Ode mě je to vše. Děkuji za pozornost, hezký zbytek neděle.

Držení míče: 59 % : 41 %.
Střely na branku: 4:6. Střely mimo: 1:0. Rohy: 4:5. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 11:10.

South Coast derby je u konce a z vítězství fotbalisté Brightonu, který se tak odpoutávají od sestupových vod na rozdíl tří bodů. Byli to právě hosté, kdo se ujali vedení. V šestnácté minutě se po rohu prosadil Lewis Dunk, ovšem nedlouho poté se na druhé straně ujala parádní rána Che Adamse. Zatímco první půle byla z obou stran aktivní, po přestávce se tempo uklidnilo. Rozhodující moment se odehrál v šestapadesáté minutě, kdy povedenou akci Seagulls zakončil Leandro Trossard. Mírně favorizovaní domácí se v závěru nedostali k výraznější možnosti a zaznamenávají už desátou porážku v roce 2021.

Armstrong
87. min N'Lundulu
27 Diallo
Diallo
Ward-Prowse
Minamino
65. min Redmond
23 Tella
Tella
68. min Djenepo

Burn
46. min Zeqiri
13 Groß
Groß
Bissouma
Trossard
86. min Moder
14 Lallana
Lallana
18 Welbeck
Welbeck
77. min Pröpper

90+2

V pokutovém území se k zemi skácel Walker-Peters, ale Stuart Attwell situaci přešel bez povšimnutí. Penalta se nepíská, pokračujeme ve hře.

90+1

Djenepo nedokázal přes Veltmana odcentrovat. Sice pro domácí fotbalisty vybojoval rohový kop, ale s jeho exekucí si obrana Brightonu v klidu poradila.

90

Nastavují se tři minuty.

89

Ward-Prowse vyslal zajímavý balon před branku Brightonu, ale Lewis Dunk v hlavičkovém souboji přeskočil Adamse a nedovolil žádné komplikace.

88

Utkání se pomalu blíží ke konci a Brighton stále drží těsný náskok. Southampton se stále pohybuje okolo šestnáctky soupeře, ale Sánchez čeká na zákrok.

87

Střídání v týmu Southampton FC: ze hřiště odchází Stuart Armstrong, přichází Daniel N'Lundulu.

87

Seagulls z rohového kopu neudeřili, ale u balonu se dokázali udržet. Bissouma to udělal zkušeně a poslal jej až k brankáři Sánchezovi.

86

Střídání v týmu Brighton & Hove Albion FC: ze hřiště odchází Leandro Trossard, přichází Jakub Moder.

84

Zeqiri vyslal na zteč Trossarda, který se z levé strany přiřítil do pokutového území, ale jeho přízemní nabídku těsně před Maupayem odvrátil na roh Bednarek.

83

Nathan Redmond si okolo Veltmana přehodil balon na pravačku a odcentroval na zadní tyč, jenže Walker-Peters neměl šanci na jeho nabídku dosáhnout.

82

Trossard i proti přesile udržel balon a získal pro Seagulls několik vteřinek k dobru. Domácí se poté vrhli směrem vpřed, Armstronga přibrzdil faulující White.

81

Zmar Saints pouze potvrdil Che Adams, který na polovině hřiště tak dlouho přidržoval balon, až si jej vinou vlastní nešikovnosti odkopl až za postranní čáru.

80

Stále jsou to hosté, kdo se častěji drží u balonu, závěrečný nápor Hasenhüttlovy družiny se zatím nekoná. Do konce základní hrací doby přitom zbývá už jen deset minut.

79

Z následného rohu ale nevytěžili hosté nic. Ben White si v pokutovém území počínal nedovoleně, jeho faul v souboji s Bednarekem neunikl ani sudímu Attwellovi.

78

Střídající Zeqiri je po příchodu na trávník hodně vidět. Tentokráte se protáhl mezi statickými obránci soupeře a střelou na bližší tyč donutil Forstera k zákroku.

77

Střídání v týmu Brighton & Hove Albion FC: ze hřiště odchází Danny Welbeck, přichází Davy Pröpper.

76

Na fotbalistech Brightonu je vidět, že dnešní utkání chtějí urvat za každou cenu. Jedná se o velice důležitý souboj v otázce záchrany, hosté nutně potřebují bodovat.

75

Maupay se propracoval až do pokutového území, ale v klíčový moment mu chyběla rychlost a balon se mu zamotal mezi nohama, čehož využili vracející se Vestergaard s Diallem.

74

Djenepo i pod tlakem soupeřů stačil posunout balon k Armstrongovi. Po jeho pasu centroval Walker-Peters, ale míč do bezpečí odvrátil Lewis Dunk.

73

Domácím se nedaří usadit na útočné polovině. Nepochodili ani Bertrand se střídajícím Redmondem, kterého od míče čistě odstavil Joël Veltman.

72

Whiteova skákavá přihrávka přilétla Veltmanovi na dlouhou nohu, nizozemský obránce stačil balon pouze prodloužit do autu, který obstará Bertrand.

71

Pronikajícího Maupaye stačil zastavit Vestergaard. Hosté už s rozehrávkou autového vhazování nijak zvlášť nespěchají.

70

Rána ze standardní situace v podání Pascala Große se i přes teč domácí zdi dostala k Fraseru Forsterovi, který si prostor na bližší tyči dobře pohlídal.

69

Walker-Peters kousek před pokutovým územím objal Welbecka, tenhle zákrok nemohl hlavní rozhodčí přehlédnout. Hosty čeká přímý kop ze zajímavé pozice.

68

Střídání v týmu Southampton FC: ze hřiště odchází Nathan Tella, přichází Moussa Djenepo.

67

Adam Lallana sice vyhrál hlavičkový souboj s Veltmanem, ale balon prodloužil až příliš daleko od Dannyho Welbecka, který na něj nestačil dosáhnout.

66

Domácím fotbalistům v posledních minutách chybí ofenzivní kreativita. Naopak jsou to Seagulls, kdo určují tempo hry a pokukují po třetím gólu.

65

Střídání v týmu Southampton FC: ze hřiště odchází Takumi Minamino, přichází Nathan Redmond.

64

Chvíli nato se balon dostal k nehlídanému Zeqirimu. Střídající fotbalista Brightonu vyslal do šestnáctky prudký přízemní centr, který Forstera trochu vystrašil.

63

Na druhé straně centroval do malého vápna Leandro Trossard, ale Welbecka nepustil do zakončení dobře postavený Vestergaard.

62

Nápor Saints ještě pokračoval. Po autovém vhazování Walkera-Peterse si ale Adams v pokutovém území počínal proti Veltmanovi nedovoleně, sudí píská faul.

61

Ne, tentokráte to neklaplo. Kapitán Southamptonu ani neohrozil brankáře Sáncheze, balon se od Lewise Dunka, který stál vedle zdi, odrazil na roh.

60

Sudí předtím poskytli domácímu týmu výhodu, takže Southampton čeká rozehrávka přímého kopu z nadějné pozice. Ukáže Ward-Prowse opět své kvality?

59

Domácí se propracoval k dobré šanci, málem bylo opět srovnáno. Tella i přes nedovolený zákrok stačil dostat balon k Adamsovi, proti němuž fantasticky zasáhl Sánchez.

58

Fotbalisty Southamptonu musí inkasovaná branka velice mrzet, protože v úvodu druhého poločasu kontrolovali míč a měli trochu více ze hry. Jak zareagují?

56

Brighton právě vstřelil branku!
Deset minut po začátku druhého poločasu si Brighton bere ztracené vedení zpět. Krásná akce započala u Lallany, který nahrál Welbeckovi. Hostující útočník z první sklepl na volného LEANDRA TROSSARDA a Belgičan s přehledem propálil Forstera.

55

Lallana zpracoval balon na hranici vápna a přihrávkou pod sebe zkoušel uvolnit Welbecka, jeho záměr ale dobře přečetl domácí stoper Vestergaard.

54

Levý bek Souhtamptonu se zapojil také do ofenzivy. Jeho centr odvrátil Dunk pouze do míst, kde číhal Ward-Prowse, který pouze nechal vyniknout Sáncheze.

53

Trossard dostihl míč na hrací ploše. Rozhodl se kombinovat s Lallanou, ovšem zpětnou přihrávku dostal na paty, čehož využil pohotový Bertrand.

52

Zeqiri se pokoušel zrychlit kombinaci Seagulls průnikovým pasem pro Maupaye. Balonu dodal až příliš velkou razanci a poslal jej až k Forsterovi.

51

V pokutovém území Brightonu došlo na souboji mezi Adamsem a Dunkem. Domácí útočník se snažil vymodlit penaltu, ale sudí jeho volání nevyslyšel.

50

Chybná rozehrávka Bissoumy málem pomohla mladičkému Tellovi k ohrožení branky soupeře, na poslední chvíli ale stačil zasáhnout Ben White.

49

Trochu to vypadá, jako by Ralph Hasenhüttl na své svěřence o přestávce apeloval, aby hru zklidnili a pokusili se vyhodit soupeře z tempa. Saints se stále nikam neženou.

48

Střídající Zeqiri rozehrál přímý kop na hranici pokutového území, kde si balon našel Ryan Bertrand. Následný Trossardův centr v klidu zkrotil Forster.

47

Vstup do druhého poločasu se odehrává v klidnější tempu, než co jsme měli možnost sledovat před přestávkou. Zatím se u míče drží fotbalisté Southamptonu a kombinují na své polovině.

46

Střídání v týmu Brighton & Hove Albion FC: ze hřiště odchází Daniel Burn, přichází Andi Zeqiri.

46

Bertrandův centr už nic nepřinesl, první poločas tedy končí za stavu 1:1. Sledujeme zajímavé utkání, oba celky se snaží hrát ofenzivní fotbal, žádnou vyčkávanou. Aktivněji začali hosté, v šestnácté minutě Forstera prověřil Maupay. Z následné standardní situace udeřil hlavou Dunk. Vedení Brightonu vydrželo pouze jedenáct minut. Tentokráte Dunk zaváhal před vlastní brankou, čehož nekompromisní ranou využil Adams. Krátce před přestávkou ještě mohl skórovat Groß, ale Forster domácí podržel.

45+3

45+2

Ano, Forster musel znovu na zem. Po šťastném odrazu od Armstronga to levačkou z otočky zkusil Leandro Trossard, ale brankáře Saints nepřekvapil.

45+1

První poločas se protáhne o dvě nastavené minuty. Dočkáme se ještě něčeho zajímavého?

45

V posledních minutách velice aktivní Pascal Groß se nezvedá po souboji s Bertrandem. Zřejmě ale nepůjde o nic vážného, zdravotníci se na hřiště nechystají.

44

Německý záložník tentokráte sáhl k přetaženému centru, který vracel do ohně Dunk. Obránci Southamptonu krizový moment přestáli, Forster nemusel zasahovat.

43

Anglický gólman si poradil i s následným rohovým kopem, který mu spadl přesně do náruče. Saints ale musí zůstat v pozoru, Groß si opět staví balon k praporku.

42

Obrovská příležitost pro Brighton. Dan Burn využil špatného postavení Saints a posunul míč k volnému Großovi, jehož přízemní pokus na vzdálenější tyč vystihl Forster.

41

Vestergaard zareagoval včas, využil své fyzické parametry a dal si tělo před dotírajícího Maupaye. Balon ale zvládl odklidit pouze do autu, Brighton se tedy udrží na útočné polovině.

40

Kapitán Southamptonu poslal dlouhý pas na levý kraj šestnáctky, kde se balon marně snažil dostihnout Ryan Bertrand. S tímto přímým kopem mohli domácí určitě naložit jinak a lépe.

39

Hosté se zlobí na pomezního sudího, který dal Stuartu Attwellovi pokyn, aby Dunkův zákrok na Adamse odpískal jako nedovolený. I další přímý kop obstará Ward-Prowse.

38

Domácí se k zakončení nedostali, ale Sánchez stejně musel zasahovat. Balon se totiž od Dunka odrazil směrem mezi tři tyče, ale brankář Seagulls byl připraven.

37

Teď se hosté naopak budou muset bránit, protože Veltman kousek od rohového praporku povalil k zemi Adamse. Udeří Southampton ze vzduchu?

36

Další dobrý balon za obranu soupeře měl na svědomí Trossard. Welbeck se znovu nedokázal ideálně zkoordinovat a na pas nedosáhl. Následuje Forsterův výkop.

35

Leandro Trossard si došel pro faul, Diallo mu nešikovně šlápl na pravou nohu. Seagulls tentokráte zkusili přímý kop rozehrát na krátko, ale nevyhověli si v kombinaci.

34

Obrana Saints vystoupila poměrně vysoko a nechala se překopnout Veltmanem. Welbeck v klíčový moment balon nezkrotil, čehož využil Vestergaard.

33

O chvíli později si proti pravidlům počínal také Jan Bednarek, který stáhl k zemi Maupaye. Tradičně silné standardní situace ale Brightonu v posledních minutách nefungují.

32

Následně navíc hrozila rychlá protiakce Southamptonu. Yves Bissouma musel sáhnout k taktickému faulu, ze kterého se vyvlékl bez karetního ohodnocení.

31

Lallana na útočné polovině hezky umotal Warda-Prowse i Dialla, druhý jmenovaný jej nakonec zastavil jen za cenu faulu. Přímý kop ale Seagulls nevyšel dle představ.

30

Maupay vlétl do vzdušného souboje s Walkerem-Petersem nedovoleným způsobem, jeho zákrok neunikl ani zraku hlavního sudího Attwella. Rozehrávat budou domácí.

29

Další práce pro španělského gólmana v dresu Brightonu. Tentokráte mohl Sánchez zůstat v klidu, Minamino totiž vypálil bez razance a navíc přesně doprostřed branky.

28

Hasenhüttlovi svěřenci jsou na koni. Rychlonohý Nathan Tella zadělal Veltmanovi na pořádné problémy, nizozemský obránce ale nakonec prodal své zkušenosti.

27

Southampton právě vstřelil branku!
Jenže akce Southamptonu pokračovala a nakonec vyústila ve vyrovnávací trefu. Přetažený balon vrátil do centra dění Bertrand a v pokutovém území využil Dunkova zaváhání CHE ADAMS, když nekompromisní ranou nedal Sánchezovi šanci.

26

Další rohový kop Saints odvrátil Burn na kraj šestnáctky, odkud opět pálil Minamimo. Úspěšný blok tentokráte předvedl Adam Lallana.

25

Brighton se zatáhl do defenzivy a v posledních okamžicích pouze odolává ofenzivním výpadům Southamptonu. Další táhl Bertrand, ale nepřešel přes Veltmana.

24

Armstrong posunul míč na pravý kraj pokutového území, odkud vyslal přízemní nabídku Waker-Peters. Tella se k zakončení nedostal, těsně před ním zasáhl White.

23

Po zatím jediném gólu se obraz hry lehce změnil, najednou se aktivnější domácí. Tentokráte pálil Minamino, ale do střely se mu nešťastně přimotal Adams.

22

Nápor Saints pokračoval a vyústil v první rohový kop domácího celku. Ward-Prowse zakroutil míč na hranici malého vápna, kde kraloval Sánchez.

21

Domácí se vrhli do otevřenější obrany soupeře. Minamino zakličkoval a posunul balon k Armstrongovi, jehož ránu levačku zablokoval Yves Bissouma.

20

Lallana zvedl hlavu a zkusil přenést hru na druhou stranu hřiště, kde číhal Maupay. Nepovedlo se, pro francouzského útočníka byl balon až příliš prudký.

19

Na druhé straně se znovu ukázal Welbeck. Kolem Walkera-Peterse se protáhl do šestnáctky a centroval pod sebe, dobou práci ale odvedl Bertrand.

18

Chvíli to vypadalo, jako by inkasovaný gól hráče Southamptonu trochu probudil. Okamžitě nalezli na útočnou polovinu, ale Bertrandovu nabídku si našel Sánchez.

16

Následná standardní situace už svěřencům Grahama Pottera vytouženou vedoucí trefu přináší. Obrana Southamptonu si po rohovém kopu nepohlídala LEWISE DUNKA, jehož hlavička zapadla přesně k tyči Forsterovy branky.

16

První výraznější možnost si vypracovali hosté. Welbeck exkluzivní patičkou přenechal balon Maupayovi, proti jehož ráně levačkou se vyznamenal Fraser Forster.

15

Za volným balonem se na pravé straně hnal Danny Welbeck, ale pozorného Bertranda nepředskočil. Brighton nicméně zůstává usazen na obranné polovině soupeře.

14

Po Burnově přihrávce se dostal Trossard pod tlak dvou napadajících protivníků. Využil však své rychlé nohy, Armstrong mu stačil balon odkopnout pouze do autu.

13

Hosté zbytečně přišli o balon a museli čelit rychlé protiakce. Tella vyslal na zteč rozběhnutého Minamina, ale celou situaci výtečně přečetl včas vybíhající Sánchez.

12

Ward-Prowse vymyslel zajímavý pas za obranu soupeře. Za pobídkou kapitána Saints se hnal Kyle Walker-Peters, ale ani ve skluzu na balon těsně nedosáhl.

11

Na levé straně nehlídaný Bertrand prováhal ideální možnost k centru. Balon do vápna soupeře poslal až Minamino, který našel pouze připraveného Dunka.

10

Souboj Bednareka s Trossardem nemusí Grahama Pottera výrazněji trápit. Belgický fotbalista je po krátkém ošetření za postranní lajnou zpět na trávníku.

9

Po souboji s Bednarekem zůstává na trávníku ležet Trossard. Belgický rychlík inkasoval nepříjemný, ale také trochu nezaviněný úder do tváře. Nyní je v péči zdravotníků.

8

Úvodní zákrok pro Roberta Sáncheze. Zajímavou kombinaci Southamptonu zakončil Stuart Armstrong přízemní ranou doprostřed branky, žádný problém pro španělského gólmana.

7

Předchozí situace jen potvrdila fakt, že Seagulls se i přes důležitost utkání nebudou bát hrát ofenzivní fotbal. Aktivní byli i v předchozích zápasech, ale chyběly jim góly.

6

První zajímavá možnost. Lallana krásně uvolnil Maupaye, poté obránci Saints zablokovali dva nadějné pokusy Leandra Trossarda. Sudí ale po dohrání situace zdvihl praporek.

5

Právě urostlý zadák z řad Brightonu poslal do pokutového území soupeře vysoký centr. Bednarek to měl s odvrácením míče snadné, Maupay s Welbeckem jej neatakovali.

4

Trossard se fantasticky zbavil napadajícího Walkera-Peterse, ale kousek před pokutovým územím si na něj počíhal Bednarek. Hosté získali alespoň aut, který rozehraje Burn.

3

První zakončení dnešního South Coast derby měl na starost Che Adams. Jeho hlavička z mírného záklonu branku Brightonu neohrozila, rozehrávat bude Sánchez.

2

Seagulls se okamžitě vydali napadat rozehrávku soupeře. Ward-Prowseova přihrávka dostala Dialla pod tlak, ale mladý záložník se elegantně zbavil Bissoumy.

1

Hlavní sudí Stuart Attwell dal pokyn k zahájení zápasů, pojďme na to! Rozehrávky se ujali hostující fotbalisté, kteří nastupují v modrých dresech, naopak družina trenéra Hasenhüttla bude hrát v červeno-bílém.

1

Southampton FC: Forster – Walker-Peters, Bednarek, Vestergaard, Bertrand – Armstrong, Diallo, Ward-Prowse (C), Minamino – Tella, Adams.
Náhradníci: A. McCarthy – J. Stephens, Salisu, Ramsay, Ferry, Watts, Djenepo, Redmond, N'Lundulu.

Brighton & Hove Albion FC: Sánchez – Veltman, Dunk (C), White, Burn – Groß, Bissouma – Trossard, Lallana, Welbeck – Maupay.
Náhradníci: Steele – Moder, Mac Alister, Alzate, D. Pröpper, Džahánbachš, Izquierdo, Tau, Zeqiri.

Rozhodčí: Stuart Attwell – Constantine Hatzidakis, Richard West.

Poslední vzájemné utkání

7. 12. 2020 – Brighton & Hove Albion FC – Southampton FC 1:2

Branky: 26. Groß (pen.) – 45. Vestergaard (Ward-Prowse), 81. Ings (pen.)

Brighton & Hove Albion FC: Ryan – Veltman, Dunk (C), Webster – Lamptey, White (81. Džahánbachš), Bissouma, March – Groß – Connolly (64. Maupay), Welbeck (82. Trossard).

Southampton FC: McCarthy – Walker-Peters, Bednarek, Vestergaard, Bertrand – Armstrong, Ward-Prowse (C), Romeu, Djenepo (46. Ings) – Walcott (69. Redmond), Adams.

Brighton & Hove Albion FC

Pokud byla řeč o tom, že Southampton se pořád může souboji o záchranu vyhnout, Seagulls už zřejmě nemají na vybranou. Dosud poslední ligové vítězství zaznamenal Brighton na začátku února, kdy zaskočil úřadující mistry z Liverpoolu a vyloupil Anfield. Od té doby odehráli svěřenci Grahama Pottera pět utkání, v nichž získali pouze dva body za remízy s Burnley a Aston Villou. Výsledkový výpadek přikoval modro-bílé k sedmnáctému místu, tedy tomu poslednímu, které znamená uchování příslušnosti v nejvyšší anglické soutěži. Nutno dodat, že osmnáctý Fulham, který se naopak zvedá, je pozadu jen kvůli horšímu skóre. Zranění nepustí do hry Webstera a Connollyho, talentovaný obránce Lamptey nepomůže Seagulls do konce sezony. Ukončí Brighton v derby sérii tří proher?

Zatímco úvodní polovina sezony vyšla svěřencům trenéra Hasenhüttla nad očekávání, v posledních měsících to skřípe. Od začátku roku 2021 vyhráli Saints jen tři ligová utkání ze dvanácti. Navíc museli skousnout hned osm porážek a pád tabulkou až na čtrnácté místo. Pokud se fotbalisté Southamptonu nechtějí přimotat do bojů o záchranu, potřebují se nadechnout a udělat sérii několika dobrých výsledků. Momentálně mají oproti soupeřům ze sestupových vod k dispozici sedm bodů, ale do konce ročníku ještě zbývá odehrát deset kol. V týdnu schytala Hasenhüttlova družina bůra od Manchesteru City, proti Brightonu se pokusí navázat na stoprocentní bilanci z vzájemných duelů v Premier League. Rakouský kouč se ale opět musí obejít bez klíčového útočníka Dannyho Ingse.

Příjemné nedělní odpoledne všem příznivcům kvalitního evropského fotbalu! Anglická Premier League pokračuje čtyřmi zápasy osmadvacátého kola, dnešní program otevře South Coast derby mezi Southamptonem a Brightonem. Výkop je naplánován na 13:00.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 13:00.