Toto je ode mě v tuto chvíli vše. Děkuji za pozornost a u fotbalu zase někdy příště.

První zápas bundesligy po koronavirové přestávce je u konce. Dortmund porazil Schalke 04 4:0. O první branku se zasloužil norský stroj na góly Erling Häland, jehož našel Hazard. Druhou branku přidal Raphaël Guerreiro v poslední minutě prvního poločasu. I druhý poločas patřil domácím, a to stejným poměrem. Tři minuty po pauze se prosadil Thorgan Hazard a jasnou výhru pečetil v 63. minutě Raphaël Guerreiro svojí druhou brankou v zápase. Dortmund byl lepším týmem, ale Schalke si podle mého názoru nezasloužilo dostat tolik branek. Zápas se hrál v solidním tempu, jen škoda posledních patnácti minut, kdy o výsledku bylo rozhodnuto a pohyb míče vpřed byl spíše výjimkou. Dortmund si příště zahraje 23.5. na hřišti Wolfsburgu. Schalke se o den později utká doma s Augsburgem.

Držení míče: 59 % : 41 %.
Střely na branku: 4:3. Střely mimo: 3:3. Rohy: 4:2. Ofsajdy: 0:4. Fauly: 9:8.

Borussia DortmundBorussia Dortmund(3-4-3 )

Dahoud
87. min Götze
Delaney
68. min Balerdi
Guerreiro
87. min Schmelzer
19 Brandt
Brandt
17 Häland
Häland
23 Hazard
Hazard
79. min Sancho

FC Schalke 04(3-4-3 )

Schubert
21 Todibo
Todibo
46. min Matondo
26 Sané
Sané
Nastasić
20 Kenny
Kenny
87. min Becker
8 Serdar
Serdar
74. min Schöpf
McKennie
24 Oczipka
Oczipka
Caligiuri
76. min Miranda
9 Raman
Raman
46. min Burgstaller

90

Erling Häland se na levé straně pustil mezi dva soupeře, což nebyl dobrý nápad a o míč pochopitelně přišel.

90

Amín Harít posílal z rohu míč na střed vápna, kde se nejvýš dostal jeden z domácích, pravděpodobně to byl Mats Hummels.

89

Ještě jeden rohový kop pro hostující Schalke.

88

Na levé straně nevěděl, co dělat s míčem Bastian Oczipka, tak vystřelil. Jeho pokus ohrozil jen osamocenou sedačku za brankou Bürkiho.

87

Střídání v týmu FC Schalke 04: ze hřiště odchází Jonjoe Kenny, přichází Timo Becker.
Střídání v týmu Borussia Dortmund: ze hřiště odchází Mahmoud Dahoud, přichází Mario Götze.
Střídání v týmu Borussia Dortmund: ze hřiště odchází Raphaël Guerreiro, přichází Marcel Schmelzer.

86

Žlutou kartu dostává Rabii Matondo (FC Schalke 04).

86

Achraf Hakimí, dnes pravděpodobně nejlepší hráč, se nachází na zemi. Rabii Matondo ho úplně zbytečně dojel zezadu.

85

Nepřesnost ukázal na levé straně Julian Brandt, a tak mohl ihned centrovat do vápna Jonjoe Kenny, jenže našel jen hlavu Akanjiho.

84

Jonjoe Kenny se snažil nacentrovat míč dopředu podél pravé postranní čáry, to se mu ale nepovedlo a míč putuje na domácí kopačky.

83

Achraf Hakimí teď vyvrátil moje tvrzení, když se prohnal po pravé straně hřiště a naservíroval míč pro Hälanda. Tomu chybělo půl kroku, aby míč poslal do prázdné branky.

82

Dortmund hraje na vlastní polovině. Nikam nespěchá. Nebojím se říci, že kdyby na stadionu byli fanoušci, tak začnou pískat.

81

Utkání díky jasnému skóre ztratilo hodně tempo. Hráči bohužel už nechodí se všeho naplno.

80

Raphaël Guerreiro okamžitě hledal Sancha na levé straně, jenomže do dobře viditelné nahrávky se položil Matija Nastasić a míč získal.

79

Jadon Sancho dal branku v posledních sedmi domácích zápasech, tak uvidíme, jestli se mu to podaří i dnes.

79

Střídání v týmu Borussia Dortmund: ze hřiště odchází Thorgan Hazard, přichází Jadon Sancho.

78

Velká hrozba pro obranu Schalke se rozcvičuje. Za chvilku půjde do hry Jadon Sancho.

77

Zdravotní problémy má zřejmě Thorgan Hazard. Střelec třetí branky zápasu leží na zemi.

76

Střídání v týmu FC Schalke 04: ze hřiště odchází Daniel Caligiuri, přichází Juan Miranda.

76

Do dalšího útoku se hnal domácí celek. Julian Brandt se snažil najít na levé straně Hälanda, ale nahrávku mu dal až moc dlouhou a míč skončil v autu.

75

Na roh čekal ve vápně Salif Sané, také dostal míč, ale hlavou mířil nad branku domácích.

75

Roh pro Schalke.

74

Střídání v týmu FC Schalke 04: ze hřiště odchází Suat Serdar, přichází Alessandro Schöpf.

73

Žlutou kartu dostává Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund).

72

Domácí se snaží držet míč, zároveň se nikam neženou, dnešní výhru mají na zlatém podnose.

70

K míči se postavili dva borci. Nakonec míč centroval lehoučce do vápna Daniel Caligiuri, ale odhlavičkovat ho na zadní tyčce dokázal jeden z domácích.

70

Tentokrát se faulu faulu dopustil Mahmoud Dahoud. Další přímý kop pro hosty, tentokrát je to o hodně blíž.

69

K míči se postavil Harit a centroval do šestnáctky, kde ovšem vzduch ovládl Akanji a míč poslal do bezpečí.

69

Łukasz Piszczek fauloval pronikajícího soupeře, přímý kop pro modré z levé strany.

68

Střídání v týmu Borussia Dortmund: ze hřiště odchází Thomas Delaney, přichází Leonardo Balerdi.

67

Matija Nastasić zkusil míč nakopnout dopředu pro Guida Burgstallera. Míč byl moc dlouhý a došel si pro něho Roman Bürki.

66

Raphaël Guerreiro si naběhl na levou stranu hřiště a z voleje centroval do vápna. Centr se mu moc nepovedl a nikoho nenašel.

65

Dortmund po čtvrté vstřelené brance se snaží hodně kombinovat a nepouštět soupeře k míči.

64

O vítězi dnešního zápasu je pravděpodobně již rozhodnuto. Schalke to bude mít hodně složité.

63

Dortmund právě vstřelil branku!
Začíná to vypadat na debakl. RAPHAËL GUERREIRO parádně navezl míč dopředu, našel na hranici vápna Erlinga Hälanda, ten mu později míč vrátil do šestnáctky a domácí borec levou šajtlí poslal míč do sítě, dnes již podruhé.

62

Hosté se dostali na dostřel domácí branky, pak to na sebe vzal Jonjoe Kenny, jenomže klička se mu nepovedla a akci tím ukončil.

61

Hazard se snažil udělat kličku na levé straně Sanému, ale to se mu nepovedlo a hostující bek mu míč sebral.

60

Dopředu nahrával hostující Matija Nastasić. Jenže nikoho z jeho spoluhráčů to moc nezajímalo, a tak míč dojel až za čáru.

59

Aktuální statistika držení míče: 57%:43%.

58

Hosté tedy měli k dispozici přímý kop z levé strany. Zmocnil se ho Bastian Oczipka a centroval do vápna, kde ale nikoho v modrém nenašel.

58

Harit získal míč a čaroval s ním na levé straně, to mu překazil Julian Brandt, jenž ho fauloval.

57

Hodně dlouhá kombinace domácích na polovině hrací plochy. Domácí pochopitelně nikam nespěchají.

56

Guido Burgstaller se dostal k míči za vápnem, otočil se a vypálil na branku. Jeho levačka poslala míč jen do rukavic domácího brankáře.

55

Hostující Serdar získal míč na vlastní polovině a snažil se středem najít Harita. Dlouhá nahrávka ale nebyla přesná.

54

Raphaël Guerreiro se dobře uvolnil a mířil, podél levé lajny, dopředu. To se nelíbilo Kennymu, tak ho poslal k zemi.

53

Žlutou kartu dostává Thomas Delaney (Borussia Dortmund).

53

Míč do vápna centroval Suat Serdar, nikoho však ve vápně nenašel.

53

Thomas Delaney zatáhl soupeře za dres a poslal ho k zemi. Přímý kop pro Schalke.

52

Hostující Guido Burgstaller dostal míč podél pravé lajny a mířil dopředu, ale zastavil ho praporek asistenta rozhodčího.

52

Schalke pokračuje aktivněji než soupeř a drží míč i nadále.

51

Rabii Matondo se dobře dostal z levé strany do vápna a následně i před brankáře, kterého však nedokázal přehodit.

50

Erling Häland je v péči lékařů. Má zdravotní problém po šlapáku.

48

Už je to rozdíl třech branek. Hosté ztratili míč u vápna soupeře a Dortmund předvedl parádní brejk. Julian Brandt šel s THORGANEM HAZARDEM dva na jednoho německý útočník nebyl sobec a našel na pravé straně druhého jmenovaného, který kousek za vápnem poslal míč do sítě.

48

Žlutou kartu dostává Salif Sané (FC Schalke 04).

47

Hosté vstoupili do druhého poločasu aktivněji. Míč na vápno dostal Suat Serdar a vypálil. Jeho střela skončila v náruči Bürkiho.

46

Střídání v týmu FC Schalke 04: ze hřiště odchází Benito Raman, přichází Guido Burgstaller.
Střídání v týmu FC Schalke 04: ze hřiště odchází Jean-Clair Todibo, přichází Rabii Matondo.

46

Druhý poločas začne přibližně v 16:32.

První poločas je minulostí. Nabídl dvě branky a obě dvě v domácí prospěch. Nejprve se prosadil ve 29. minutě kanonýr Erling Häland, jemuž připravil střeleckou pozici dobře hrající Hakimí. Druhou branku přidal v poslední minutě první půle Raphaël Guerreiro, toho zase dobře našel Julian Brandt. Domácí byli lepším týmem prvního poločasu. Schalke bylo lepší snad jen v jedné fázi, kdy si dokázalo vytvořit šanci a být vpředu, to bylo tak všechno. Kvalita hry samozřejmě není větší než před koronavirovou pauzou, ale myslím, že předčila očekávání.

45

Už je to o dvě branky. Hostující nepřesnou rozehrávku vystihl Dahoud, který na středu našel Juliana Brandta. Ten se parádně zorientoval a ve vápně našel nabíhajícího RAPHAËLA GUERREIRA. Domácí záložník poslal míč na zadní tyčku a běžel se radovat.

44

Na pravé straně měl míč hostující Kenny, našel na vápně Harita, jenž si šel pro faul a na míč se moc nesoustředil. Rozhodčí mu to nezbaštil.

43

Erling Häland dostal míč na hrot útoku a byl faulován. Míč tak zůstane na domácích kopačkách.

42

Opět se míče ujal Julian Brandt, ale i tentokrát hosté odpravili míč mimo pokutové území.

42

Následuje další roh pro domácí celek.

41

Julian Brandt centroval na přední tyčku, kde souboj vyhrál Weston McKennie.

40

Hakimí dostal míč na pravou stranu vápna, měl možnost vystřelit, ale šel ještě blíž, což se může zdát jako chyba. Následuje roh pro žluté.

39

Dlouhý nákop od Bürkiho letěl dopředu na Hälanda, ten však prohrál hlavičkový souboj se Saném.

38

Jean-Clair Todibo má znovu zdravotní problémy. Hostující obránce to ještě chce zkusit.

37

Schalke se dostalo k brance soupeře zásluhou průniku Kennyho, jenže ten pak byl sám na tři soupeře, kteří však míč pouze odkopli.

36

Jean-Clair Todibo měl po souboji s Hakimím lehké zdravotní problémy, ale už je na nohou a hra může pokračovat.

35

Hakimí se naprosto světově prohnal kolem pravé lajny, míč udržel na hrací ploše a ve skluzu nahrával do vápna pro Hazarda. Ten z voleje branku netrefil.

34

Domácí tým se dostal na dostřel k brance soupeře, ale jedno nepřesné zpracování vše ukončilo. Na svědomí ho měl Hakimí.

33

Na míči je nyní hostující tým, který čeká na nějakou mezírku v obraně soupeře.

31

Na míči je domácí tým, který v klidu kombinuje. Vedení mu dodalo na síle.

30

Dopředu se snažil proniknout středem Hazard, ale byl zastaven faulem.

29

Skóre je otevřeno. Julian Brandt parádní patičkou našel na pravé straně nabíhajícího Thorgana Hazarda, ten si míč potáhl po pravé straně a následně ho předložil do vápna pro ERLINGA HÄLANDA. Nor našel míč přímo na své levačce, kterou poslal míč na zadní tyčku.

28

Z velké dálky se snažil do vápna nacentrovat hostující Jonjoe Kenny. Jeho centr byl nepřesný a míč skončil na hrudi Hakimího, od které putoval do rukavic brankáře.

27

Roman Bürki měl rozehrávku od vlastní branky, ale míč poslal dlouhým nákopem jen na hostující kopačky. Modří jsou v posledních minutách lepší.

26

Na levou stranu dostal míč Bastian Oczipka a z voleje centroval do ohně. Tam se v souboji dostal nejvýše Akanji a míč odhlavičkoval do bezpečí.

26

Klidnější část zápasu. Schalke kombinuje na vlastní polovině a zatím se nikam nežene.

25

Nakonec roh rozehrával Julian Brandt. Centroval na střed vápna, odkud se míč prodloužil dozadu a Erling Häland zakončoval na zadní tyčce levou nohou do postranní sítě.

24

Erling Häland má ještě problém se Saném ve vápně, tak jim rozhodčí musí domluvit.

23

K míči se postavil Achraf Hakimí a zkusil to přes zeď na první tyčku. Trefil však jen zeď a následovat bude roh pro jeho tým.

22

Rychlý brejk předvedl domácí tým, míč na střed za vápnem dostal Hazard, ale byl faulovaný, takže přímý kop pro domácí z nějakých 20 metrů.

21

Jean-Clair Todibo hodně otálel s vhazováním na pravé straně hřiště, a tak jen odevzdal míč soupeři a jeho tým se jde bránit.

20

Erling Häland dostal míč zády k brance, hned k němu přistoupil Serdar a fauloval ho. Rozhodčí vše viděl a odpískal.

19

Hazard vybojoval míč na pravé straně, dával ho pod sebe, kde už Hakimí přemýšlel, kam by to nacentroval, v tu chvíli se parádně vrátil Harit a míč si vzal pro sebe.

18

Hostující obránce Sané hledal vysokým míčem na pravé straně nabíhajícího Caligiuriho, jenomže míči dal o kousek větší razanci a poslal ho tak mimo hřiště.

17

Hakimí zkoušel nahrávkou středem hřiště najít vepředu Hälanda, ale tento pas nebyl nejpřesnější.

16

Domácí rozehráli na krátko a Brandt nahrával do vápna, kde našel jen borce v modrém.

16

Rohový kop pro Borussii.

15

Erling Häland si naběhl na levou lajnu a Akanji na něho poslal míč. Nor vzápětí nedokázal vyhrát souboj a o míč přišel.

14

Dortmund to zkusil dopředu dlouhým nákopem, který nebyl úspěšný a míč má nyní soupeř.

13

Domácí Achraf Hakimí se parádně dostal z pravé strany do vápna a nabízel míč pro jednoho ze spoluhráčů. Jeho parádní pas nikoho nenašel.

12

Tak nakonec z toho nic nebude. Pokračuje se.

11

Tak pozor. Po jednom ze soubojů v šestnáctce se mělo hrát rukou.Rozhodčí komunikuje s kolegou u videa, ve hře je penalta pro domácí.

10

Na středu hřiště se uvolnil Hazard, ale k zemi ho okamžitě stáhl Weston McKennie.

9

Dortmund je na míči a nikam se moc nežene. Zatím si jen nahrává u své vlastní šestnáctky.

8

Brandt se snažil přenést hru z levé strany doprava, kde ale nikdo ve žlutém nebyl.

8

Na druhé straně se dopředu dostal Thorgan Hazard a za vápnem vypálil. Jeho pokus skončil na prázdné tribuně.

7

K míči se postavil hostující Daniel Caligiuri, jenomže jeho střela, která měla letěl přes zeď, trefila jen domácí hradbu těl.

6

Domácí Dahoud fauloval pronikajícího Harita. Přímý kop pro hostující tým z nějakých 25 metrů. Je to přímo na středu hřiště.

5

Vytrvalá kombinace Schalke na polovině hřiště, zatím je to hodně opatrná hra.

5

Poprvé se k míči dostalo nebezpečí zvané Erling Häland. Dostal se sice až do vápna, kde si moc předkopl míč a Schubert by následně u míče první.

4

Hostující Raman se protáhl do vápna a již se chystal k zakončení, na poslední chvíli mu v tom zabránil Akanji.

3

Matija Nastasić si snažil narazil na lajně se spoluhráčem, ale to se nepovedlo a hosté jsou bez míče.

2

Dortmund se nikam nežene a v klidu hraje vzadu.

1

Hosté začali dlouhým nákopem, který však nebyl úspěšný a na míči je domácí celek.

1

Borussia Dortmund: Bürki – Ł. Piszczek (C), Hummels, Akanji – Hakimí, Dahoud, Delaney, Guerreiro – Brandt, Häland, Reyna.
Náhradníci: Hitz – Balerdi, Morey, Schmelzer, Raschl, T. Hazard, Sancho, M. Götze, Führich.

FC Schalke 04: Schubert – Todibo, Sané, Nastasić – Kenny, Serdar, McKennie, Oczipka – D. Caligiuri (C), Raman, Harít.
Náhradníci: Nübel – Miranda, Becker, Mercan, Schöpf, Burgstaller, Gregoritsch, Matondo, Kutucu.

Rozhodčí: Aytekin – Dietz, Beitinger.

NOVODOBÁ HISTORIE REVIERDERBY

Pokud se zaměříme na poslední vzájemné souboje, Schalke vstupuje z tohoto hlediska do Revierderby v lepší pozici. Z posledních devíti derby totiž prohrálo jedno jediné, na druhou stranu z toho byla pětkrát remíza. Dvě vítězství se však taktéž počítají. Nadcházející zápas slibuje taktéž pěknou podívanou, poslední dva souboje v Signal Iduna Parku nabídly vždy pořádnou gólovou nadílku.

Začněme u 25. listopadu 2017. Když v 25. minutě dával Raphael Guerreiro gól na 4:0 pro BVB, stadion byl u vytržení. Dortmund po celý první poločas jednoznačně Schalke přehrával a rýsoval se největší debakl od roku 1985, kdy Schalke znemožnilo Dortmund na své půdě 6:1. Druhý poločas byl ale zcela odlišný. Gól Nalda v 53. minutě ještě rozhodčí odvolal, horníci se však postupně dotahovali a v 86. minutě se dostřelili na jednu branku rozdílu. Ve čtvrté minutě nastavení celý Vestfálský stadion ztichl, Naldo totiž umístil hlavičku přímo do sítě a bylo srovnáno. Fantastický zápas tehdy skončil tak 4:4.

Pokračujeme soubojem z 27. dubna 2019. Bitva o titul mezi Dortmundem a Bayernem vrcholila. Dortmund v 31. kole přivítal doma trápící se Schalke a potřeboval nutně bodovat, aby mu Bayern neodskočil. Do 18. minuty šlo všechno dobře, Borussia vedla 1:0. Během následujících deseti minut ale Schalke otočilo vývoj a do druhé půle drželo vedení 2:1.

Domácí ale v druhém poločase katastrofálně vybouchli, mezi 60. a 65. minutou dostali za hrubé fauly přímou červenou Reus a Wolf, zatímco Schalke dokázalo odskočit už na 3:1. Schwarzgelb dohrávali v křeči, sice ještě snížili tři minuty před koncem, hosté ale pojistili výhru čtvrtým gólem v nastavení. Právě tady se podle mnohých názorů rozhodlo o titulu a definitivní záchraně Schalke, a to i přesto, že Bayern remizoval o kolo později v Norimberku 2:2.

BORUSSIA DORTMUND
2. místo, 51 bodů, skóre 68:33, bilance 15-6-4

Borussia naopak stíhá Bayern v závodě za titulem, a pokud se situace ohledně koronaviru zlepší, 4. dubna to bude ve Vestfálsku šlágr se vším všudy. Momentálně však Dortmund nemá důvod k radosti, opět nedokázal překročit stín osmifinále Ligy mistrů a proti PSG vypadl po výsledcích 1:2 a 0:2. Co se týče jarní části Bundesligy, v ní prohrál Dortmund jenom jediné utkání, a to 8. února v Leverkusenu. Jinak jede na plné obrátky, dokázal si poradit se všemi nepříjemnými soupeři a v důležitém souboji před týdnem porazil i Mönchengladbach, navíc venku. Těžko však říci, jak moc jsou v Dortmundu spokojeni s celkovým průběhem letošní sezony, ani v domácím poháru totiž neprolomí Borussia prokletí, stopku jí tentokrát překvapivě v osmifinále vystavily trápící se Brémy.

V Signal Iduna Parku se snadno nevyhrává, naposledy to však bylo právě Schalke, které zvládlo vyhecovanou bitvu a možná připravilo v konečné fázi Borussii loni o titul. Současná série činí už 13 zápasů a zajisté to bude BVB chtít navýšit. Tentokrát se však maže bouřlivá domácí podpora, zápas se odehraje před prázdnými tribunami, jak již bylo několikrát zmíněno.

FC SCHALKE 04
6. místo, 37 bodů, skóre 33:36, bilance 9-10-6

Schalke je pro tuto sezonu suverénním remízovým králem a po sérii několika jednobodových zisků a proher se definitivně vzdálilo od první pětky. Na pátý Leverkusen ztrácí už 10 bodů a není divu, že někteří fanoušci chtějí odvolání kouče Davida Wagnera, který podle nich nemá týmu už co předat. Na výhru už Gelsenkirchen čeká přes měsíc, naposledy přemohl 4. února v poháru Herthu po prodloužení, v Bundeslize to je už dokonce dva měsíce (17. ledna výhra nad Gladbachem). Od té doby jde herní projev týmu od desíti k pěti. Na kontě z posledních šesti zápasů jsou překvapivé remízy s trápícím se Paderbornem či Mohučí, remízou skončilo i poslední utkání proti matnému Hoffenheimu. O lecčems svědčí záporné skóre 33:36, což je na šestý tým tabulky poněkud překvapivé.

Pomyslný pohár přetekl po třízápasové sérii proher, ve které horníci ani jednou neskórovali a dopadli s hrozivým skóre 0:9! Potupného bůra doma vyfásli od Lipska, dojem nenapravili ani v Kolíně nad Rýnem, kde propadli 0:3 a ani na další pokus neporazili odvěkého rivala z Bayernu. Mnichov v poháru postoupil dále výhrou 1:0. Schalke se zkrátka trápí a místo bojů o přímý postup do LM bude držet naději na účast v Evropské lize. Na druhou stranu, kdy jindy by to mělo Schalke prolomit, než v derby s Dortmundem...

Pokud možno krásné sobotní odpoledne přeji všem příznivcům Bundesligy! Jeden z velmi očekávaných soubojů jara ve Vestfálsku je tu! V Německu byste těžko hledali větší rivalitu, než mezi těmito týmy. Celkem 95 soubojů mezi rivaly nabídlo celkem 30 remíz, o jeden vzájemný zápas lepší je pak Borussia Dortmund, která nepřivítá nikoho jiného, než FC Schalke 04! Ostře sledovaný zápas však přijde o jeden důležitý faktor, a tím je našlapaný Signal Iduna Park. Důvodem je již několikrát zmiňovaná pandemie koronaviru.

V Dortmundu začíná zápas od 15:30, příjemnou zábavu!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:30.