Dnešní utkání sledovalo 9 126 diváků.

Z mé strany je to pro dnešní večer již vše. Fotbalový den reprezentací pokračuje zápasem áčka proti Arménii na pražské Letné, z východních Čech se ale s vámi loučím a přeji pohodový konec pracovního týdne, stejně tak jako krásné Velikonoce. Carpe diem!

Držení míče: 42 % : 58 %.
Střely na branku: 8:2. Střely mimo: 0:3. Rohy: 1:8. Ofsajdy: 3:0. Fauly: 15:10.

Sestava Česko
Kinský – Koželuh (90+1. Prebsl), Vitík, Chaloupek, Labík – Vydra – Karabec (39. Kabongo), Icha, Ševčík (80. Višinský) – Sejk (C) (90+1. Slončík), Fila (80. Kričfaluši)
Náhradníci: Horníček – Kričfaluši, Šín, Křišťan, Kabongo, Slončík, Alijagić, Višinský, Prebsl
Trenér: Jan Suchopárek

Sestava Island
Petersson – Gudmundsson, Karlsson, Róbertsson (87. Pálsson), Valgeirsson – Lúdviksson (79. K. Jónsson), Baldursson (C), Jóhannsson (61. Djurić) – Sigurgeirsson (46. Kristjánsson), Mikaelsson (87. Wöhler), Ingason
Náhradníci: Benediktsson – Brynjólfsson, Wöhler, A. Jónsson, Sigurpálsson, K. Jónsson, Djuric, Pálsson, Kristjánsson
Trenér: Davíd Snorri Jónasson

V Hradci je dobojováno a Češi stále živí naději na postup! Lvíčata v Hradci zůstávají neporažena, když tabulkového souseda porazila 4:1. Ve druhé půli se obraz hry až tolik neměnil, navíc v 52. minutě přidal třetí trefu Christophe Kabongo. Island měl nejlepší pasáž těsně po hodině hry, kdy dvakrát za sebou zahrozil přes pravou stranu, gól dal však až za stavu 0:4 v 79. minutě, a to z penalty, kdy se prosadil Kristall Ingason. Výsledek 4:1 víceméně i dění odpovídá, Islanďané působili po drtivou většinu zápasu bezzubě a připisují si druhou porážku v kvalifikačním cyklu.

90+4

90+3

Kabongo dostal dlouhý míč do otevřené obrany, jenže neměl až takovou rychlost a všechno skončilo těsně za půlku. Nic zásadního se už ale v tomhle utkání nestane.

90+2

Dokonce mohl mít šanci i střídající Slončík, Kričfaluši ale centr z pravé strany na něj přetáhl a doputoval až za postranní čáru.

90+2

První nastavenou minutu se nehrálo jenom skrze střídání. Hosté to ještě zkouší, ale Češi dohrávají duel ve velké pohodě.

90+1

Střídání v týmu Česko:
ze hřiště odchází Sejk, přichází Slončík,
ze hřiště odchází Koželuh, přichází Prebsl.

90

Tak vznikl rohový kop zahrávaný na přední tyč, což ale Lvíčata pokryla. Navíc poté přišel útočný faul islandských barev a na řadě je střídání.

89

Ingason si navedl míč na střelu pomyslnou robbenovkou, sražený pokus ale nabral výšku. To už šel do akce Kinský, který vyboxoval mimo vápno.

88

Kričfaluši sice fauloval na půlce, hosté ale zaváhali v rozehrávce a právě faulující pak táhl míč dopředu. Posouval jej na Sejka, který ale do balonu nešel.

87

Střídání v týmu Island:
ze hřiště odchází Mikaelsson, přichází Wöhler,
ze hřiště odchází Róbertsson, přichází Pálsson.

86

Islanďané chystali střídání, průtahy ale byly dlouhé, a tak k němu přijde až v dalším přerušení.

85

Hosté zachybovali v rozehrávce a Labík šel proti nezformované obraně. Prakticky jenom náznakem kličky zmátl Róbertssona a zakončoval do horní části branky, Petersson jeho pokus vyrazil!

83

Přesouváme se tak již do 83. minuty a momentu, kdy postupně Island přenesl hru až na levou stranu. Tam se o centr pokoušel Gudmundsson, hrubě mu ale nesedl a pro Kinského nepředstavoval žádné nebezpečí.

80

ze hřiště odchází Fila, přichází Kričfaluši,
ze hřiště odchází Ševčík, přichází Višinský.

79

ze hřiště odchází Lúdviksson, přichází K. Jónsson.

79

Island právě vstřelil branku!
KRISTALL INGASON nezaváhal. Počkal si na pohyb Kinského a zakončil přesně k levé tyči. Tím pádem tak zkazil snahu o udržení čistého konta pro domácí barvy – 4:1!

78

Penalta pro Island! Nejprve vybojoval míč na půlce Valgeirsson, načež dal prostor pro Lúdvikssona, aby táhl útok do otevřené obrany. Koncovku měl ale na starosti prvně jmenovaný, načež jej skluzem seslal ve vápně na zem Chaloupek.

76

Napodruhé to Ingason místo střely rozehrál napravo pro spoluhráče, který byl ale již pod tlakem a ani tak nezakončil. Češi zápas kontrolují a otázkou už tak jenom je, zda udrží čisté konto.

75

Nadějně to vypadalo pro Ingasona, který si udělal prostor na hranici vápna a chtěl střílet. Napálil však míč jenom do bloků, od nichž se odrazil balon do zámezí.

74

Kdyby náhodou v Malšovické aréně vypadla elektřina, hrát by se mohlo i tak. Přes devět tisíc fanoušků totiž nyní vytáhlo své mobilní telefony a svítí s nimi na hrací plochu.

73

Hosté působí odevzdaným dojmem. Dokazoval to i přímák po faulu Kabonga, který ale zahrál Djurić tak, že to šlo z jedničky vysoko nad Kinského kasu.

70

Důvod, proč hosté propadli při bránění na půlce, spatřoval Ingason v neodpískaném faulu. Protesty směrem k bulharskému rozhodčímu byly natolik velké, že to rovnou schytal za žlutou.

70

Česko právě vstřelilo branku!
A právě malý Tomáš dost možná prošvihl čtvrtý gól Česka! Islanďané propadli na půlce, dlouhý nákop si prsy sklepl DANIEL FILA na Ševčíka. Tím aplikoval snadnou poučku nahraj a běž, načež jej ex-záložník Zbrojovky vyslal do samostatného úniku. Fila mohl ještě nahrávat nalevo naprosto volnému Sejkovi, vzal to však na sebe a Petersson byl bez šance – 4:0! Asistence: Michal Ševčík.

68

Zatímco u vstupu číslo pět čeká ztracený malý Tomáš Kracík na své rodiče, tak na hřišti se toho moc neděje. Island stále kombinuje na vlastní polovině, je to ale bez nápadu a velmi čitelné.

65

Domácí ustoupili od své hry a teď je zachránil Chaloupek! Opět to byl islandský přesun do útoku po pravé straně, načež přišla nahrávka zhruba na úroveň penalty pro zcela volného Ingasona. Ten bral balon z první a přizvednutí míče hlavou budoucího obránce Slavie zřejmě rozhodlo o tom, že Kinský stále neinkasoval!

64

Podklouznutí Labíka přineslo české obraně poněkud problémy, když měl prostor na postup zprava Valgeirsson. Centrem po zemi hledal spoluhráče na bližší tyči, právě jejich nohy ale trefil míčem s takovou razancí, že se odrazil za čáru.

62

Češi zaváhali na středu pole a Island toho využil. Na tři přihrávky se dostal poblíž šestnáctce, Ingason ale špatně zpracoval přihrávku a postup vpřed výrazně zpomalil.

61

ze hřiště odchází Jóhannsson, přichází Djurić.

61

Kabongo si udělal prostor u lajny, přešel přes laxně bránícího obránce a z velmi ostrého úhlu pálil, islandský brankář vyrazil před sebe rukou.

60

Ten stáčel Ševčík do branky na malé vápno. Proti tak musel jít Petersson a vyboxoval míč na aut.

59

Koželuh si píchl napravo míč před skluzujícího Gudmundssona, který jej tak chtě nechtě vzal. Z velmi zajímavé pozice mají Češi trestný kop.

58

Hosté měli výbornou pasáž, kdy byli lepší a dvakrát balancovali na hraně získání penalty. To ale ukončuje nepřesná nahrávka, po níž bude Vydra vhazovat u vlastní střídačky.

56

O chvíli později už to bylo pernější! Velké zmatky ve vápně, kdy Vitík dokonce vykopával hlavičku jednoho z hostí skoro z brankové čáry, nakonec končí nařízením dalšího rohu pro modro-bílé barvy!

55

Z něj neuspěl, stejně tak jako neprostřelil bloky ani Valgeirsson.

53

Hned záhy ale hosté zahrozili! Mikaelsson si podržel míč, na hranici šestnáctky se odhodlal ke střele, kterou tečoval jeden z bránících hráčů tak, že odskokem od trávníku skoro přelobovala Kinského. Naštěstí pro domácí ale balon padl na vrchní síť. Island tak má roh.

52

Nakonec z toho Češi vybruslili v podobě třetího gólu a zřejmě je hotovo! Centr z pravé strany propadl přes neúspěšně hlavičkujícího Sejka k CHRISTOPHU KABONGOVI. Toho na první dobrou zradilo zpracování, chvíli to vypadalo i na hru rukou. Jenže se pokračovalo, islandská obrana naprosto nereagovala a Kabongo si navedl míč na střelu. Přesným zakončením na zadní tyč tak potřetí rozjásal Malšák – 3:0!

50

Ingason pouštěl pod sebe na pravé straně, tam ale neměl nikoho ze spoluhráčů. Proto mohla jít Lvíčata do rychlého kontru, který táhl Fila, na pravém křídle ale i skončil. I tak je z toho pro české barvy aut.

50

Po určité chvíli se odhodlal jeden z hostujících hráčů ke střele, bral to ale ze záklonu a míč letěl rovnou na tribunu. Kinský tak dostane prostor k rozehře z malého vápna.

48

Přesto se ale dokáží držet na míči a vzorec z části první půle se pomalu opakuje. Obehrávaní českého bloku na půlce.

47

Hosté nezačali druhý poločas úplně šťastně. Vlastní chybou se zbavili míče, konkrétně tak, že vzniklo vhazování pro české barvy v poměrně velké blízkosti Peterssonovy branky.

46

Žlutá karta pro tým Česko (Kabongo).

46

Po nepříliš povedené první půli sáhli hosté ke střídání. Křídelního útočníka Sigurgeirssona nahradí Kristjánsson.

46

Druhý poločas začne přibližně v 18:32.

K dispozici měli hosté ještě jeden centr do vápna po přestupku Ichy, ten ale skončil v rukavicích Kinského. Tím je tak první poločas za námi a zejména v jeho prvních 20 minutách byli Češi naprosto dominantní. Island se nedokázal dostat do hry, prakticky ani nic nepředvedl na útočné půlce a dostal dvě branky. Nejprve se hlavou prosadil Václav Sejk, o sedm minut později pak zatáhl Ševčíkovu pobídku Daniel Fila.

Lvíčata však poté lehce ustoupila od doposud praktikovaného stylu hry, čímž se dostali hosté do hry. Největší šanci v podobě Mikaelssonova zakončení ale srazil mimo nebezpečí vracející se Vitík.

45+2

45+1

Islanďané dostali v polovině nastavení vhazování na vlastní obranné polovině. Ve zbytku poločasu se již zřejmě nic vážnějšího nestane.

43

Hned o minutu později došlo poprvé k udělení žluté karty. A to rovnou dvakrát. Sigurgeirsson již nemohl být na míči, když mu jej chtěl odebrat Vitík. Proto nadskočil a došlápl na koleno stojícího obránce. To tak vyvolalo vlnu emocí, v nich nejaktivnější Vydra taktéž vidí napomenutí.

42

A trvalo dnes jenom 42 minut, než se na stadionu začal zpívat Vysoký jalovec. Snad již tradiční písnička, která nesmí v repertoáru českých fanoušků chybět.

41

Ale zpět ke hře. Opět se přerušovalo, a to z důvodu faulu na půlící čáře, po němž zůstal na trávníku nějakou dobu ležet Ingason. Intervence z lavičky však nebyla potřeba, islandský forvard bude pokračovat.

40

Střídaný záložník pak ještě zamával dětem, které vyvolávaly jeho jméno a odebral se rovnou do kabin.

39

Nakonec to s Karabcovým zraněním zřejmě tak dobré nebude. Je totiž střídán za Kabonga, na první dobrou jsem ale v Karabcově pohybu žádnou limitaci neviděl. Je tak možné, že to je čistě preventivní věc trenéra Suchopárka.

38

Krátká kombinace na pravé straně a Ingason zcela volný posílal míč na hranici malého vápna, kde přišla hlavička od Sigurgeirssona. Neměla však takovou razanci a Kinský bez potíží sebral balon do teplých.

37

Po ošetření ale sparťan signalizuje ke střídačce, že bude moci pokračovat ve hře. Plánované střídání tak není na programu a Karabec může hrát dále.

36

Nadvakrát si Češi s druhým rohem soupeře poradili, poté se ale přerušovalo. Na trávníku zůstal ležet Karabec a vypadá to na nějaký problém se zadním stehenním svalem.

35

Jenže co se pak nestalo! Island zrychlil hru přes střed a Baldursson poslal míč za Vitíka na Mikaelssona, jenž měl zhruba metr náskok. Obránce Sparty mu ale zakončení ve vápně dokázal tečovat tak, že střela mířící na zadní tyč nakonec značí rohový kop!

34

První roh domácí ubránit zvládli. Centr byl lehce přetažený oproti naskakujícím útočníkům, proto jej tak Vitík snadno odvrátil až na polovinu. Tam se snažil dostat pod tlak Karlssona Karabec, ale neúspěšně.

33

Jóhannsson do toho dupl na pravé straně, dostal se přes Labíka a už po zemi nahrával do ohně. Tam ale přišel zásah Chaloupka, který srazil přihrávku na roh.

31

Fila byl pozdě v souboji na půlící čáře, načež tak došlo k faulu na Róbertssona. Obraz hry posledních minut se nemění, Island se snaží tvořit, proti kompaktnímu bloku Česka to má ale složité.

30

Když už mohli hosté nějakým způsobem zahrozit, konkrétně pak Mikaelsson na pravé straně v brejku, tak při snaze obejít Labíka zahrabal a podklouzl. Tím tak bylo po naději, že by to mohlo vypadat pro Island v ten moment nadějně.

29

Labík zavíral levou lajnu, ale neúspěšně. Skluzem těsně nestihl hrací předmět ve vymezené ploše a Islanďané budou vhazovat.

28

Vydra si to nasměroval středem pole, přešel přes jednoho, míč si však pustil posléze až moc dopředu a proti vystoupivšímu Baldurssonovi vybojoval nakonec autové vhazování.

28

Nutno však podotknout, že domácí trochu polevili. Dovolují Islandu souvislou kombinaci, což nebylo úplně zvykem v prvních minutách zápasu.

26

Stadionem už v 26. minutě obíhá mexická vlna. Prakticky vyprodaná Malšovická aréna se fotbalem baví. A proč by ne. Jasná dominance domácích barev, k tomu vedení 2:0.

25

Hosté navíc kazí, k tomu přidávají fauly. Baldursson byl v souboji druhý a nedovoleně přidržel Vitíka, čímž se tak dostává míč znovu na kopačky Lvíčat.

25

A nemění se to ani nyní, po další rozehrávce faulu. Vysoký nákop mířící rovnou do vápna skončil v rukavicích gólmana, jenž v současné době nastupuje za rivala Hradce. Tedy Pardubice.

24

Karlsson bude rozehrávat na vlastní polovině po útočném faulu Česka. Domácí se lehce zatáhli, přesto však nemá stále Kinský zákrok. Respektive severská země střelu na branku.

20

Island nepředvádí lautr nic a „odměnou“ mu je druhý gól v jeho síti! Znovu se potopil vlastní chybou, když krátká přihrávka na středovém kruhu skončila na kopačkách domácích a z hloubi pole přišel přesný pas na Ševčíka, jenž se motal na ofsajdové hraně. Situaci však rozhodčí pustil, současný hráč Sparty táhl míč, co to šlo. A pak to bylo snadné. V příhodný moment přišel přízemní centr na osu, kde byl první DANIEL FILA a Peterssonovi nedal šanci – 2:0! Asistence: Michal Ševčík.

18

Další rychlý kontr, tentokrát tažený po levé straně. Ševčík v ideální moment pouštěl pod sebe do vápna na Ichu, kterého však předstoupil Róbertsson a odkopl do zámezí.

18

17

Chaloupek se rychle zbavil napadajícího soupeře a jemným lobem za obranu vyslal do akce Filu. Jeho přihrávku vzduchem však teplický forvard přebíral v ofsajdu.

16

Úvod utkání zatím Islanďané absolutně nechytili. Kinský neměl žádnou práci, ofenzivní trojzubec Ingason – Mikaelsson – Sigurgeirsson nebyl pro českou obranu nijak nebezpečný. Ingason naopak ještě dostal vyčiněno od hlavního rozhodčího, když se obořil na pomezního po signalizaci jeho faulu.

13

Zasloužené vedení Lvíčat po třinácti minutách hry! Přitom to nebyla vůbec žádná složitost. Rychlá rozehrávka autu a Karabec podržel míč na lajně, načež v ideální moment vyslal centr do šestnáctky. Islandská obrana si nedokázala pokrýt kapitána VÁCLAVA SEJKA, který byl ve vzduchu nejvýše a razantní hlavičkou pod padajícího Peterssona otevírá účet zápasu – 1:0! Asistence: Adam Karabec.

12

Ten ale nikdo z Čechů na první dobrou nehrál. Skluz Karlssona odeslal míč jenom na vhazování.

12

To stejné se opakovalo prakticky záhy, akorát na opačné straně. Zhruba z totožné pozice, z níž v páté minutě Lvíčata rozehrávala první přímák, přijde druhý.

11

Ševčík pak následný souboj s Lúdvikssonem prohrál a zezadu jej stáhl k zemi. Pískán je tak faul a poměrně impulzivní trenér hostí by si přál kartu, ta ale nepřijde.

10

Ševčík se na levé lajně pokoušel přejít jeden na jednoho, Gudmundsson mu ale vystavil stopku. Přesto budou domácí vhazovat poblíž islandské střídačky.

8

Centr z pravé strany chtěl hrát hlavou na hranici malého vápna Ševčík, před něj ale vystoupal do vzduchu jeden z bránících Islanďanů a poslal balon do zámezí.

7

Zatímco se kousek od nás usadil zřejmě jediný fanoušek Islandu na tomto stadionu, za což tedy všechna čest, tak se snažili fotbalisté jeho národnosti zaútočit díky Mikaelssonovi. Toho však na první dobrou zradilo zpracování.

6

Z ní přišla dalekonosná střela, kterou brankář Islandu lapil s určitou námahou do rukavic. Rychlá rozehrávka posléze hostům přinesla více starostí než radostí a došlo na hraně vápna k souboji, po němž chtěli Češi penaltu. Rozhodčí odmítá.

5

Pod tlakem musel Petersson odkopávat svící, kterou zalepil Vydra. Poté se snažil defenzivní záložník dostat přes Lúdvikssona, který jej fauloval. Domácí tak mají zajímavou standardku.

4

lslanďané ubránili další akci vedoucí po pravém křídle, načež se jim rýsoval potenciální rychlý přechod. Ten ale včas zasekl Fila taktickým faulem.

3

Opět se hrálo přes pravou stranu, tentokrát to byl Karabec, který hledal ve vápně Filu. Přihrávka na něj ale byla moc dlouhá a islandský brankář hned rozehrál.

3

Vydra si pouštěl míč podél Róbertssona, který se vracel do výchozí pozice. Dopadlo to pouze faulem islandského obránce a Česko se tak může nadále držet na balonu.

1

A tak se poprvé na útočnou polovinu dostali Češi. Labík si zpracoval míč na centr, který nevyšel, jenže poté se začali dít věci! Míč za obranu dostal Fila a rázem byl sám před Peterssonem, kterého však napálil po zemi jenom do nohou. O dorážku se pokoušel hned záhy Ševčík, trefil však blokujícího Karlssona!

1

Bulharský rozhodčí Gidženov zahájil duel v Hradci. Island měl na starosti úvodní výkop, avšak žádná sláva to z jeho strany nebyla. Nákop nahoru letěl rovnou i mimo vápno.

1

-35

Česko: Kinský – Koželuh, Vitík, Chaloupek, Labík – Vydra – Karabec, Icha, Ševčík – Sejk (C), Fila

Island: Petersson – Gudmundsson, Karlsson, Róbertsson, Valgeirsson – Lúdviksson, Baldursson (C), Jóhannsson – Sigurgeirsson, Mikaelsson, Ingason

Rozhodčí: Gidženov – Mitrev, Hadžijski (vš. BUL).

Češi absolvovali v reprezentační pauze ještě jedno přípravné utkání. O zhruba 15 km jižněji, tedy v Pardubicích, ve čtvrtek absolvovali duel se Severním Irskem, aktuálně pátým týmem kvalifikační skupiny F. O výhře 3:0 rozhodli domácí již v prvním poločase, když se dvakrát trefil Václav Sejk. Třetí zásah z kopačky pardubického Halinského v 78. minutě pak dal konečnou podobu výsledku.

ČESKO
4. místo, 2 body, skóre 2:3, bilance 0-2-1

Zato situace na české straně rozhodně tak růžová není. Na výhru v pětičlenné kvalifikační skupině stále Češi čekají, pouť zahájili prohrou na Islandu, zvítězit se nepovedlo ani doma proti Walesu. Vedení z 38. minuty i kvůli zpackanému závěru na tři body nestačilo. A když přišla bezbranková remíza i proti Dánsku, situace je pro Lvíčata nepříjemná. Do konce kvalifikace sice zbývá ještě pět zápasů, prohra včetně remízy by pro Čechy znamenala prakticky konec nadějí na postup.

ISLAND
3. místo, 6 bodů, skóre 3:2, bilance 2-0-1

Island zahájil kvalifikační skupinu dvěma výhrami. V polovině září nejprve porazil – už tehdy v důležitém – střetnutí Čechy 2:1, když rozhodl o třech bodech ve čtvrté minutě nastavení, na což navázal o měsíc později v Litvě. Nervózní utkání, v němž padlo po červené na každé straně, domácí neproměnili penaltu a sledovalo jej pouhých 110 diváků, zvládl o jednu branku a ve třetím zápase ve Walesu mohl pomýšlet na stoprocentní bilanci. Půlhodinu hrál dokonce proti desíti, ale prohra 0:1 usadila Islanďany na třetím místě.

Krásný úterní podvečer z východočeské metropole! Po zimní přestávce se vrací zpět pod ikonická lízátka reprezentační okno! Dva přípravné zápasy byly dostatečným testem pro nejnovější stadion v Česku, na konci března tak bude premiéra v podobě soutěžního zápasu!

A že to bude hodně důležitý duel, o tom není sporu. Pokud chtějí Lvíčata pomýšlet na účast na malém Euru, pak musí svého tabulkového souseda porazit, aby zůstali ve hře. Islandský tým již pod Bílou věží nějaký čas tráví, v páteční večer například někteří jeho hráči mířili z nákupů v místních supermarketech. Na východ Čech dojel v pozici třetího týmu tabulky a s vědomím, že i jemu by se hodilo vyhrát.

Zápas začíná v jihovýchodní části Hradce od 17:30, příjemnou zábavu!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.