Pátek 30. října 2020, svátek má Tadeáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. října 2020 Tadeáš

Online reportáž

Sudí Adámková už ke druhému poločasu nepřidala ani minutu, z postupu do 4. kola MOL Cupu se tak může radovat po jednoznačné výhře olomoucká Sigma, která nedovolila Třinci jakoukoliv šanci na zdramatizování utkání a po třech rychlých úderech během čtyř minut nakonec převrátila už jistojistě utkání na svou stranu. Zbytek duelu se tak již prakticky jen dohrával, na 7:0 se posléze ještě trefil Martin Sladký, čímž tak uzavřel stav na již oficiální skóre. Pro domácí znamená výhra velkou vzpruhu po těžké ligové krizi, Třinec naopak vypadává z poháru v době lehkého vzestupu. Roli favorita však přeci jen potvrdila jednoznačně Sigma. Ode mě je to z Olomouce vše, přeji hezký zbytek dne.

90

Konec zápasu.

89

Dedič se procpal za obrannou linii Sigmy, jenomže balón na hřišti už udržet nedokázal. Odkopávat od branky bude golman Michal Reichl. Olomouc ještě velmi rychle zkouší rozjet brejk.

88
Důležité

Hosté se dostávají do delšího období kombinace, což málem vyústilo v první trefu Třineckých. Beci Hanáků si totiž málem vstřelili vlastní branku, po kiksu Reichla musel Jemelka odkopávat míč z brankové čáry.

87
Důležité

A málem přišla na řadu osmá branka večera! Texl se pořádně opřel do míče a vyslal na Bártu ostrý projektil. Balón se však přeci jen vznesl o několik centimetrů nad horní tyč a zahučel na volná sedadla na tribuně.

86

Jemelka zkoušel rozhýbat své spoluhráče v útoku, avšak možnost dostat se před Bártu nyní byla mizivá. Fovardi SIgmy se prakticky před malou chvílí nehýbali.

85

Třinec si i nadále velmi sympaticky pokouší o aktivní hru a nenechává Sigmě nic zadarmo. Na pravé straně však má výraznější problémy, Olomouc v tomto místě hřiště vyhrává mnoho osobních soubojů.

84

Hanáci se znovu dostávali ke kombinaci v šestnáctce, šance na větší prostup ovšem nedostali. Samiec dokázal prostor před Bártou dokonale uzavřít.

83
Góly

Olomouc právě vstřelila branku!
A další úder! Olomouc nepolevuje ani ve druhém poločase a po nečekané ráně MARTINA SLADKÉHO se domácí fanoušci radují tento podvečer už posedmé. Hodně zatoulaný volej totiž nakonec překvapil Michala Bártu a zapadl za jeho záda. Střelci gólu pomohla i menší pasivita hostující obrany.

82

Hanácké levé křídlo se pokusilo prolomit třineckou obrannou řadu, jenže překombinovanost jejímu snažení nepomohlo. Třinec bude odkopávat od branky.

81

Olomouc už nikam viditelně nespěchá, její tempo se i opticky dost snížilo. Třinec takticky prakticky nepouští už k míči.

80
Důležité

Texl se pořádně opřel do míče před vápnem a jeho dělovka Bártu musela pořádně vylekat! Exolomoucký brankář však ránu mladého záložníka vystihl, když jej trefila do konečků prstů.

79

Olomouc měla k dispozici hned dva rohy, jenomže ani jeden nebyl vážné nebezpečí pro Bártu. Olomoucký tým se nyní musí stáhnout.

Dnešní utkání sleduje 841 diváků.

78
Důležité

Yunis se málem dočkal první dnešní branky, když skluzoval v třineckém vápnu na centr ze standardní situace. Hanáci nicméně tuto tutovku prováhali, olomoucký útočník se trefil jen do clonících hráčů.

77

Klec celkem viditelně podstoupil srážku s Kalvachem, který zůstává ležet u postranní čáry. Za olomouckým záložníkem okamžitě spěchá tým zdravotníků

76

Olomoucké duo mladíků Matoušek-Zmrzlý sice zkoušelo otestovat sílu levé strany třinecké defenzívy, po uvážení ovšem raději vrací balón bekům. Sigma pokračuje v dobývání hostující obrany.

75

Polom sice vypadal jak chybující hráč, ale Třinečtí jej podle názoru sudí při presinku faulovali. Hanáci tak dostávají k dispozici rozehrávku od zadních řad, míče se ujímá brankář Reichl.

74

I Třinečtí se dostali ke střelbě, avšak spolupráce Janošíka se Samiecem nepřeběhla ve výraznější zápasový moment. Míč pouze proletěl na tribunu za brankou.

73
Důležité

Kalvach se procpal do velice zajímavé střelecké pozice, jenomže mířidla neměl dostatečně zkalibrovaná. Jeho dělovka tak míří o několik čísel nad branku.

72

Matoušek ukázal coby debutant velice dobrou odvážnost, když málem obehrál rozehrávajícího Šumberu. Po zaváhání ve skluzu ale nakonec musí zařadit zpátečku.

71

Falta se sice procpal do zajímavé skulinky v třinecké defenzívě, samotná tutovka se mu však nenaskytla. S míčem skončil kvůli absenci prostoru až za pomezní čarou.

70

Vepřek měl nakonec celkem výrazný problém s pokrytím třineckých napadajících hráčů, o to větší měl možná ale potíží Reichl s Texlem. Jejich riskantní rozehrávka málem skončila třineckou gólovkou.

69

Matoušek se velice zajímavě dostal do rychlého presu, nicméně mladý záložník se k šanci přeci jen nedostal. Reintam si ve vyhrocené situaci poradil bez potíží.

68

Třinečtí fanoušci i přes aktuální stav nadále velice sympaticky fandí a bez potíží překřičí i domácí příznivce. Hanáci však na samotném hřiště mají oproti tomu o mnoho větší převahu.

67

Janošík se pokusil rozvířit prostor před olomouckou brankou, avšak jeho přízemní centr moc neplechy nenatropil. Balón přeci jen trefil v konečném důsledku jen boční síť.

67
Střídání

Na řadě je další olomoucké prostřídání řad, na pozici Davida Housky přichází Ondřej Zmrzlý.

65

Hanáci se i tentokrát pokoušeli dostat k palbě na branku, jenomže Yunisovy i Vepřkovy snahy byly nakonec marné. Oba pokusy nebyly v porovnání s utnou podmínkou por padnutí branky přesné.

64
Střídání

Třinec využívá svého posledního dostupného střídání, místo Tomáše Omasty míří na hrací plochu Marek Čelůstka

62

Třinec zřejmě pro tuto chvíli dokázal přerušit olomoucký brankostroj, po odvedení pozornosti na olomouckou obrannou půlku si mohou Třinečtí na chvíli oddechnout.

61
Góly

Olomouc právě vstřelila branku!
Střelnice pokračuje! Třinec nyní v defenzívy nestíhá pokrývat domácí brejky, které se jeví jako naprosto smrtící. Defenzíva Slezanů se ani tentokrát nestihla vrátit a po ráně JIŘÍHO TEXLA tak hosté prohrávají už o šest branek.

60
Góly

Olomouc právě vstřelila branku!
A další úder! Olomouc přidává v této chvíli svou pátou branku, když se po velerychlém brejku po levém křídle dostal k parádní střelecké pozici ŠIMON FALTA, jenž přidává svou druhou dnešní branku. Dvě góly během tří minut, tomu se říká kumšt!

59
Střídání

I olomoucký kouč Václav Jílek si připravil první střídání. Místo bombera Jakuba Plška se na hřišti objeví talentovaný mladík Jakub Matoušek.

58
Důležité

Do obrovské tutovky se dostal krátce po Faltově bombě i Plšek, jeho dělovka ovšem končí těsně nad horní tyčí!

57
Góly

Olomouc právě vstřelila branku!
Domácí mančaft přidává čtvrtý dnešní gól! Michal Bárta tentokráte neměl moc velké šance na úspěšný zákrok, neboť po navedení míče na střed v podání ŠIMONA FALTY přišlo okamžitě tvrdé udeření do míče, který skončil svůj let až v šibenici. Třinec tak dostává další tvrdý kontr.

55

Domácí nyní mají velkou dominanci, Třinečtí momentálně moc nestíhají. SIgma však má problémy s přesností.

54
Střídání

Kouč hostí Jiří Neček si připravil dvojstřídání. Místo Richarda Vaňka jde na hrací plochu zkušený Ondřej Kušnír, Jiří Janoščina pak nahradil Šimon Šumbera.

53
Karty

Na řadu přichází první žlutá karta utkání. Po ostrém skluzu na Housku ji obdržel Matěj Schwendt.

53

Houska nabídl Sladkému krásnou nadýchanou přihrávku přes celé vápno, jenomže druhému jmenovanému se trefení balónu nevydařilo. Míč mu těsně před kopačkou poskočil.

52

Yunis se znovu ve vápně snažil o zajímavou teč, nicméně dotáhnout přímý kop do dokonalosti se mu nepovedlo. Po nepovedeném trefení balónu se do hry dostávají znovu hosté.

51

Yunis si dokázal bez potíží pokrýt míč, čímž donutil Samiece k urgentnímu zákroku. Sudí Adámková dává Olomouci možnost zajímavé standardní situace.

50

Faltovi se tentokrát provedení centru z rohu moc nepovedlo, podstřelený volej tak dolétl přímo k Mravcovi. Hosté se mohou po delší době odkopem osvobodit.

49

Další tutovka na druhé straně! Yunisova individuální průniková situace pořádně zaměstnala třineckou obranu, finální fáze však nebyla dotažena mladým útočníkem do úplné spokojenosti. Jeho tečovaná dělovka proletěla milimetry vedle tyče.

48
Důležité

Dedič se momentálně asi oprávněně drží za hlavu! Taková možnost na volnou střelbu se Třinci dlouho nenabídla, Reichl však ránu hostujícího forvarda chytil.

47

Jemelkovi nahrávka na Poloma hrubě nevyšla, když se míč dostal až k nohám Omasty. Třinecký záložník ale svou možnost brejku nedotáhl do konce, Třinec přesto stále pokračuje v tlaku.

46

Hanáci se i nadále snaží o rychlou kombinaci okolo třinecké defenzivní zdi, Yunis však akrobatické zakončení ve vápně k větší šanci nedotáhl. Balón nakonec dostali hostující beci mimo šestnáctku.

46

Začal druhý poločas.

První poločas dlouhou dobu přinášel jen trápení obou týmů v kombinaci, postupem času se však k výrazné převaze dostávala olomoucká Sigma. Ta sice dlouhou dobu nenacházela cestu do vápna, po půlhodině hry ale vše utnula penaltový zákrok na Martina Hála. Po proměněném pokutovém kopu se stála Olomouc vládcem hřiště a přidala ještě dvě branky navíc. Třinec tak má do druhého poločasu jasný úkol. Výsledek sice vypadá jednoznačně, druhá půle přesto ještě může přinést menší zápletku. Startujeme přibližně v 18:02.

45+1

První poločas skončil.

45
Důležité

Rozhodčí Adámková nastavuje 1 minutu nad standardní hrací čas!

44

Sladký úplně neodhadl směr svého kopu a po rychlém nákopu zbůhdarma nakonec bude vhazovat Třinec. Olomouc se musí v této chvíli stáhnout do obranných pozic.

43

A znovu Omasta! Po zkratu olomoucké obrany na půlící čáře se mohl dostat do rychlého brejku, jenomže Vepřek spolu s Kalvachem jej zahnali do rohu. Olomouc tak s velkým štěstím tuto situaci přežila.

42

Michal Reichl nebyl při své výběhu z brankově čáry moc jistý, neboť v chumlu při rohovém kopu málem centr podběhl. Po vyboxování balónu se však Sigma přeci jen na chvíli osvobozuje.

41
Důležité

Omasta nebyl daleko od první třinecké trefy! Po rychlém přenesení hry do těžiště hry se totiž právě on opřel do balónu a jen díky dvojbloku Hanáků se míč nedostal do sítě. Třinec bude kopat roh.

40

Olomoucký tlak na malou chvíli ustal, po skluzu Schwendta se míč znovu dostává totiž na třinecké kopačky.

39

Hanáci se v této chvíli s míčem nikam neukvapují, na Třinci je hodně vidět šokovanost z aktuálního vývoje. Většinu osobních soubojů tak Slezané momentálně prohrávají.

38
Góly

Olomouc právě vstřelila branku!
Tak to je branka Karel Poborský verze 2018! JAKUB PLŠEK se po rychlém brejku a následném uvolnění na pravé straně dostal k nečekanému lobu, kterým naprosto zaskočil brankáře Bártu. Po krásně provedené ráně se tak domácí kanonýr raduje z druhé branky v utkání, míč trefil přesně levou šibenici.

36
Góly

Olomouc právě vstřelila branku!
Hanáci se dočkávají druhé branky v tomto utkání. Po rohu, který zařídil svou aktivitou Yunis, se právě z jeho centru urodila branková situace. VÁCLAV JEMELKA zvládl svou hlavičkou podobně jako při sobotním prvoligovém duelu s Duklou dostat mezi třineckým bekem a Michalem Bártou. Hosté se nakonec zablokování této rány nedočkali.

35
Důležité

Bárta musel být ve své brance znovu velmi pozorný! Faltova přízemní bomba ale nakonec skončila na rukavicích třineckého brankáře, míč skončil po jeho zákroku mimo branku.

34
Důležité

Hanáci měli hned další dvě naprosto tutové šance! Nejprve se dostal Houska k palbě z vápna, zákrok Janošíka ale všemu nebezpečnému zabránil. Následná rána Plška mířila mimo třineckou branku.

32
Střídání

Martin Hála zřejmě není i po posledním pádu ve vápnu v dobrém zdravotním stavu, na jeho místo tak nastupuje Jiří Texl.

31
Góly

Olomouc právě vstřelila branku!
Hanáci se v této chvíli mohou poprvé v utkání radovat! Po ukončení brejku Hály v podobě faulu třinecké obrany se chopil penaltového provedení JAKUB PLŠEK. Michal Bárta sice zkoušel svého bývalého spoluhráče rozhodit, přízemní rána směřovala ale úplně na opačnou stranu, než nakonec skočil.

31
Důležité

Byla nařízena penalta po faulu na Hálu!

30

Kombinace Hanáků je velice kostrbatá, naposledy kupříkladu Jemelka dost riskantně zaškobrtl před presujícím třineckým hráčem. Sigma má ale i tak velké problémy přejít půlku.

29

Jemelka se znovu ukázal jako velice klíčový hráč defenzívy Sigmy, když na poslední chvíli odzbrojil Omastu v olomouckém vápně. Míč nicméně skončil po jeho hlavičce jen v autu.

28

Enormní snažení Hanáků je i nadále evidentní, ale neschopnost vytvoření větších šancí, přinutila některé domácí fanoušky k pokřikování na hráče Sigmy. Třinec i nadále pokračuje v perfektní práci.

27

Vepřek dostal u střídaček tvrdě naloženo od Samiece, nicméně jako vážný faul tento moment brán sudími nebyl. Olomouc dostává po právu jen rozehrávku, karty se prozatím neudílí.

26

Plšek se dokázal obtočit okolo dvou protihráčů a dostat balón směrem na olomoucké stopery. Obrana Hanáků si však do kontru netroufla, i nadále tak pokračuje postupná kombinace okolo třinecké tvrze.

25

Hála odešel za postranní čáru podepřen maséry, podle všeho však nejde o vážný problém. Po krátkém ošetření se již vrací zpět na hrací plochu.

24

Na hřišti zůstává bezvládně ležet Martin Hála, okamžitě k němu míří tým zdravotníků. Hra je tak pro tuto chvíli přerušena.

23

Yunis dokázal bez větších potíží zvládnout třinecký nákop a šanci hostí pohotovým výskokem ze zdi přerušil. Olomouc se může dostat do kombinace.

22

Slezané dostávají možnost zajímavé šance po faulu na Janoščina. Standardka z cirka třiceti metrů je první vážnější možností na ohrožení Reichlovy branky.

21

Vepřek znovu vyzkoušel své centrovací schopnosti, jenomže prostor před Bártovou brankou je i nadále přehuštěný. Návrat míče znovu směrem na Housku už bylo v tomto úspěšnější, Sigma hosty tlačí.

20

I hosté poprvé narušili olomouckou bezstarostnost v obraně, když se dostal do kontru Omasta. Olomoucký brankář Michal Reichl, ovšem tuto situaci zvládl, zkušeným výběhem sebral Třinci větší šance na úspěch.

19

Houska se velice náhodou dostal k odraženému míči, čímž se okamžitě protlačil do šance. Přízemní ránu si bez potíží hlídá Bárta.

18

Olomouc zkoušela vyslat na zteč Vepřka, jenže jeho následný centr přeci jen nikoho nenašel. Vysoký míč si v poklidu zpracoval třinecký Schwendt.

17

Olomouc se stále snaží o zisk herní hegemonie, snažení v útoku je nicméně stále velmi bezzubé a nekoordinované. Třinec se momentálně prezentuje velmi pečlivou a stabilní defenzívou.

16

Reichl musel být ve svém prostoru před bránou velice pozorný, neboť Dedič i pod tlakem dvou beků dokázal naprosto bez potíží vykličkovat. Olomoucký brankář pro jistotu míč sebral do náručí i za cenu střetu.

15
Důležité

Po narážečce od Housky a zaškobrtnutí třineckého obránce se Hanáci dostali k další šanci! Hála měl před sebou mnoho volného prostoru, rána z hranice malého vápna mu však nesedla. Míč letěl těsně mimo tři tyče.

14

Dedič hodně obalamutil domácí hráče na levé straně obrany, když několikrát dostal obránce Vepřka a Jemelka pod tlak. Hanáci přesto nakonec se štěstím šanci soupeře vyvázli.

13

Bárta si se svými obránci zahrál pořádně na nervy třineckého kouče Nečka, hodně riskantní rozehru ovšem nakonec všichni aktéři zvládli. Hosté se mohou na chvíli držet v útoku.

12
Důležité

Signál v podání Falty s Houskou byl další velkou tutovkou na startu zápasu. Druhý jmenovaný při standardce z hranice vápna ale svou ránu zakulatil až příliš daleko od vzdálenější tyče, míč letěl o pár decimetrů vedle.

11

Hanáci sice poslali centr z rohu přímo do chumlu ve vápně, nikdo však nedokázal dostatečně rychle vyskočit na hlavičku. Po nepřesném voleji se přesto Olomouc ještě drží v útoku.

10
Důležité

Hanáci měli velkou gólovku! Konkrétně Hála hned nadvakrát zkoušel propálit třinecký blok před Bártou, jenomže parádní zákrok zády od Mravce dokázal zabránit nejhoršímu. Po tečované dorážce bude kopat Sigma roh.

9

Yunis se zkoušel dostat k přihrávce od Sladkého, leč tlak Dediče s Klecem byl příliš velký. Sudí Adámková píská třineckému celku obranný faul na půlící čáře.

8

Omasta se tlačil do útoku, jenomže Kalvach byl na svém místě. Sigma tak může velice rychle znovu přepnout do útoku.

7

Jemelka se opřel při rohovém kopu do míče, nicméně skrumáž před třineckou bránou se nepovedlo prostřelit. Míč letěl o několik metrů nad horní tyč.

6

Hála nabízel z levého křídla přízemní centr na Yunise, Mravec nicméně zvládl zamezit nejhoršímu. Po krásném bloku bude Sigma jen kopat roh na třinecké polovině hřiště.

5

Sigma je sice mimořádně snaživá, ale svou kombinaci momentálně stále přehrává. Yunis se ještě snažil po ztrátě vybojovat balón, Bárta však odkop pod tlakem zvládl.

4

Levá strana olomoucké útočné řady je momentálně stále velice živá, ale dobývání třinecké branky je neúspěšné. Samiec dokázal proti nabídce na Yunise vystoupit.

3

Vepřek nabídl ne úplně přesnou hlavičkou střelný prach pro Vaňka, unáhlené řešení ovšem Třineckým nepomohlo. Rána z dálky kapitána hostí mířila mimo olomouckou branku.

2

Hála měl hned velice bleskovou šanci po dobrém sklepnutí Yunise, třinecká obrana se však stačila dostatečně rychle zformovat. Zásah Vaňka odvrátil prvotní nebezpečí.

1

Olomouc se hned od startu první půle snaží svého soupeře zatlačit aktivní a kompaktní ofenzivní hrou, avšak prozatím se Třinci daří její snahy neutralizovat. Hanáci však i nadále pokračují v presu.

1

Utkání právě začalo.

Oba celky už nastupují na hrací plochu, startujeme za malinký okamžik.

Úvodní sestavy:

SK Sigma Olomouc: Reichl – Sladký, Polom, Jemelka, Vepřek (C) – Kalvach – Hála, Houska, Plšek, Falta – Yunis
Náhradníci: Mandous – Zima, Surzyn, Zmrzlý, Matoušek, Zifčák, Texl

FK Fotbal Třinec: Bárta – Vaněk (C), Janoščin, Samiec, Klec, Jánošík, Mravec, Schwendt, Omasta, Dedič, Reintam
Náhradníci: Adamuška – Kušnír, Šumbera, Hejný, Čelůstka, Bedecs, Weber

Rozhodčí: Adámková – Podaný, Polák.

V Olomouci už se momentálně aktéři tohoto utkání rozcvičují na hrací ploše. Tribuny Androva stadionu se však plní jen sporadicky, kromě neatraktivního středečního termínu fotbalu nesvědčí ani počasí. Teploty se momentálně v hanácké metropoli pohybují okolo 13 °C.

Rozhodčím tohoto utkání je zkušená Jana Adámková, na čarách jí pak budou asistovat Marek Podaný a Jiří Polák. Coby delegát asociace bude na stadionu přítomen Karel Vidlák.

Poslední 3 vzájemná utkání
27.06.2018 Olomouc x Třinec 2:3 (příprava)
31.03.2017 Olomouc x Třinec 1:0 (FNL 2016/17)
10.09.2016 Třinec x Olomouc 1:2 (FNL 2016/17)

Poslední 3 zápasy obou týmů

SK Sigma Olomouc
22.09.2018 Olomouc x Dukla 1:0 (liga)
15.09.2018 Příbram x Olomouc 1:0 (liga)
02.09.2018 Olomouc x Bohemians 2:3 (liga)

FK Fotbal Třinec
23.09.2018 Varnsdorf x Třinec 0:1 (liga)
15.09.2018 Třinec x Sokolov 2:0 (liga)
04.09.2018 Petřkovice x Třinec 0:4 (MOL Cup)

FK Fotbal Třinec
Ta podobnost je až do očí bijící. Třinečtí fotbalisté vstupovali do právě probíhající sezóny s velice podobnou motivací jako olomoucká Sigma. Po loňském pátém místě ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE byli namlsaní na nový ročník, v němž chtěli znovu útočit minimálně na první třetinu tabulky. Svěřencům trenéra Jiřího Nečka navíc fantasticky vyšla příprava, když nepoznali porážku a a připsali si skalpy takových prestižních klubů jako bezpochyby je slovenská Žilina nebo právě Sigma Olomouc. Start ligového ročníku měli Třinečtí podobně šokující jako Hanáci. Postupně prohráli s Českými Budějovicemi, naprosto nečekaně následně doma padli i s nováčkem z Prostějova, posléze se přidaly i ztráty s Ústím nad Labem, Pardubicemi a Znojmem.

Šlo o historicky nejhorší start do ligové sezóny v třinecké novodobé historii. Na konci srpna však po pěti prohrách v řadě přeci jen přišlo vzedmutí v podobě remízy s Táborskem, hned o týden později ale znovu přišel pád na dno. Porážka v derby s Vítkovicemi poslala Třinec znovu na konec tabulky. Slezané se však už zřejmě nadobro vzedmuli po konci reprezentační pauzy. Vítězství nad Sokolovem a Varnsdorfem poslaly tým na aktuálně 14. místo druholigové tabulky, tedy mimo sestupové pásmo.

Nejvýraznější postavou v kádru hostů je zkušený Ondřej Kušnír, který v minulosti oblékal dres Sparty nebo Liberce, naposledy hrál loni za pražskou Duklu. Pro 34letého obránce půjde v Olomouci i o speciální návrat, v roce 2015 pomohl Hanákům zpět do první ligy. O to více emocioální bude pohárový duel zřejmě pro Lukáše Buchvaldka, který v 15 letech odešel do Sigmy z Hlučína za astronomický 1 milion korun. tehdy byl považován za nejtalentovanějšího hráče ročníku 1996, přechod do dospělého fotbalu však mládežnickému reprezentantovi nevyšel. Do kádru Sigmy se natrvalo neprobojoval, po loňském podzimu a dlouhém vyjednávání s mateřským klubem o neprodloužení smlouvy nakonec přestoupil právě do Třince. V jeho kádru je prozatím nejlepším ligovým střelcem útočník Karel Hejný, který se trefil doposavad dvakrát do sítí soupeřů.

I přestože ligový ročník nebyl dlouhou dobu ze strany slezského mančaftu povedený, v MOL Cupu je prozatím Třinec neporažen. V 1. kole přehrál v poměru 1:0 třetiligový Rýmařov, na začátku září pak Nečkova družina uspěla na půdě dalšího zástupce MSFL, když přehrála klub z ostravské městské části Petřkovice.

SK Sigma Olomouc
Hanáci jsou zřejmě jednou nohou z velké výsledkové mizérie ven. Ale popořádku... Pokud někdy zaznělo v předchozích dvou letech, že olomoucká Sigma se nachází ve výsledkové krizi, bylo to jen bezbřehé a apriorní pokrytectví pisatele. Hanácký klub po snové jízdě Fortuna národní ligou, která skončila celkovým triumfem, bavil fanoušky i v nejvyšší tuzemské soutěži. Svěřenci kouče Václava Jílka, muže vychovaného v modernistické líhni guru českých metodiků Jaroslava Hřebíka, překvapovali, šokovali i bavili. Hanácký Leicester. Jílkovi zlatí hoši. Partu okolo tak úspěšného ročníku 1993 zpovídala celostátní média jen na počkání, celá tato neskutečná pohádka skončila až celkovým čtvrtým místem. Tedy takovým umístěním, která byla daleko nad očekáváními naprosté většiny předsezónních analýz.

Sigma byla po dlouhých letech na vrcholu, fanoušci si na její ochozy zase začali hledat cestu. Nová sezóna navíc slibovala lákadlo v podobě předkol Evropské ligy. Jenže k olomouckému družstvo nebyl po povedené přípravě zrovna nejpříjemnější faktor osudu. Těžký los v podobě startu se Slavii i Plzní během úvodních tří kol nesliboval jednoduchý zisk bodů. Nicméně oba zápasy ještě Olomouc zvládla s bravurou, body nezískala jen vinou relativní smůly. Mezi těmito prohrami pak navíc zdolala jasně v poměru 4:0 Mladou Boleslav, start tak mohl být hodnocen ještě slovíčkem průměrný. Následně navíc Sigma dokázala ve 3. předkole vyřadit kazašský celek Karjat Almaty, bylo zde velké ale. Dvojzápas byl proložen ligovou porážkou na Slovácku. Porážkou v pořadí už třetí.

Právě domácí výhra nad Almaty je letošním posledním triumfem Hanáků, poté už následovaly zklamání z ligových duelů s Baníkem, Jabloncem, Bohemians i Příbramí. Plus k tomu se ještě dá započítat dvojzápas o možnost postupu do základní skupiny Evropské ligy, v němž se Olomouc střetla s věhlasnou španělskou Sevillou. Fotbalisté okolo trenéra Jílka sice znovu dali v Evropě vědět o tuzemském fotbalu díky výbornému dojmu z předváděné hry, konečné skóre však přeci jen mluvilo v poměru 0:4 v jejich neprospěch.

Kde však hledat příčiny? Ještě na startu srpna přeci Hanáky všechna média i fanoušci oslavovali. Po půldruhém měsíci se píše o hororových scénářích pro jarní fázi sezóny, zásadní krizi, dokonce i o brzkém odchodu kouče Jílka, který byl prakticky až na výjimky v roce 2016 nedotknutelný. Co se stalo se všemi hráči, kteří bývali v sestavách kola a dnes nezvládnou v lize přes padesát dnů zvítězit? Jedním z hlavních aspektů se prvně uváděla únava po kontinuální účasti ve dvou náročných soutěžích. Hráči i trenéři vždy sice tuto složku a její vliv na výkon odmítali, nezanedbatelná rozhodně nebyla. Další příčinou je možná i odchod Uroše Radakoviče do Sparty. Fungující stroj v podobě takřka neměnné sestavy Hanáků tak doznal sice miniaturní, avšak na výkon podstatné změny. Obrana s jeho odchodem šla ve výkonech rapidně dolů, stejně tak i brankář Miloš Buchta. Jeho menší pokles formy se ve stejnou chvíli potkal se stejnou šlamastykou i u Martina Sladkého či Václava Jemelky. Kapitán Michal Vepřek pak po nepovedeném domácím zápase s Baníkem chřadne zápas od zápasu, role lídra tak momentálně v kádru chybí. Na přetřes se dostávaly i různé zákulisní informace. O výrazné přemotivanosti, hyperambicióznosti, ztrátě pokory. Kouč Jílek jako hlavní důvod uvedl i ztrátu mentální síly. Je nutno poznamenat, že většina sestavy se do velké krize takřka v Olomouci po dva roky nedostala. S novou situací se tak zřejmě stěžejní články nedokázaly popasovat, z úst pravého beka Martina Sladkého pak zazněly náznaky neshod v kabině.

Letní posily navíc prozatím nedokázaly zapadnout a zvýšit konkurenci v kádru. Jan Štěrba ani Jan Kotouč po návratu z hostování výkonnostně Radakoviče nenahradili, Juraj Chvátal i Václav Pilař se pak po pár zápasech zranili (Chvátal si dokonce vykloubil smolně rameno po prvních 40 minutách v dresu Sigmy). Šířka kádru tak taktéž není momentálně úplně adekvátní. Jak z toho ven? Management klubu v čele se sportovním manažerem Ladislavem Minářem přivedl alespoň v reprezentační pauze trenérskou posilu. Jiří Saňák po návratu z íranské anabáze by měl tvořit oponenturu tandemu Václav Jílek-Ladislav Onofrej, které podle některých regionálních médií nepracuje nejlépe. Druhá strana mince pak jsou některé ekonomické a zákulisní problémy, které tradičně zatěžují olomouckou Sigmu. Otázka stadionu je sice vyřešena, hlavním donátorem však stále zůstává město Olomouc. Nepovedený květnový vstup nového investora jen znovu rozvířil komentář bývalého bosse klubu Jiřího Kubíčka v Olomouckém deníku, od kterého se vedení Sigmy zásadně distancovalo. Ani tato epizodka nestimuluje ideální klima v kabině, tento fakt ale jen dokresluje, že Sigma není v ideální kondici. V případě úspěšné éry by se nikdo touto glosou zřejmě nezaobíral, některá zkreslená fakta by byla pro příslušné manažery jen k pousmání. Opak je nyní pravdou.

Hanáci zatím mají tři nejlepší střelce, útočník Martin Nešpor i záložníci David Houska s Jakubem Plškem dokázali na startu sezóny nastřílet po dvou brankách. Tato statistika se sice po duelu s Duklou nezměnila, celkový dojem z aktuální sezóny Sigmy přeci jen o trošku povyrostl. Po osmi úvodních ligových kolech šlo o nejhorší ligový vstup A-mužstva v historii, víkendový duel tak byl pro kouče Jílka existenční. Už před ním totiž někteří členové představenstva neměli s progresivním lodivodem týmu trpělivost, intervence klubových legend Milana Máčali a Karla Brücknera však je podle mediálních spekulací přesvědčili. Po velmi šťastné výhře 1:0 zásluhou Jemelkovy hlavičky tak minimálně ještě do dalšího ligového mače má důvěru, i nadále je však Sigma v tabulce předposlední. Jak o trošku větší pohodu týmu ovlivní pohárový duel?

Hezké středeční odpoledne, i během uprostřed pracovního týdne nabídne fotbalový itinerář velice zajímavé duely tuzemských týmů. Od úterý se totiž rozjelo 3. kolo MOL Cupu, v němž se už do hry o místenku do evropských pohárů zapojí i nejlepší týmy z loňského ročníku HET ligy. Prvoligová Olomouc tak kupříkladu přivítá druholigový Třinec. Utkání startuje v 17:00!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.