Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Losování mistrovství světa: Itálie a Anglie nebudou mezi nasazenými

Italští fotbalisté postoupili na mistrovství světa i přes český tým. | foto: Reuters

19 2013
Až se budou 6. prosince v Brazílii losovat základní skupiny pro fotbalové mistrovství světa 2014, nejlepší pozici budou mít domácí výběr, Španělsko, Německo, Argentina, Kolumbie, Belgie, Švýcarsko a nejspíš i Uruguay. Naopak Itálie, Anglie a Francie zůstanou mezi nenasazenými celky ve čtvrtém koši.

Rozdělení do košů ještě není oficiální, FIFA ho potvrdí po úplném skončení kvalifikací. V tuto chvíli zbývá sehrát ještě poslední dva barážové zápasy, v obou ale mají favorité po prvním duelu tak výrazný náskok, že o postup téměř jistě nepřijdou a výsledky odvet by už do složení košů neměly promluvit.

Ve středu ráno by mělo stvrdit postup Mexiko, které se představí na Novém Zélandu s výhrou 5:1 z domácího duelu. V noci na čtvrtek pak uzavřou kvalifikace Uruguay s Jordánskem, domácí si přivezli z prvního utkání v Asii pohodlné vítězství 5:0. Pokud dvojzápas dotáhnou, budou při losu jedním z osmi nasazených týmů v prvním koši.

Závěr bojů o MS

Výsledky baráže a play-off

Rozhodujícím kritériem pro nasazení je stejně jako při minulém mistrovství říjnové vydání žebříčku FIFA. V prvním koši tak bude sedm žebříčkově nejlepších celků světa a pořádající Brazílie. Listopadový žebříček FIFA při losu ignoruje proto, že by zvýhodňoval týmy z baráží.

Klíč pro rozdělení do zbylých tří košů ještě FIFA oficiálně nepotvrdila, mělo by se ale stejně jako při minulém šampionátu zohlednit regionální hledisko. V druhém koši by podle něj byly týmy z Asie a Severní a Střední Ameriky, ve třetím africké a nenasazené jihoamerické celky a ve čtvrtém nenasazení zástupci Evropy.

Jelikož bude nenasazených týmů ze starého kontinentu devět, mělo by žebříčkově nejlépe postavené Nizozemsko zaujmout pozici ve třetím koši, kde figuruje jen sedm celků.

Losování se uskuteční v brazilském Costa de Sauípe, 32 účastnických zemí bude rozděleno do osmi čtyřčlenných skupin. V jedné skupině nesmějí být dva zástupci stejného kontinentu, pouze Evropa smí mít dva zástupce ve skupině.

Losování mistrovství světa 2014

Neoficiální rozdělení účastníků do losovacích košů

1. koš: Brazílie, Španělsko, Německo, Argentina, Kolumbie, Belgie, *Uruguay, Švýcarsko

2. koš: Japonsko, Írán, Jižní Korea, Austrálie, USA, *Mexiko, Kostarika, Honduras

3. koš: Pobřeží slonoviny, Ghana, Alžírsko, Nigérie, Kamerun, Chile, Ekvádor, Nizozemsko

4. koš: Itálie, Anglie, Portugalsko, Řecko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Rusko, Francie.

*Pozn.: Uruguay a Mexiko ještě čekají odvety baráže - Uruguay vyhrála první zápas v Jordánsku 5:0, Mexiko doma porazilo Nový Zéland 5:1

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze