Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Souboj proti Španělům bude mávat syn nového šéfa českých rozhodčích

PŘED ČTYŘMI LETY Úvodní duel českého týmu na Euru řídili angličtí sudí v čele s Howardem Webbem, nyní u české premiéry budou Poláci. | foto: Reuters

10 2016
Když začínal v polské lize, tamní fanoušci mu při sporném verdiktu spílali do protekčního syna. Fotbalový sudí Tomasz Listkiewicz se může výčitek dočkat i na své první velké akci a to od Španělů. Jako pomezní totiž bude spolurozhodovat jejich úvodní duel na mistrovství Evropy proti Čechům...

Možná to jméno španělští fotbalisté ani jejich fanoušci vůbec neznají. Těm českým je známo dostatečně. Listkiewicz.

Sedmatřicetiletý Tomasz je nejstarším synem Michaela Listkiewicze, nového šéfa českých rozhodčích.

V květnu ho předseda české fotbalové asociace Miroslav Pelta navrhl na šéfa tuzemských sudích místo Miroslav Tulingera a výkonný výbor to schválil. Zbývá, aby jeho zvolení odsouhlasily profesionální kluby.

V pátek ve Francii začíná Euro, nasazení sudích pro úvodní kolo zveřejnila Evropská fotbalová unie (UEFA). Zápas Česko - Španělsko řídí jako hlavní Szymon Marciniak s asistenty Pawlem Sokolnickým a Tomaszem Listkiewiczem.

„Jsem rád, že můžu pokračovat v rodinné tradici,“ nechal se slyšet Tomasz Listkiewicz v minulosti v rozhovorech pro polská média.

Jeho otec býval elitním mezinárodním pomezním, dokonce spolurozhodoval finále mistrovství světa v roce 1990, byl i na šampionátu 1994 či olympijských her 1988 v Soulu, působil také jako delegát UEFA a FIFA.

Poté od roku 1999 do roku 2008 vedl Polský fotbalový svaz, kterým v té době otřásl korupční skandál.

Tomasz Listkiewicz stejně jako otec kdysi hrával basketbal, ale po vysoké škole se věnoval fotbalu. Jako rozhodčí začal v roce 2001, o tři roky později byl v druhé lize. Později se dostal mezi elitu. Před dvěma lety absolvoval utkání v Lize mistrů.

„Ptal jsem se otce, jestli začít v třiadvaceti není příliš pozdě. Rád bych ho napodobil,“ nechal se slyšet před léty.

Vzorem pro něj byli sudí z Premier League. Slýchával, že mu otec do nejvyšších pater polských rozhodčí pomohl, on to odmítal.

„V nižších soutěžích jsem si vyslechl svoje, bylo to pro mě těžké. Ale na druhou stranu, kdybych nic neuměl, nikdo by mi šanci v profesionálním fotbale nedal. Lidi dokonce připouštěli, že jsem v určitém věku byl lepší než otec.“

První velkou příležitost ukázat to bude mít v pondělí na mistrovství Evropy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze