč.

V souvislosti s trenérovou chválou Svěrkoše padl dotaz, zda je tento hráč první alternativou do středu útoku, pokud by se do šampionátu neuzdravil Koller.

"První alternativou je Baroš, ale nakonec těch možností bude možná víc," reagoval Brückner.

Co tedy kouč říká současné Barošově výkonnosti, která podle mnohých není poslední dobou zrovna ideální?

"Baroš není jediným fotbalistou, u něhož forma kolísá. Takových hráčů, kteří v klubech i vysedávali na lavičkách, jsme už měli víc," vysvětloval trenér. "Ale řekl bych, že u Baroše to není otázka formy, spíš momentálního výpadku. Jde u něj prostě o horší výkon."

První březnový den v Turecku hodlá trenér Brückner koučovat oba zápasy. Jak ten od 17 hodin, v němž by měly nastoupit rezervy obou týmů, tak ten od 20 hodin, který by měl být přátelským soubojem tureckého áčka s českým.

Brückner trvá na tom, že postaví oba týmy vyrovnané. Svazový generální sekretář Petr Fousek říká, že české týmy nebudou rozdělené na áčko a béčko, ale na výběr A 1 a A 2. Přičemž za oficiální mezistátní utkání bude považován duel od 20.00, v němž se představí výběr A 1.

"Nemám v nominaci hráče slabší a silnější. Obě česká mužstva budou stejně kvalitní," ujistil Brückner. Trenér ovšem vzápětí na dotaz, ve kterém zápase nastoupí brankář Čech, bez mučení přiznal: "V tom od osmi."

Ptát se pak, jestli Čechovými spoluhráči budou v oficiálním mezistátním měření sil například Ujfaluši, Poborský, Rosický, či Baroš, už bylo v té chvíli zbytečné.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze