Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Boj o mistrovství světa začíná losem. Česku hrozí Německo či Španělsko

Čeští fotbalisté se radují. Budou mít důvod k radosti i v kvalifikaci mistrovství světa? | foto:  Michal Šula, MAFRA

24 2015
Přestože čeští fotbalisté v současnosti bojují o postup na mistrovství Evropy 2016, už v sobotu večer se dozvědí soupeře pro kvalifikaci světového šampionátu 2018. Tým trenéra Pavla Vrby bude ve druhém výkonnostním koši.

Slavnostní ceremoniál, kterého se zúčastní například Brazilec Ronaldo, Diego Forlán nebo Samuel Eto´o, začíná v přepychovém Konstantinovském paláci u Petrohradu v 17 hodin středoevropského času.

Příští týden začne předprodej na zápas proti Kazachstánu

Kvalifikace mistrovství Evropy 2016

V pondělí pro členy FAČR, o dva dny později pro veřejnost. Fotbalová asociace spouští předprodej vstupenek na kvalifikační zápas Česko - Kazachstán, který se ustkuteční 3. září v Plzni.

Vstupenky jsou k dispozici ve třech cenových kategoriích 990, 690 a 490 korun. Členové FAČR je mohou pořizovat do vybraných sektorů za 790, 550 a 390 korun a zákazníci T-Mobile s 15% slevou oproti základní ceně.

Internetový předprodej bude probíhat na webu www.fotbal.cz, od středy budou lístky k dostání také na pokladnách plzeňského stadionu.

Česko budou v Rusku reprezentovat trenér Pavel Vrba, manažer Dušan Fitzel a technický vedoucí národního týmu Jaroslav Dudl.

„Před losováním máte pokaždé určitá očekávání, ale teď je bezpředmětné spekulovat nad tím, který soupeř by byl nepříjemný a který zase hratelnější. Nic dopředu neovlivníme a až los skončí, tak jej budeme muset respektovat, ať už dopadne jakkoliv,“ uvedl Vrba pro web české asociace fotbal.cz.

Rusko má jako pořadatel účast jistou. Česko bude spolu s dalšími 51 týmy hrát v evropské části kvalifikace o třináct volných míst.

Světová fotbalová federace FIFA rozdělila evropské země do šesti košů, a to podle umístění v červencovém vydání světového žebříčku. Los rozdělí mužstva do sedmi skupin po šesti a dvou po pěti týmech.

Česko je ve druhé výkonnostní skupině, takže se určitě vyhne Slovensku, Rakousku, Itálii, Švýcarsku, Francii, Islandu, Dánsku a Bosně a Hercegovině.

V prvním koši jsou nejsilnější soupeři jako Německo, Španělsko, Nizozemsko, Anglie, Portugalsko nebo Belgie. Ale také přijatelní soupeři - Rumunsko, Wales a Chorvatsko.

Rozdělení do košů

Ve skupinách bude vždy po jednom týmu z každého koše

1. koš: Německo, Belgie, Nizozemsko, Portugalsko, Rumunsko, Anglie, Wales, Španělsko, Chorvatsko

2. koš: Slovensko, Rakousko, Itálie, Švýcarsko, Česko, Francie, Island, Dánsko, Bosna a Hercegovina

3. koš: Ukrajina, Skotsko, Polsko, Maďarsko, Švédsko, Albánie, Severní Irsko, Srbsko, Řecko

4. koš: Turecko, Slovinsko, Izrael, Irsko, Norsko, Bulharsko, Faerské ostrovy, Černá Hora, Estonsko

5. koš: Kypr, Lotyšsko, Arménie, Finsko, Bělorusko, Makedonie, Ázerbájdžán, Litva, Moldavsko

6. koš: Kazachstán, Lucembursko, Lichtenštejnsko, Gruzie, Malta, San Marino, Andorra

Také v dalších koších hrozí silní soupeři. Ve třetím třeba Švédsko nebo Řecko, ve čtvrtém Turecko či Černá Hora, v pátém Arménie...

„Skupina smrti“ by mohla vypadat třeba takhle: Německo, Česko, Švédsko, Turecko, Arménie, Kazachstán.

„Necháme se zkrátka překvapit. Až bude skupina daná, pak začneme se sháněním potřebných informací o soupeřích, přestože kvalifikace mistrovství světa pro nás ještě není úplně aktuální záležitost,“ řekl Vrba. „Naší prioritou je teď samozřejmě úspěšné zvládnutí konce kvalifikace mistrovství Evropy, k tomu teď upínáme veškerou energii.“

Evropská fotbalová unie UEFA si vymohla, že Anglie, Francie, Německo, Itálie, Španělsko a Nizozemsko budou nalosované do šestičlenných skupin, aby se zvýšila hodnota televizních práv. Zároveň proti sobě z politických důvodů nesmějí nastoupit Ázerbájdžán a Arménie.

Na mistrovství přímo postoupí jen vítězové skupin. Nejlepších osm týmů na druhých místech bude hrát baráž.

„Jsem napnutý. Los kvalifikace je pro všechna mužstva důležitý moment. Velká očekávání mají všechny týmy, fanoušci i hostující země. Nemůžu se dočkat, jak to v sobotu večer všechno dopadne,“ uvedl bývalý brazilský útočník Ronaldo, jenž bude jedním z prominentních hostů slavnostního ceremoniálu.

Losování se netýká jen Evropy. FIFA rozlosuje kvalifikaci na všech kontinentech. Až na Asii, kde už boje o mistrovství světa začaly.

Evropská část kvalifikace začne 4. září 2016 a skončí v listopadu 2017, kdy budou na programu barážové zápasy. Česko hrálo na mistrovství světa naposledy v roce 2006 v Německu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze