Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Van Gaal: muž s vizáží generála, který skvěle rozumí fotbalové duši

PAUZA NA OBČERSTVENÍ, NEBO TIMEOUT? Nizozemský trenér Louis van Gaal čtvrthodiny před koncem osmifinále proti Mexiku vysvětluje hráčům, jak mají závěru duelu sehrát. | foto: Mike Blake Reuters

9 2014
Taktickými fígly okouzlil fotbalový svět: po každém zápase Nizozemska na mistrovství světa se řeší, jak geniálně vychází střídání a změny trenéru Louisi van Gaalovi. I díky němu sní Nizozemsko o prvním titulu v historii.

Když se ho jednou zeptali na ideální systém, Louis van Gaal odpověděl: „Fotbal je víc filozofie než systém. Ten záleží na hráčích, které máte. V tom jsem flexibilní. Filozofie zůstává stejná.“ Dalo by se doplnit: ofenzivní a vítězná.

Výsledkově jsou Nizozemci na mistrovství světa téměř suverénní, ale už si prožili pár krizových situací. Zvládli je však dokonale. Ve skupině dvakrát rozhodli náhradníci, v osmifinále s Mexikem zabraly dvě změny taktiky, ve čtvrtfinále s Kostarikou zase nasazení náhradního gólmana Krula na penaltový rozstřel.

Van Gaal riskoval. Taktické manévry mu vyšly skvěle. Teď je za génia. Jasná hvězda mezi trenéry.

Když ho přitom vidíte při tréninku, vypadá trochu jak pantáta na procházce. Ruce za zády nebo na hrudi, na krku píšťalku a stopky.

Zdání klame, vše má pevně pod kontrolou, i když to není ras a diktátor. Sice se tak někdy tváří, jenže realita je odlišná. „Vypadá jako nekompromisní generál, ale rozumí hráčské duši jako málokdo,“ říká reportér Willem Vissers z nizozemského deníku Volkskrant. „Dovoluje návštěvy manželek a dětí těsně před zápasy, aby se hráči rozptýlili, byli v pohodě, a pak se dostali do správné koncentrace.“

Klíčové jsou pro van Gaala také vztahy v týmu. Se všemi asistenty se poradí, než přijde do kabiny a začne udílet instrukce. Jeden z­ nich, bývalý střelec Patrick Kluivert s kořeny na Surinamu, funguje jako tmelící prvek, který má zabránit dřívějším rozporům mezi hráči bílé a tmavé pleti.

„Pokud jde o týmového ducha, tohle je nejlepší parta, s jakou jsem kdy pracoval,“ pochvaluje si van Gaal, který po šampionátu převezme Manchester United a stane se jeho prvním koučem, který nepochází z britských ostrovů.

Van Gaalův životopis, to je přehlídka úspěchů: tituly s Ajaxem (3), Barcelonou (2), Alkmaarem a Bayernem (1). S Ajaxem vyhrál také Ligu mistrů. Teď má pozvednout slavný Manchester. „Věřím, že budeme psát historii,“ uvedl.

Jaké prostředky k tomu zvolí? „Van Gaal nedovolí, aby mu někdo přerostl přes hlavu. Napoprvé by ho pokáral, podruhé by s ním vyrazil dveře. Drží se hesla: Nejdůležitějším hráčem mužstva je mužstvo samotné,“ popisuje Vissers.

V reprezentaci má čtyři osobnosti, na něž spoléhá: Van Persie, Robben, Sneijder, Kuijt. „Právě Kuijt je pro něj nejdůležitější, i když nemá jisté místo v sestavě,“ říká Vissers.

I to ukazuje, jaký má 62letý kouč respekt. Když proti Mexiku 15 minut před koncem stáhl kapitána Van Persieho, nebyly z toho rozbroje. „Trenér dělal vše pro vítězství,“ nezlobil se Robin van Persie.

Tým bez něj zápas otočil. Během utkání třikrát změnil rozestavení. Van Gaal k udílení pokynů využil pauzy na občerstvení. „Když jste chytří, můžete pauzy využít ve svůj prospěch,“ usmíval se.

Jeho zálibu pro změnu taktiky potvrzuje i Vissers. „Umí dokonale měnit rytmus a rozestavení.“

„Klasické“ rozmístění hráčů od něj nečekejte. Jiné je v obranné a útočné fázi. Krajní obránci fungují jako falešná křídla. Variant je spousta. V Ajaxu praktikoval 4-3-3, v Barceloně 2-3-2-3, teď Nizozemci vycházeli z 5-3-2, za což byl před začátkem šampionátu kritizovaný. A tým hned v úvodu smetl Španělsko 5:1... „Možná nemáme nejlepší základní jedenáctku, máme ale jeden z nejlepších týmů,“ řekl Van Gaal. Zdá se, že věděl, co povídá.

Teď je řadě Messiho Argentina.Najdete na iDNES.czmobilní verze