Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Los kvalifikace o MS 2018: Češi se vyhnou Slovákům, Itálii či Francii

Islandský fotbalista Kolbeinn Sigthorsson (modrá 9) posílá míč do české branky, gólman Petr Čech jenom přihlíží. | foto: Reuters

9 2015
Až se za dva týdny v Konstatinovském paláci nedaleko Petrohradu bude losovat kvalifikace o postup na mistrovství světa 2018, čeští fotbalisté mají jistotu, že nenarazí na Slovensko, Rakousko, Itálii, Švýcarsko, Francii, Dánsko, Bosnu a Island, jejich posledního přemožitele.

Los kvalifikace o mistrovství světa se uskuteční v sobotu 25. července. Mužstva budou rozdělena jako obvykle do košů, tentokrát bude podle aktuálního vydání žebříčku reprezentací FIFA, což ještě musí projít formálním schválením.

Svěřenci Pavla Vrby jsou ve druhém koši, takže v kvalifikaci zřejmě nenarazí na Slovensko. Bývalý federální partner prožívá povedené období a díky výborným výsledkům v kvalifikaci mistrovství Evropy mu jen o jedno místo unikla pozice v nejlepším výkonnostním koši.

Rozdělení do košů podle aktuálního žebříčku FIFA

1. koš
Německo, Belgie, Nizozemsko, Portugalsko, Rumunsko, Anglie, Wales, Španělsko, Chorvatsko.

2. koš
Slovensko, Rakousko, Itálie, Švýcarsko, Česko, Francie, Island, Dánsko, Bosna a Hercegovina.

3. koš
Ukrajina, Skotsko, Polsko, Maďarsko, Švédsko, Albánie, Severní Irsko, Srbsko, Řecko.

4. koš
Turecko, Slovinsko, Izrael, Irsko, Norsko, Bulharsko, Faerské ostrovy, Černá Hora, Estonsko.

5. koš
Kypr, Lotyšsko, Arménie, Finsko, Bělorusko, Makedonie, Ázerbájdžán, Litva, Moldavsko.

6. koš
Kazachstán, Lucembursko, Lichtenštejnsko, Gruzie, Malta, San Marino, Andorra.

Češi se vyhnou i soubojům s oběma finalisty světového šampionátu v roce 2006 Itálií a Francií či dalším duelům s Islandem, který vede „jejich“ skupinu v evropské kvalifikaci. V červnu tam Češi po nepovedném výkonu podlehli 1:2.

Jednou z nejtěžších variant by pro český celek mohla být skupina s mistry světa Němci, Švédskem s hvězdným Zlatanem Ibrahimovicem, Arménií, Tureckem a Kazachstánem, které mají už v nynější evropské kvalifikaci.

Naopak papírově přijatelnější se jeví například skupina s Rumunskem, Albánií, Faerskými ostrovy, Moldavskem a San Marinem.

V prvním koši vedle Rumunska bude překvapivě i Wales, který se poprvé v historii dostal do elitní desítky žebříčku FIFA. Naopak evropský šampion z roku 2004 Řecko kleslo do třetího koše a Turecko až do čtvrtého.

Los v Petrohradu rozdělí celky do sedmi skupin po šesti týmech a dvou skupin po pěti účastnících. Na šampionát do Ruska postoupí vítězové skupin a nejlepších osm celků z druhých míst čeká baráž. Kvalifikace začne v září 2016 a skončí o rok později v listopadu. Rusko má jako pořadatel účast jistou.

Evropská unie UEFA požádala, aby velmoci Anglie, Francie, Německo, Itálie, Španělsko a Nizozemsko figurovaly v šestičlenných skupinách a odehrály tak více zápasů, čímž by se zvýšila hodnota televizních přenosů. I to ještě musí schválit FIFA.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze