Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pelé, tanec a defilé německých trenérů. Brazílie hostí fotbalový los

TĚSNĚ PŘED LOSEM. Momentka z Costa do Sauípe, dějiště losu fotbalového MS v Brazílii. | foto: AP

5 2013
Kdo, kdy a proti komu? Už tento pátek bude znám kompletní program fotbalového mistrovství světa 2014 v Brazílii. Na pobřeží v Costa do Sauípe začne v 17:00 slavnostní ceremoniál s losováním základních skupin.

Dvaatřicítka účastníků doufá, že se vyhne "skupině smrti", kterou mohou vytvořit nasazení a nezvyklý systém losu. Mimo jiné může dojít na souboj Argentiny s Lionelem Messim a Portugalska s Cristianem Ronaldem, přičemž skupinu by mohly kromě amerického či asijského soupeře doplnit další tradiční evropské země jako Anglie, Nizozemsko nebo Francie s dalším kandidátem na Zlatý míč FIFA Franckem Ribérym.

Fotogalerie

Naopak většina nenasazených celků by si přála do skupiny z prvního koše Švýcarsko, které se na základě říjnového žebříčku FIFA dostalo mezi nasazené celky, ale ve srovnání s obhájci titulu Španěly, Brazilci či Němci nepatří dlouhodobě mezi světovou elitu.

Jelikož v každé z osmi skupin mohou být maximálně dva evropské celky a z ostatních kontinentů vždy jen jeden, musela FIFA systém losu zkomplikovat. Nejprve bude ze čtvrtého koše vylosován jeden evropský tým, který bude přeřazen do druhého koše.

Původně se nabízelo, aby do druhého koše šla automaticky Francie, která má nejnižší koeficient z evropských účastníků. Stejný model se použil před osmi lety v případě Srbska. To nakonec skončilo ve skupině s Argentinou, Nizozemskem a Pobřežím slonoviny a bez bodového zisku vypadlo.

Kdo bude na MS

přehled všech 32 účastníků světového šampionátu

Nakonec ale na zasedání FIFA padlo rozhodnutí, že se bude losovat, což dává Francii větší šanci na mírnější skupinu. Předseda UEFA Michel Platini se od tohoto rozhodnutí jako Francouz distancoval. "Řekl jsem, že se hlasování nebudu účastnit, abych nebyl ve střetu zájmů. Bylo to rozhodnutí FIFA a ne moje," vysvětlil.

Například Nizozemsko však s tímto rozhodnutím nesouhlasí a zjišťovalo, zda nejde právně napadnout. "Ptám se, k čemu je žebříček FIFA, když se v těchto případech nevyužívá," řekl předseda nizozemského svazu Bert van Oostveen.

Hlavní postavou losu má být legendární Pelé, trojnásobný brazilský světový šampion. Organizátoři však nechtějí prozradit, co přesně bude jeho úlohou. Nebude však přímo losovat.

Toho by se měli ujmout zástupci všech zemí, které v minulosti šampionát vyhrály. A to Lothar Matthäus z Německa, Zinédine Zidane z Francie, Alcides Ghiggia z Uruguaye, který je jediným žijícím mistrem světa z roku 1950, Angličan Geoff Hurst, Argentinec Mario Kempes, Brazilec Cafú, Ital Fabio Cannavaro a někdejší španělský kapitán Fernando Hierro. Ten jako jediný trofej nad hlavu nepozvedl, ale bude reprezentovat zemi posledních mistrů světa.

Problém pro pořadatele

Na fotbalový stadion v Sao Paulu spadl na konci listopadu jeřáb a zabil dva lidi

Losování se zúčastní jen 30 trenérů. Chybět budou kouč Uruguaye Oscar Tabarez a jeho mexický kolega Miguel Herrera. Přítomni naopak budou hned čtyři němečtí trenéři. Kromě trenéra německé reprezentace Joachima Löwa také Jürgen Klinsmann zastupující USA, Ottmar Hitzfeld trénující Švýcarsko a Volker Finke z Kamerunu. Tři z nich se mohou objevit v jedné skupině.

Devadesátiminutová show se bude přenášet do 193 zemí světa včetně České republiky, kde bude k vidění na ČT Sport. Nabídne také bohatý doprovodný program v duchu sloganu "Vše v jednom rytmu".

Mimo jiné vystoupí populární brazilští zpěváci Alexandre Pires, Vanessa da Mataová a tanečnice a choreografka světoznámého cirkusu Cirque du Soleil Deborah Colkerová. Akce se účastní 1 300 hostů, 2 000 novinářů a vše přijde na osm milionů eur (asi 219,5 milionů korun).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze