Pátek 30. října 2020, svátek má Tadeáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. října 2020 Tadeáš

Online reportáž

Druhý poločas nakonec přinesl přeci jen kromě několika tutovek i brankový příděl. Do vedení se dostali až po 75 minutách Hanáci, pro které však byla nakonec nejdůležitější až penaltový zásah Jakuba Plška o čtyři minuty později. Po ní se už zlínský výběr nevzmohl prakticky na žádný odpor a i psychicky postupně odpadl. Sigma sice v posledních sekundách nastavení ještě inkasovala, na jejím postupu do čtvrtfinále MOL Cupu už to však nic nezměnilo. Zlín může hodně litovat, po celý zápas totiž předváděl relativně slušný výkon. Ode mě je pro dnešek vše, přeji hezký zbytek čtvrtečního večera.

90+4

Konec zápasu.

90+4
Góly

Zlín právě vstřelil branku!
Hanáci sice ještě zablokovali díky Manziově pádu ve vápně palbu zlínských střelců, jenomže dorážka ALEXANDRA JAKUBOVA už byla přeci jen i nad síly skákajícího brankáře Buchty. Pro Bílkův výběr ale tato trefa zřejmě přichází příliš pozdě, nastavená tříminutovka sudího Nenadála totiž už v době skórování uběhla.

90+3
Karty

Hanáky nyní ještě čeká těžká chvilka, po faulu Lukáše Kalvacha (OLO) na svého jmenovce Lukáše Bartošáka bude Fastav ještě kopat standardku z levé strany. Olomoucký záložník navíc obdržel žlutou kartu.

90+1

Na hřišti zůstali ležet po hlavičkovém souboji po jednom hráči z každého týmu, o nic vážného však zřejmě nepůjde. Nakonec nebude moci ani nikdo být nucen ošetřován.

90
Důležité

Rozhodčí nastavuje 3 minuty nad standardní hrací čas!

90
Střídání

Hanáci si vybírají poslední možnost střídání, místo Tomáše Zahradníčka jde na hřiště Bidje Manzia.

89
Důležité

Texl se zjevil v obrovské možnosti ve druhé vlně na zpětný centr, ale svou střelu v pádu nezvládl zakulatit mezi tři tyče. Po palbě vedle tyče bude moci rozehrávat i zlínská strana barikády.

88

Jiráček se dostal ve vápně při rohovém kopu Zlínských k zajímavé pozici pro hlavičkování, nicméně své zakončení nedokázal synchronizovat se zamířením. Míč tak míří vedle branky.

87

A další brejk Olomouce, ale s velice podobným řešením jako ten předcházející. Tentokrát Yunis s Faltou taktéž příliš překombinovali své náběhy za obranu, Dostál ale příliš dlouhou nahrávku sbírá.

86

Houska mohl poslat svého nabíhajícího spoluhráče do úniku, jenomže svou převahu nezvládl vinou příliš uspěchané nahrávky využít. Příhru do uličky si tak bez potíží pohlídal Štěpánek.

85
Karty

Olomoucký forvard Jakub Yunis (OLO) až příliš okatě zajel do rozehrávajícího Matejova, což sudí taktéž vyhodnotil jako tvrdý faul. Domácí hráč tak vyfasoval další žlutou kartu.

84
Střídání

Zlín dnes podruhé střídá, Petra Hronka tak nahrazuje Alexandr Jakubov.

83

Domácím se podařilo relativně nebezpečně na Faltův centr nabíhat přímo do těžiště hry, ale nikdo z domácích vysoký volej netrefuje. Zlín se může osvobodit.

82

Olomouc měla znovu velice zajímavou šanci na ohrožení branky, když se Texlův centr snášel podélně přesně podél brankové čáry. Nikdo z Hanáků však míč nakonec netrefil, budou však kopat roh.

81
Karty

Falta se snažil tlačit do zakončení, jenže Ondřej Bačo (ZLN) mu cestu na branku nedovolil. Po jeho zákroku mu byla ukázána žlutá karta.

Dnešní utkání sleduje 2325 diváků.

79
Góly

Olomouc právě vstřelila branku!
Hanáci si připisují další branku! Penaltu si rozhodl tentokrát kopnout kanonýr JAKUB PLŠEK, jehož řešení se ukázalo jako účinné. Brankáře Stanislava Dostála si nechal padnou na hrací plochu a zakončil přesně do opačné, tedy levé poloviny branky. Míč proletěl přímo po trávníku.

78
Karty

Olomouc bude kopat penaltu! Yunis se tlačil přímo do zakončení, jenomže pod nohy mu skočil brankář Stanislav Dostál (ZLN). Sudí Nenadál ho ještě kromě toho ocenil žlutou kartou.

76
Střídání

Kouč Michal Bílek poprvé prostřídává základní jedenáctku. Místo Lukáše Holíka jde na hřiště Pavel Vyhnal.

75
Góly

Olomouc právě vstřelila branku!
Domácí se přeci jen v tuto chvíli mohou radovat! Po standardní situaci si postavil míč těsně před hranici šestnáctky ŠIMON FALTA velmi přesně, protože jeho dělovka byla na milimetry přesná. Dostál ji viděl asi na poslední chvíli, míč tak trefilo bez jeho přičinění přímo pravou šibenici.

73
Karty

Zoran Gajič (ZLN) celkem očekávaně sáhl k taktickému faulu, když zatáhl za dres unikajícího Yunise. Domácím se nabízí standardka zajímavá standardní situace.

73

Plšek byl nachytán v ofsajdu, což zklidnilo nadšení domácích tribun. Jeho rána by přes Dostála zřejmě ani neproskákala.

72

Na druhé straně se dostal do kontru a rychlého brejku i Zlín, ale Jiráčkova nahrávka na dva výborně postavené spoluhráče byla vypíchnuta Vepřkem. Domácí si musí pořádně oddechnout, tohle mohla být stoprocentní gólovka.

71

Yunis se prodral za obrannou linii Fastavu, jenže najít ideální skulinku ve Štěpánkově postoji se mu nepovedlo. Olomouc tuto další brejkovou situaci tak znovu uspěchala.

70

Kalvach s Houskou se dostávali do dalšího kontru, jenže Bartošák byl tentokrát ideálně postaven. Domácí budou pouze vhazovat.

69
Střídání

Kouč Jílek pouští na hřiště druhého novice v sestavě Sigmy, místo Pavla Dvořáka přichází na plac Jiří Texl.

68

Houska si vyzkoušel obejít svého soupeře z nečekané strany, jenže jeho snaha byla marná. Štěpánek si svá záda pohlídal, po výpomoci s Dostálem se Zlín dostává ke zklidnění rozehrávky.

67
Důležité

Yunis byl milimetry od první branky! Jeho skluz směrem k letícímu míči adresovanému od Zahradníčka byl sice rychlý, ale palba v pádu nebyla přesná. Zakončující Hanáci se tak asi oprávněně drží za hlavy.

66

Plšek sice ztratil balón ve středu hřiště, ale jeho následný návrat byl dostatečně rychlý. Zároveň se ale domácí sniper postaral o faul, Fastav tak bude rozehrávat.

65

Yunis s Dvořákem se v předních pozicích opticky dost snaží, avšak na soupeřovu defenzívu stále nedokáží vymýšlet účinný recept. Bílkova taktika je i nadále přesně padnoucí soupeři, Sigma se tak trápí.

64

Plšek se napřáhl z dobrých třiceti metrů svou pravačkou k palbě, ale tentokrát Sigmě znovu zakončení příliš nevyšlo. Jeho ráně scházelo dobrých pět metrů k dosažení cíle.

63

Kalvach schytal při hlavičkovém souboji zřejmě menší políček, ale nic, co by bylo nějak extrémní. Po jednom z dalších zlínských faulů tak dostává míč k dipozici znovu Sigma.

62

Olomouc zatím ve středu hřiště postupem času začíná ztrácet svou předchozí mírnou dominanci, což je zejména způsobeno mnohými nepřesnostmi. Zlín však zatím této konstelace příliš nevyužívá, přechod do útoku mu moc nevychází.

61

Falta příliš neodhadl odskočení míče na pravé straně vápně, kde se mu otevřela relativně zajímavý prostor. Ne neakurátním trefení balónu chytá jeho pokus bez potíží Dostál.

60

Holík se sice ve vápně dostal do hlavičkového souboje, ale s Jemelkou nakonec prohrál. Zlínu se tak nabízel další rohový kop, ten však skončil po nepřesném centru relativním neúspěchem.

59

Beauguel upadl u střídaček po tvrdém střetu s Faltou, který je nyní relativně důrazně upozorněn sudím Nenadálem. Hosté mohou znovu přesunout těžiště hry do útoku.

58

Dvořákovi vůbec nevyšla finální nahrávka při olomouckém brejku, což tak přerušilo dobře se rozvíjející situaci. Hanáci budou muset velmi rychle spěchat znovu zpět do základních pozic.

57

Kalvach se sice hnal po křídle velmi rychle do zakončení, jenže nakonec balón na hřišti už nestihl. Rozehrávku tak nyní bude mít k dispozici brankář Fastavu Stanislav Dostál.

56

Vepřek zvládl těžkou situaci ve vápně, kdy musel na poslední chvíli odkopávat balón ze skrumáže na penaltovém puntíku. Tentokrát díky hernímu přehledu na chvíli zlínský tlak otupil.

55

Zahradníček možná nevěděl, že už za ním stojí pouze Podio, což však nebralo na váze tomu, že Zlín byl ve vápně i tak v přesile. Domácí záložník tak raději míč protečoval na roh.

54

Hanákům se v předních pozicích prozatím příliš nedaří, ani tentokrát nedokázal Kalvach přebrat iniciativu na pravé straně, z čehož tak profitoval připravený Bartošák. Dostál ve spolupráci s ním může rozehrát.

53

Yunis byl tvrdě sražen Holíkem, což je také pokyn pro sudího Nenadála k přerušení hry. Domácí budou rozehrávat z relativně velké vzdálenosti od zlínské branky.

52

Plšek rozjížděl další olomouckou brejkovou situaci, ale jeho nahrávka na Dvořáka nakonec nevyšla. Míč se tak snesl pouze do zámezí, Hanáci se budou muset znovu vracet do defenzívy.

51

Hanáci budou muset v této chvíli vyklidit vápno, neboť pomezní sudí viděl podle všeho ofsajdovou situaci. Konkrétně se nacházel v postavení mimo hru Zahradníček.

50

Falta se zvládl v těžké situaci po Plškově nabídce otočit směrem na branku, ale jeho nabídka nedoletěla k brance. Po teči dvou zlínských beků se bude kopat další olomoucký roh.

49

Bartošák si hezky navedl balón přímo do středu hřiště a okamžitě pálil ze střední vzdálenosti, ale i on spíše než ohrozil, tak otestoval brankáře Buchtu, Po jeho zákroku může Sigma rozehrát od zadních řad.

48

Yunis se dostal k palbě z hranice šestnáctky, ale příliš úspěšně si tento mladý olomoucký forvard nevedl. Jeho rána totiž končí přímo v rukavicích připraveného brankáře Dostála,

47

Štěpánek si obře pohlídal unikajícího Zahradníčka, který nakonec přesto vybojoval roh. Domácí se tak mohou naskládat znovu do vápna před Dostála.

46

Zlín se snaží svou dobře míněnou rozehrávkou narušit vazby v olomoucké defenzívě, ale tentokrát se to nezdařilo. Jemelka svůj tuhý souboj s Bartošákem zvládl, po ose na Plška a Zahradníčka tak míří míč mimo domácí polovinu,

46

Začal druhý poločas.

První poločas sice nabídl hned několik tutovek, ale nijak mimořádně atraktivní fotbal se zatím na hanácké půdě nehraje. Na obou celcích je vidět, o jak důležitý duel jde, tudíž i hra se častokrát dostává do vyčkávací fáze. Na šance to bylo ovšem prakticky vyrovnaně, své období velké převahy a hegemonie si oba moravští protivníci několikrát vystřídali. I díky dobrým výkonů obou brankářů ale zatím platí vyrovnaný stav, druhá půle i celé osmifinále je tak stále dost otevřené. Pokračujeme přibližně v 18:03.

45+2

První poločas skončil.

45+1

Beauguel se nejprve prezentoval zajímavou hlavičkou z vápna, ale příliš úspěchu nakonec nesklidil. Balón letěl o několik čísel vedle branky, z olomouckého brejku pak pálil Falta pouze vysoko nad bránu.

45

Rozhodčí nastavuje 2 minuty nad standardní hrací čas!

44

Zlín pokračuje i nadále ve výrazném presu na olomouckou defenzívu obranná trojka Hanáků nyní prakticky neví, kde jí hlava stojí.Olomouc však už i potřetí v řaděn nyní při nahrávce do hloubky vápna obstála.

43
Důležité

A znovu to u Hanáků jen zahučelo! Zlín si v posledních pár okamžicích připsal hned několik tutovek, tu poslední měl konkrétně Matejov, jenomže jeho palba zpoza vápna byla příliš unáhlená. Míč letěl těsně nad břevno.

42

Yunis se ve vápně snažil otáčet po nahrávce od kolegů v záloze, ale jeho obrátka mu nakonec nevyšla podle představ. Bačo si jej v těžkých chvílích pohlídal, sudí Nenadál žádný faul nakonec nezaznamenal.

41

I tentokrát letěl do vápna Olomouce zajímavý centr na Beauguela, ale nahrávka z levého křídla byla příliš vysoká a nepřesná. Hanáci měli obrovskou dávku štěstěny.

40

Domácí se tlačili po pravé straně k rychlému ohrožení branky, jenomže Gajičova strana znovu výborně zapracovala. Sigma se tak musí vracet do základních řad, Fastav totiž znovu postupuje nebezpečně vpřed.

39

Ve vápně Fastavu zůstal ležet Štěpánek, ke kterému ale sudí Nenadál nepouští zdravotníky. Zlínský bek se totiž zvedá a odchází po svých k lavičce, zde nyní probíhá jeho rychlé ošetření.

38

Zahradníček se chopil rozehrání standardky Olomouce kousek od osy hřiště, avšak k ohrožení zlínské branky nedošlo. Míč letěl přímo do připravené náruče brankáře Dostála.

37

Jiráček zůstal ležet po zákroku olomouckého Martina Sladkého na trávníku, ale nakonec bude vše vyřešeno bez ošetření. Nenadál zákrok vyhodnotil jako čistý, rozehrávat rak budou domácí.

36

Až teď to vyšlo! Zlín se dostal k fantastické šanci na otevření skóre, když Gajič vypálil z hranice šestnáctky velice nebezpečně přímo na zadní tyč, Buchta si však zapisuje parádní zákrok. O následnou dorážku už Beaguela připravil jistý Jemelka.

35

Zlín se momentálně pokouší prodrat se až na hanáckou půlku, ale jde mu to jen velice kostrbatě. Blok domácích je totiž zatím velmi konsolidovaný a nekupí příliš mnoho chyb.

34

Bartošák si sice zajímavě nabíhal na levou stranu, avšak exliberecký záložník neodhadl rychlost Martina Sladkého. Po zákroku olomouckého obránce bude Zlín vhazovat.

33

Houska se dvakrát protlačil k palbě po standardce Olomouce, jenomže oba pokusy znovu zablokoval blok pod vedením vrchního kapitána Petra Jiráčka. Olomouc se tak musí znovu srovnávat.

32

Kalvach se dostal k centrování z pravé strany, ale ani tentokrát se nepovedlo Olomouci dostat balón přímo do těžiště hry. Po Bartošákově bloku se Fastav může znovu pustit do kontru.

31

Falta dobře viděl volného Plška, ale jeho centr nepřeletěl taktéž připraveného Podia. Hanáci si nyní musí znovu hlídat zadní vrátka, Zlín totiž okamžitě přepíná do ofenzívy.

30

Domácím se i tentokrát podařilo zablokovat zlínský nástup do útoku, když dobře zapracoval Zahradníček s Kalvachem. Právě střed hřiště nyní patří Sigmě, která postupem času získává menší převahu.

29

Houska sice klamal svým pohybem, ale přesto se mu provedení přímého kopu moc nepovedlo. Nejprve trefil jen zeď, po zisku odraženého míče pak pálil dost nepřesně, znovu o několik metrů.

28

Domácím se nabízí velice zajímavá standardní situace, po faulu těsně před vápnem se tak budou domácí znovu snažit o ohrožení Dostálovy branky, která je nyní ostřelována již o sto šest.

27
Střídání

Olomoucký kouč Václav Jílek musel opravdu střídat, místo Martina Nešpora jde na hřiště Jakub Yunis.

26

Nešpor se již před chvíli stavoval na střídačce kvůli zřejmému ošetření, na domácí lavičce se opravdu chystá střídání. Přesný problém olomouckého útočníka ale není z pohledu z tribuny zřejmý, možná v dolní polovině těla.

25

Olomouc má nyní ve středu hřiště mírně navrch, což potvrzuje hned několika brejky v řadě. Hanáci se však v této chvíli nezvládají poprat s efektivitou, Zlín tak toto období tlaku ustál.

24

Plšek se nerozpakoval a okamžitě poslal centrem s nízkou dráhou letu balón přesně na nabíhajícího Zahradníčka, ten ale centr nezvládl zakončit přesně. Balón i tentokrát letěl mimo tři tyče.

23

Olomouc se postarala o rychlé rozehrání směrem k bližší tyči, ale tento roh nic nebezpečného nepřinesl. Gajič si zvládl tento přízemní centr pohlídat a okamžitě může rozjíždět zlínský únik.

22

Falta si zvládl navézt míče přesně na střed, ale vypálil o notný kus vedle levé tyče. Jeho rána zpoza vápna ale byla tečována zlínskou obranou, domácí tak čeká další roh.

21

Jiráček se sice probíjel do olomouckého vápna, ale Vepřek mu nedopřál postup vpřed. Po rychlé blokaci u pomezní čáry nakonec zlínský kapitán míč na hřišti neudržel, Buchta bude odkopávat od vlastní branky.

20

Hanáci mají momentálně trošku větší převahu, Zlín si však už v tuto chvíli pohlídal svou trošku rozháranou obranu. Bílkův výběr tak může nabrat znovu sebevědomí, startuje totiž rozehrávku od zadních řad.

19
Důležité

A další tutovka! Dvořák se sice znovu Zahradníčkovi nabízel u zlínské brány, ale olomoucký záložník raději zvolil střelbu. Jeho vyvezení míče na střed a palba bez přípravy skončila bombou letící těsně nad břevno.

18

A máme tady první gólovku! Dvořák se dokázal přesně objevit v okamžik přihrávky z pravé strany u penaltového puntíku, ale jeho skluz nebyl přesný. Míč se po jeho bravurní snaze o rychlé zakončení skončil mimo branku. Zlín si musí pořádně oddechnout.

17

Nešpor rozjížděl další olomoucký brejk, ale jeho volba řešení přihrávky z osy hřiště asi nebyla úplně ideální. Centr na pravé křídlo k Zahradníčkovi byl sice přesný, celou situaci ale zbrzdil, domácí přesto pokračují v tlaku.

16

Jiráček si dokázal velmi chytře podržet míč u těla, což se Hanákům nevedlo zvrátit. Po rychlém faulu Falty tak sudí Nenadál přerušuje hru, hosté budou rozehrávat z vlastní poloviny.

15
Důležité

Falta sice ideálně z levé strany nacentroval do vápna, avšak nikdo z domácích hráčů jeho nabídky nevyužil. Z druhé vlny se však chopil vyraženého míče Sladký, který taktéž pořádně tvrdě vystřelil. Na ránu zpoza vápna byl ale Dostál připraven.

14

Hanáci zatím jen marně hledají místo a vhodné pozice pro nahrávka přes zlínskou defenzivní řadu, ševci totiž zatím působí velmi pozorně. Domácí si s tímto faktem prozatím moc neví rady.

13

Kalvach až možná příliš váhal s pokrytím přečíslení na pravém křídle olomouckého bloku, avšak Olomouc brejk soupeře zvládla. Holkovi se totiž nepovedlo ideálně zvolit místo pro nahrávku, míč tak sbírá pozorný Buchta.

12

Plšek se prodral na hranici šestnáctky po kiksu Zlínských k zajímavé převahové situaci, jenomže nevyužil moment překvapení. Pasu za obrannou linii hostí zabránil v poslední chvíli Gajič.

11

Olomouckým stadionem to znovu jen zašumělo, když si dvojice Hanáků na pravém křídle moc neporozumělo. Hanáci zatím viditelně působí dost těžkopádně, spíše až nervózně.

10

Domácí se sice po faulu Bača dostali k zajímavé standardce, Falta ovšem svůj pas do vápna dobře nenačasoval. Většina olomouckých hráčům tak balón podběhla, ševci mohou znovu rozehrávat.

9

Nešpor se tlačil po propadlém míči, Dostál si však na hranici šestnáctky počínal s bravurou. Jeho vyběhnutí zabránilo nejhoršímu.

8

Zahradníček sice hezky našel zpětnou diagonálou Kalvacha, ten se při zakončení příliš ukopl. Jeho rána letěla o několik desítek metrů nad bránu, místo střely to byl spíše oblouček.

7
Důležité

Beauguel nebyl daleko od první branky, jenže po dvou Bačových nebezpečných hlavičkách byli vždy ready domácí beci. První z nich ztečoval Vepřek, druhou pak už přímo z kopačky zakončujícího francouzského střelce stoper Jemelka. Buchta si musel pořádně oddechnout, stačilo Zlínu totiž jen takřka stačilo stranu pro zakončení.

6

Olomouci se nakonec po zlínské nepřesné rozehře vytlačit soupeře na obrannou polovinu, jenomže oba celky si nyní mohou podat pomyslné ruce, neboť chybují v nahrávkách.

5

Po rohu, který si alespoň vymodlil při zlínském ataku Jemelka, se Hanákům příliš nebezpečných situací k řešení nenalézalo. Štěpánek i Bačo totiž nedokázali trefit ve vzdušných soubojích hned nadvakrát míč.

4

Houska se otočil přesně o 360 stupňů a následně se možná i spíše z nouze pokusil o střelbu, rána to však nebyla nijak příkladná. Balón letěl o dobré čtyři metry vedle zlínské branky.

3

Centr Zahradníčka sice prvotně mířil na Nešpora, ale nahrávka olomouckého záložníka byla přeci jen příliš dlouhá. Bačo se tak pohotově ujímá balónu, Zlín může rozehrávat.

2

Právě Jiráček se snažil probíjet přes pravé křídlo, avšak jeho postup byl zastaven pohotově vyběhnutým Jemelkou. Olomoucká defenzíva v systému 3-5-2 zatím vypadá velice konsolidovaně, na další úsudky je však přece jen příliš brzy.

1

Olomouc se snažila po úvodním hvizdu okamžitě rozehrávat, ale Zlín byl tentokrát na hanáckou ofenzivní situaci připraven. Blok pod vedením kapitána Petra Jiráčka prozatím velice účelně všemu nebezpečnému zabraňuje, domácí se tak musí vracet na svou polovinu.

1

Utkání právě začalo.

Oba celky právě v tuto chvíli vstupují na hrací plochu, pohárové utkání odstartuje za malinkou chvíli.

Úvodní sestavy:

SK Sigma Olomouc: Buchta – Sladký, Jemelka, Vepřek (C) – Zahradníček, Dvořák, Kalvach, Houska, Falta – Plšek, Nešpor
Náhradníci: Mandous – Lalkovič, Yunis, Manzia, Štěrba, Chvátal, Texl

FC Fastav Zlín: Dostál – Štěpánek, Bačo, Gajič – Holík, Jiráček (C) – Matejov, Podio, Bartošák – Beauguel, Hronek
Náhradníci: Šiška – Tkadlec, Cedidla, Masař, Balič, Vyhnal, Jakubov

Rozhodčí: Nenadál – Caletka, Antoníček.

V Olomouci máme momentálně už relativně chladné počasí, teploty se pohybují jen lehce nad 7 °C. Oba celky se jíž pilně rozcvičují na hrací ploše, tribuny se plní zatím jen velmi zvolna.

Rozhodčím tohoto utkání je Martin Nenadál, na čarách mu pak budou asistovat Petr Caletka a Petr Antoníček. Coby čtvrtý sudí je delegován Radek Dubravský, delegátem fotbalové asociace pak Josef Bajer.

Poslední 3 vzájemná utkání
20.10.2018 Olomouc x Zlín 1:1 (F:L 2018/2019)
12.05.2018 Zlín x Olomouc 1:4 (HET liga 2017/2018)
18.11.2017 Olomouc x Zlín 2:0 (HET liga 2017/2018)

Poslední 3 ligové zápasy obou týmů

SK Sigma Olomouc
11.11.2018 Teplice x Olomouc 0:0
03.11.2018 Olomouc x Opava 2:2
27.10.2018 Karviná x Olomouc 2:3

FC Fastav Zlín
11.11.2018 Slavia Praha x Zlín 3:1
03.11.2018 Zlín x Karviná 2:1
27.10.2018 Zlín x Sparta Praha 1:0

FC Fastav Zlín
V českém prostředí patřil mezi ostrakizované. Osoby s nálepkou nechtěné. Aktuální zlínský kouč Michal Bílek bude zřejmě ještě dlouhá léta patřit mezi nejpodceňovanější fotbalové teoretiky z tuzemska. Ve Zlíně ale doznal své role progresivisty. Fastav začal hrát líbivou a přímočarou hru, obrovského restartu a oživení doznaly výkony kapitána Petra Jiráčka, atmosféra v kabině začala dozrávat do zajímavé synergie. Ševci měli tak povedený srpne, že jim experti bez skrupulí prorokovali elitní trojku tabulky. Rozestavení 3-5-2 mělo magickou sílu, rozstřílení Slovácka v poměru 4:0 anebo výsledku 3:0 s Csaplárovou Příbramí jsou toho zářným důkazem.

Na řadu ovšem přišel přeci jen menší záchvěv nejistoty. Opar stagnace. Vše za atmosféry odchodu Ibrahima Traoreho do Slavie (jako zářijové akvizice byly nakonec Grygerovým managementem odhaleni Lukáš Holík a Josip Balič). Zlín sice ještě zvládl i díky vychytané penaltě v podání Stanislava Dostála zvítězit nad Bohemians, po reprezentační pauze ovšem prohrál na Baníku, remizoval s poslední Duklou a podlehl Liberci. Posléze přišla i další remíza na půdě Olomouce. Postup do horních pater tabulky se tak lehce zpomalil, ne však nadobro zbrzdil. Fastav zvládl totiž v emotivním duelu udolat na vlastní půdě pražskou Spartu, za týden pak vyzrál i nad Karvinou. Pochybnosti tak byly rázem pryč. Nicméně přeci jen přišla pro zlínské fanoušky ne příliš povzbudivá zpráva. Opakovala se situace ze začátku září, francouzský bomber Jean-David Beaugel , s osmi trefami nejlepší střelec týmu, totiž odejde na začátku roku 2019 do Plzně jako náhrada za zraněného Michaela Krmenčíka. Ani největší opora hráčů z Baťova města ale nepomohla svému týmu minulý víkend, Zlín totiž prohrál v poměru 1:3 s rozjetou Slavii, čímž klesl na šestou příčku tabulky. Zlín coby předloňský vítěz MOL Cupu (trofej mimochodem získal právě na olomouckém Andrově stadionu) se letos v pohárové soutěži ukazuje jako suverénní účastník. Ve druhém kole rozstřílel třetiligový Kroměříž, když regionální derby ovládl výsledkem 5:0, v dalším derby ve 3. kola pak udolal dalšího účastníka MSFL, tentokrát Slavičín, dokonce v poměru 9:3. v českém poháru to zatím nejvíce Alexandru Jakubovovi, který se trefil už pětkrát.

V lize patří mezi další opory kromě již zmíněných hráčů třeba Tomáš Poznar, jenž se letos v lize trefil třikrát a k tomu přidal i jeden zásah v poháru. V něm se relativně daří i Lukáši Železníkovi, ten se postaral hned o tři zlínské branky. V ligových asistencích pak kromě zmiňovaného kapitána Jiráčka excelují Róbert Matejov a Lukáš Bartošák (oba mají po dvou). Právě vyrovnanost kádru je nyní hlavním atributem zlínského kádru, v moravském derby by tak mělo jít o rovnocenného partnera pro ambiciózní Olomouc.

SK Sigma Olomouc
Quo vadis, Sigma? Kam kráčíš, milá Olomouci? Je to krize nebo realita a výkonnostní strop? Družstvo okolo trenérského lodivoda Václava Jílka v roce 2016 slavilo titulem ve Fotbalové národní lize svou skvostnou jízdu, loni kromě horšího jara šokovala celou fotbalovou komunitu. Za své výsledky si vysloužila postup do předkol Evropské ligy, v tom posledním možném svedla dokonce relativně vyrovnaný souboj s tak renomovanou značkou jakou je španělská Sevilla. Olomouc bavila přespolní i zahraniční pozorovatele, znovu se chopila tuzemského fotbalového praporu. Za své účinkování na tak prestižní scéně si ovšem vybírá daň.

V ligové soutěži totiž nedokázala navázat na výkony z minulé sezóny, letní přípravy či evropské scény. Na přelomu července a srpna si připsala sice zajímavou výhru 4:0 nad Mladou Boleslaví. Poté už ale následovala jen šestizápasové šňůra proher, což byl nelichotivý rekord v novodobé historii klubu. Na konci září, po první reprezentační přestávce, se tak nad celým družstvem visel pověstný Damoklův meč. hrozba personálních čistek způsobená předposlední pozici v tabulce FORTUNA:LIGY. Po dvou letech se poprvé vážněji mluvilo o rozviklané židli kouče Jílka. Odchovance Hřebíkovy trenérské líhně, progresivistu, který měl na Hané ve většině činností volné ruce a dlouhou dobu také pevné postavení.

Klíčové vítězství nad tehdy poslední pražskou Duklou následně potvrzené výhrou 7:0 nad druholigovým Třincem ve 3. kola MOL Cupu byla náznakem zažehnání krize. Hanáci sice následně podlehli Liberci (za situace, kdy kontroverzní červenou kartu obdržel Šimon Falta, jehož vyloučení rozporovala zpětně i Komise rozhodčích FAČRu), jenomže výhra nad Spartou jako by znovu ukázala, že ta Olomouc, které se říkávalo v medicích až s přehnanou pompou a patosem „Hanácký Leicester“, může být zpět. Rozhodně se již nedalo hovořit o vyložené krizi, ale taktéž ne o fantastických výkonech. Poslední tři ligové zápasy totiž Sigma sice neprohrála, ale ukazovala se rozdílnost formy jednotlivých hráčů. Remíza se Zlínem a Opavou i fantastický obrat z 0:2 v Karviné přesto klub posunul blíže ligovému průměru, momentálně mu patří 12. pozice. Ambice jsou však i po namlsání z loňské sezóny rozhodně výše. Dá se tak očekávat, že právě MOL Cup by být pro klubový management zástupným (či náhradním) cílem místo bojů o přední příčky tabulky. Motivace v osmifinále této soutěže se tak dá očekávat ze strany domácích enormní.

Kdo vlastně patří momentálně mezi pilíře týmu? Po odchodu Tomáše Chorého do Plzně měl většinu ofenzivních úkolů přebrat Jakub Plšek (paradoxně jeden z dvou nejlepších sniperů Olomouce v poháru), bývalý nejlepší střelec FNL i přes obrovskou snahu momentálně na hřišti příliš nezáří. Otěže útočných řad tak přejímá letní posila Martin Nešpor, který je díky čtyřem brankám nejlepším střelcem Sigmy v lize. Zajímavě se zatím ukazují i další dvě akvizice Václav Pilař a Pavel Dvořák. Mezi další opory se dají řadit i záložník Šimon Falta (spolu s Plškem se taktéž v poháru dvakrát trefil), v obraně pak vládne mladý stoper Václav Jemelka. Bránu má v gesci nejzkušenější ze zkušených Miloš Buchta, v pohárové soutěži se spíš ovšem očekává, že přenechá místo talentovanému Michalu Reichlovi.

Hezké čtvrteční odpoledne, po více než dvou týdnech se znovu rozjíždí osmifinále tuzemského MOL Cupu. V tomto týdnu je na řadě hned čtveřice napínavých duelů, které budou rozhodovat o nejlepší osmičce týmů. jením z nich je i atraktivní moravské derby mezi Olomoucí a Zlínem. Utkání startuje v 17:00!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.