Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Losují osobnosti: Collina a Schumacher

4 2003
Praha - Zatímco v Jižní Americe a v Asii už je kvalifikace o start na fotbalovém mistrovství světa v Německu v roce 2006 v plném proudu, v pátek 5. prosince večer se ve Frankfurtu oficiálně rozlosují další zóny, mimo jiné i kvalifikační skupiny pro Evropu. Do bojů o jedenatřicet volných míst na šampionátu se na celém světě zapojí rekordní počet 197 členských zemí Mezinárodní fotbalové federace (FIFA).

V Asii a Africe už pro nejslabší týmy kvalifikace skončila. Celkem bude během necelých tří let sehráno na pěti kontinentech téměř 900 zápasů. Kvalifikačními boji musí poprvé projít i obhájci světového titulu Brazilci a jedině pořádající Německo má účast na šampionátu jistou.

Největší zastoupení mezi dvaatřiceti účastníky mistrovství bude mít jako obvykle Evropa, kde bude v sázce 13 míst. Starý kontinent ve srovnání s minulým šampionátem bude mít o jeden tým méně. Z osmi skupin postoupí jejich vítězové plus nejlepší dva celky z druhých míst. Zbylých šest týmů se utká v baráži.

Nejjednodušší model kvalifikace má tradičně Jižní Amerika, kde deset týmů hraje ligovým systémem doma - venku a na mistrovství světa postupují nejlepší čtyři. To je rovněž proti šampionátu v Japonsku a Koreji o jedno místo pokles. Pátý tým se zřejmě utká se čtvrtým ze Severní a Střední Ameriky.

Vítěze oceánské zóny, kterému FIFA zpětně vzala přímý postup, čeká play off proti pátému týmu z Asie. O formě dodatečné baráže FIFA teprve rozhodne. Afrika s Asií a zónou CONCACAF si na rozdíl od ostatních kontinentů udržely stejný počet účastníků, jaký měly minule.
 
Němci slibují nejčistší šampionát v historii, symbolizuje to část loga šampionátu vyvedená v zelené barvě. Snaží se o co nejlevnější vstupenky a předseda organizačního výboru Franz Beckenbauer vzkázal agresivním fanouškům, že s nimi tvrdě zatočí.

"Ačkoli jsou očekávání neuvěřitelně vysoká, jedeme podle plánu," pochvaloval si místopředseda výboru Wolfgang Niersbach.
 
Páteční ceremoniál ve frankfurtské Festhalle začne v 17.00 a zapojí se do něj celá plejáda známých osobností. Složení evropských skupin bude v rukou šestinásobného mistra světa formule 1 Michaela Schumachera a italského rozhodčího Pierluigiho Colliny, který na poslední chvíli nahradil britského rockera Stinga, který účast odřekl.

Chybět bude stejně jako při losu ME předseda UEFA Lennart Johansson, jehož sužují žaludeční potíže. Ostatní kontinenty budou při losu zastupovat jejich bývalé hvězdy, které se v drtivé většině zviditelnily v bundeslize. Na výsledek losu bude v hledišti čekat také česká delegace ve složení Jaroslav Vacek, Petr Fousek, Karel Brückner a Vlastimil Košťál.

Němci chtějí svět přesvědčit o dokonalosti technického zázemí šampionátu při první příležitosti. Televizní přenos z Frankfurtu půjde do více než stovky zemí k více než 100 milionům diváků. Organizační výbor už také šampionát nechal pojistit téměř pěti miliony eur před přeložením do jiné země nebo posunutím na rok 2007.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze