Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Loňský rok mi připadal jako na houpačce, říká fotbalový král Petr Čech

Petr Čech | foto: Reuters

24 2009
"Čekal jsem, že vyhraje Pavel Nedvěd," řekl reprezentační fotbalový brankář Petr Čech bezprostředně poté, co byl vyhlášen Fotbalistou roku 2008. "Lidi, co mi dali hlasy, nejspíš hodnotili celý můj rok a ne jenom ten nešťastný zápas s Tureckem."

Sám na svém hlasovacím lístku napsal nejvýš Zdeňka Grygeru. "Přesto jsem ale myslel, že vyhraje Pavel Nedvěd. Už proto, jakou vysokou výkonnost si v Juventusu drží, a jak ve svém věku na hřišti prohání mnohem mladší hvězdy," pokračoval Čech mezi novináři.

Jak sám pro sebe váš loňský rok hodnotíte?
I můj fotbalový život samozřejmě ovlivnila dcera Adélka, která se narodila začátkem roku. Potom jsme celé jaro až do samého konce Premier League soutěžili o titul s Manchesterem, v Lize mistrů jsme došli až do finále, ve kterém jsme stáli jednu jedinou penaltu od vítězství. Pak přišla stinná stránka, mistrovství Evropy a na něm ten zápas s Tureckem. Začátek nového ligového ročníku nám potom s Chelsea vyšel, pak jsem se zranil v kvalifikačním zápase s Polskem a konec roku v Premier League taky nic moc.

Takže vzato z celkového pohledu?
Tak trochu jako na houpačce. Ale držel jsem si až na to Turecko vyrovnané výkony, takže celkově loňský rok hodnotím pozitivně. Snad až na to, že mi nepřinesl žádnou trofej.

Vybral byste zápas, který se vám loni povedl ze všech nejvíc?
Teď jste mě zaskočil. Nikdy jsem takhle neuvažoval. Zápasy jdou rychle za sebou, jako na běžícím pásu. A za dva dny už o tom předchozím nevíte, protože myslíte na další. Ne, opravdu nevím, o jakém zápase bych se měl zmínit.

Jak vám na slavnostním vyhlášení bylo, když divadelníci parodovali vaše vzpomínané selhání v duelu s Tureckem? Když třeba fiktivnímu Čechovi vypadl z rukou míč, ztvárněný zde hercovou hlavou?
Hned na začátku té scénky se dalo vytušit, co se chystá. Ale lidi se bavili a když pak viděli ten míč, ani se nemohli divit, že jsem ho pustil.

Petr Čech, Fotbalista roku 2008Kdy vás ty tři turecké góly přestanou v myšlenkách pronásledovat?
Těžko říct. Ale věřím, že v reálu se to už opakovat nebude.

Prvenstvím v anketě jste jejímu čtyřnásobnému vítězi Nedvědovi asi už navždycky překazil možnost dohnat pět prvenství nezapomenutelného brankáře Ivo Viktora.
Už jsem říkal, že jsem čekal jeho vítězství. A ocenil jsem, jak obdivuhodně šlape na paty těm mnohem mladším. A tím spíš si vítězství vážím, když jsem za sebou nechal takového velikána.

Myslíte, že na pět Viktorových triumfů v této anketě někdy dosáhnete vy?
O tom jsem zatím opravdu nepřemýšlel, vždyť jsem vyhrál teprve podruhé. Já budu hlavně rád, když budu chytat co nejlíp za Chelsea a za národní mužstvo. No a pak se v těch dalších anketách uvidí.

Jak pohlížíte na blížící se pražský kvalifikační souboj se Slovenskem?
Na tenhle zápas určitě budou mít vliv zápasy o čtyři dny dřív. My hrajeme kvalifikaci ve Slovinsku a Slováci hrají přátelský zápas v Anglii. Takže se uvidí, kdo v jakém psychickém rozpoložení bude. Každopádně půjde o zápas hodně zvláštní, protože vlastně ještě nedávno jsme se slovenskými fotbalisty byli reprezentačními spoluhráči.

Čeho byste chtěl v letošním roce dosáhnout?
S Chelsea bych rád zopakoval finále Ligy mistrů, ale máme do něj strašně těžkou cestu. Kdybychom ve čtvrtfinále přešli přes Liverpool, čeká nás v semifinále vítěz souboje Barcelona - Bayern. A samozřejmě chci taky pomoci národnímu mužstvu k postupu na mistrovství světa. A v Anglickém poháru jsme s Chelsea zatím v semifinále. Zkrátka - i tenhle rok bude zase pořádně hektický.Najdete na iDNES.czmobilní verze