Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nizozemci, Turci či Island. Čeští fotbalisté mají velmi těžkou skupinu

Čeští fotbalisté se dozvědí soupeře pro Euro. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

23 2014
Nizozemci, jeden z nejlepších týmů světa, a Turci jsou největšími soupeři českých fotbalistů v boji o postup na mistrovství Evropy 2016 ve Francii. Rozhodl o tom nedělní los kvalifikace v Nice. Mužstvo kouče Vrby ve skupině A narazí ještě na Island, Lotyšsko a Kazachstán. Přímo postupují první dva, šanci má i třetí, kterého nejhůř čeká baráž.

"Možná, že některé skupiny vypadají relativně snažší, ale když jsem bral reprezentaci, tak jsem řekl, že nic jiného než postup pro nás neexistuje," prohlásil trenér Pavel Vrba pro web asociace.

Skupina A patří k nejtěžším. Je v ní jasný favorit a tři vyrovnané celky. Podobné je to ve skupině H, kde vedle Itálie je ještě Chorvatsko, Norsko a Bulharsko, či v "íčku". Tam je Portugalsko, Dánsko, Srbsko a Arménie.

Termíny skupiny A

rok 2014
9. září: 18:00 Kazachstán - Lotyšsko 20:45 Česko - Nizozemsko, Island - Turecko

10. října: 20:45 Turecko - Česko, Lotyšsko - Island, Nizozemsko - Kazachstán

13. října: 18:00 Kazachstán - Česko, 20:45 Island - Nizozemsko, Lotyšsko - Turecko

16. listopadu: 18:00 Nizozemsko - Lotyšsko, 20:45 Česko - Island, Turecko - Kazachstán

2015
28. března: 16:00 Kazachstán - Island, 18:00 Česko - Lotyšsko, 20:45 Nizozemsko - Turecko

12. června: 18:00 Kazachstán - Turecko, 20:45 Island - Česko, Lotyšsko - Nizozemsko

3. září: 20:45 Česko - Kazachstán, Nizozemsko - Island, Turecko - Lotyšsko

6. září: 18:00 Lotyšsko - Česko, Turecko - Nizozemsko 20:45 Island - Kazachstán

10. října: 18:00 Island - Lotyšsko, Kazachstán - Nizozemsko, 20:45 Česko - Turecko

13. října: 20:45 Nizozemsko - Česko, Lotyšsko - Kazachstán, Turecko - Island.

  

Česko bylo ve druhém výkonnostním koši spolu s Ukrajinou, Chorvatskem, Švédskem, Dánskem, Švýcarskem, Belgií, Maďarskem a Irskem. Na těchto osm zemí narazit nemohlo.

Druhý koš se losoval až naposled, takže při slavnostním ceremoniálu Češi na soupeře čekali půl hodiny.

Už od začátku se skupina A jevila jako hodně nepříjemná. Vedle Nizozemska, které má se Španělskem a Německem nejlepší reprezentaci Evropy, totiž do ní byl nalosován z pátého výkonnostního koše Island, který je na velkém vzestupu.

V kvalifikaci o letošní mistrovství světa skončil druhý a v baráži vypadl s Chorvatskem. Češi se do baráže ani nedostali...

K tomu daleká cesta s pětihodinovým časovým posunem do Kazachstánu. Jako předposlední přibylo Turecko, asi nejnebezpečnější sok z třetího koše.

Pak už to přišlo. Legendární polský brankář Jan Tomaszewski rukou zamíchal míčky ve skleněné nádobě. Vytáhl první a na lístečku přečetl: Czech republic. Nový kouč Pavel Vrba se šéfem asociace Miroslavem Peltou se v sále luxusního hotelu Palais des Congres Acropolis nezatvářili zrovna šťastně.

"Na první pohled je to těžká skupina, ale na papíře někdy vypadá všechno trochu jinak. Přijde mi hodně vyrovnaná, Holanďani jsou favoritem, o přímý postup se popereme my, Turci a Island," řekl brankář Petr Čech.

A předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta dodal: "Myslím, že se popereme s Tureckem a Islandem o druhé místo, což ale neznamená, že nemůžeme potrápit Nizozemsko. Přestože má věhlas a kvalitu, nedávám ho do absolutní špičky jako Španělsko nebo Německo."

Rozdělení do skupin

Skupina A: Nizozemsko, Česko, Turecko, Lotyšsko, Island, Kazachstán
Skupina B: Bosna a Hercegovina, Belgie, Izrael, Wales, Kypr, Andorra
Skupina C: Španělsko, Ukrajina, Slovensko, Bělorusko, Makedonie, Lucembursko
Skupina D: Německo, Irsko, Polsko, Skotsko, Gruzie, Gibraltar
Skupina E: Anglie, Švýcarsko, Slovinsko, Estonsko, Litva, San Marino
Skupina F: Řecko, Maďarsko, Rumunsko, Finsko, Severní Irsko, Faerské ostrovy
Skupina G: Rusko, Švédsko, Rakousko, Černá Hora, Moldávie, Lichtenštejnsko
Skupina H: Itálie, Chorvatsko, Norsko, Bulharsko, Ázerbájdžán, Malta
Skupina I: Portugalsko, Dánsko, Srbsko, Arménie, Albánie, Francie (její zápasy jsou jen přátelské, neboť má postup jistý)

Nizozemsko je nejčastějším soupeřem Čechů v kvalifikacích či na závěrečných turnajích. V kvalifikaci v posledních deseti letech dvakrát. O Euro 2004 se zrodila remíza 1:1 a česká výhra 3:1, kterou v Praze na Letné tehdejší Brücknerův tým korunoval postup z první příčky. Na následném šampionátu Češi porazili Nizozemci ve skupině 3:2, ač prohrávali 0:2. Dodnes jde o jeden z nejpamátnějších zápasů české fotbalové historie.

Pak se oba celky potkaly i v kvalifikaci o MS 2006, obě utkání vyhráli Nizozemci 2:0.

Obě země se potkaly už v kvalifikaci o Euro 1996, v Nizozemsku se hrálo 0:0, v Česku vyhráli domácí 3:1. Na evropském šampionátu 2000 bylo domácí Nizozemsko prvním soupeřem Čechů, vyhrálo 1:0 gólem ze sporné penalty, kterou sudí Collina nařídil minutu před koncem po souboji Němce se Ronaldem de Boerem....

Pikantní je, že tenkrát kvalifikací o Euro 2004 začala éra Karla Brücknera, který je současným poradcem národního mužstva. A nyní začíná éra Pavla Vrby...

Čeští fotbalisté v kvalifikaci o Euro 2016 ve skupině A skončí:

celkem hlasů: 4752

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. února 2014. Anketa je uzavřena.

do třetího místa 1811
do druhého místa 1690
nepostoupí do baráže 1251

Na Turecko nemají Češi zrovna radostné vzpomínky, v přímém souboji o postup do čtvrtfinále Eura 2008 český tým vedl 2:0, ale v závěru zkolaboval a podlehl 2:3.

S Kazachstánem se samostatné Česko neutkalo, Lotyšsko bylo jeho prvním soupeřem na Euru 2004, ve skupině tenkrát Nedvěd a spol. po boji vyhráli 2:1.

Proti Islandu český tým bojoval o MS 2002, doma vyhrál jasně 4:0, venku však podlehl 1:3. I proto musel do baráže, kterou nezvládl.

Kvalifikace o postup na Euro, která začne letos v září a skončí na podzim 2015, bude první velkou výzvou pro nového trenéra českého národního týmu Pavla Vrbu. Ten ještě na podzim úspěšně vedl Viktorii Plzeň.

Na mistrovství Evropy postoupí nejlepší dva týmy z každé skupiny. Přímý postup si zajistí také nejlepší tým ze třetích míst. Zbylá mužstva na třetích příčkách půjdou do baráže.

Euro v roce 2016 bude hrát poprvé v historii 24 týmů. Doteď to bylo šestnáct mužstev. Francie jako pořadatel má účast jistou bez kvalifikace. Hrát bude v jediné pětičlenné skupině, ale její výsledky se počítat nebudou.

Rozdělení do košů
1. koš2. koš3. koš4. koš5. koš6. koš
Španělsko, Německo, Nizozemsko, Itálie, Anglie, Portugalsko, Řecko, Rusko, Bosna a HercegovinaUkrajina, Chorvatsko, Švédsko, Dánsko, Švýcarsko, Belgie, Česko, Maďarsko, IrskoSrbsko, Turecko, Slovinsko, Izrael, Norsko, Slovensko, Rumunsko, Rakousko, PolskoČerná Hora, Arménie, Skotsko, Finsko, Lotyšsko, Wales, Bulharsko, Estonsko, BěloruskoIsland, Severní Irsko, Albánie, Litva, Moldávie, Makedonie, Ázerbájdžán, Gruzie, KyprLucembursko, Kazachstán, Lichtenštejnsko, Faerské ostrovy, Malta, Andorra, San Marino, Gibraltar


Najdete na iDNES.czmobilní verze