Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští fotbaloví mladíci mají v boji o Euro 2017 přijatelný los

Přípravné utkání fotbalistů do 21 let: Česko - Dánsko. Zleva Lasse Vigen z Dánska a Ondřej Petrák z domácího celku. | foto: Šulová KateřinaČTK

5 2015
Česká fotbalová reprezentace do 21 let se v kvalifikaci mistrovství Evropy 2017, které bude hostit Polsko, utká s Maltou, Lotyšskem, Moldavskem, Černou Horou a Belgií. Národní tým ještě předtím čeká letošní šampionát konaný v Praze, Olomouci a Uherském Hradišti.

Šampionát v Polsku bude prvním v historii s dvanácti účastníky. Doteď - včetně letošního turnaje v Česku - bojovalo o titul mistra Evropy jen osm týmů.

Na mistrovství 2017 postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin. Další dvě místa nabízí play-off, kterého se zúčastní čtyři nejlepší mužstva ze druhých míst. Polsko má jako pořadatel účast jistou.

Kvalifikace začíná už letos v březnu a vyvrcholí příští rok na podzim. Česka se však úvodní termíny netýkají, protože ho v červnu čeká letošní šampionát.

Česká reprezentace má přijatelný los. Zvuk má pouze Belgie, která však v této věkové kategorii na závěrečný turnaj postoupila pouze dvakrát v historii, naposledy v roce 2007.

„Bylo jasné, že skupiny budou vyrovnané a obtížné. Losovalo se od nejnižšího koše po nejvyšší, takže ve chvíli, kdy přišla řada na náš koš, už bylo jasné, jak budou skupiny vypadat. V duchu jsem si říkal, že první skupina by byla asi nejpřijatelnější, a generální sekretář UEFA pan Infantino vytáhl náš lístek jako první,“ řekl trenér jednadvacítky Jakub Dovalil.

A dodal: „Mělo by být v našich silách hrát o přímý postup nebo o účast v baráži. Los je dobrý i z hlediska cestování. Vše je v doletové vzdálenosti do dvou hodin.“

S Belgií zatím česká jednadvacítka hrála čtyřikrát, z toho třikrát vyhrála a v roce 2001 jí dokonce uštědřila největší prohru v historii 7:0. Češi mají pozitivní bilanci také s Černou Horou (1 výhra a 1 remíza), Moldavskem (2 výhry) a Maltou (6 výher). S Lotyšskem ještě na úrovni jednadvacítky nehráli, momentálně se s ním však měří v rámci seniorské kvalifikace ME 2016.

„Při vší úctě ke všem účastníkům skupiny myslím, že favority budeme my spolu s Belgií, která je známou líhní talentů a má v posledních letech úspěchy. Šanci bude mít také Černá Hora. S tou jsme hráli kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2013, vyhráli jsme doma 2:1 a venku hráli 0:0,“ připomněl Dovalil.

Češi odehrají tři z prvních čtyř zápasů doma, proto bude důležitý dobrý začátek. Belgii přivítají 12. listopadu, odveta bude na programu 6. září 2016. V termínové listině museli Češi udělat jediný ústupek oproti svým představám.

„Šlo o to, že jsme udělali kompromis v případě zápasu s Černou Horou. Pokud bychom to neudělali, tak by Černohorci vše vetovali a hrozilo, že by o pořadí zápasů rozhodovala UEFA. A to jsme samozřejmě nechtěli,“ dodal Dovalil.

Zápas v Lotyšsku sehrají Češi 8. září, tedy jen dva dny poté, co se tam představí seniorská reprezentace a v době, kdy v Rize hrají i čeští basketbalisté na mistrovství Evropy.

Rozložení kvalifikačních skupin

Skupina 1: Malta, Lotyšsko, Moldavsko, Černá Hora, Belgie, ČR.

Skupina 2: Andorra, Litva, Irsko, Slovinsko, Srbsko, Itálie.

Skupina 3: Severní Irsko, Makedonie, Island, Skotsko, Ukrajina, Francie.

Skupina 4: Lichtenštejnsko, Albánie, Maďarsko, Řecko, Izrael, Portugalsko.

Skupina 5: Lucembursko, Bulharsko, Wales, Arménie, Rumunsko, Dánsko.

Skupina 6: San Marino, Estonsko, Gruzie, Chorvatsko, Švédsko, Španělsko.

Skupina 7: Faerské ostrovy, Ázerbájdžán, Finsko, Rakousko, Rusko, Německo.

Skupina 8: Kypr, Bělorusko, Turecko, Slovensko, Nizozemsko.

Skupina 9: Kazachstán, Bosna a Hercegovina, Norsko, Švýcarsko, Anglie.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze