Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lisabonská show pro dva tisíce hostů

1 2003
Lisabon - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Rozcuchaný, rozesmátý klučík v chundelatých bačkůrkách a navlečený do portugalského dresu s číslicemi 04 na prsou kráčí po schodech. Každého plácá do rukou, pod paží drží míč, vymýšlí opičárny a dovádí. Zvykejte si na něj, je to Kinas, maskot mistrovství Evropy 2004.

Už je to tady! Fotbalový šampionát má za sebou první fázi - losování.

Byla to slavnost, jež orámovala víkend v Lisabonu. „A když máme v pondělí národní svátek, pěkně si to užijeme,“ těšili se Portugalci.

Sobota, 17 hodin

Před Pavilhao Atlantico, vedle baru s názvem Pivní republika, kde před pěti lety probíhalo Expo, se lehce pohupují nafouknuté obří balony. Je jich šestnáct.

Nakreslené národní vlajky představují země, které budou o den později v osudí. Česko? Je mezi Lotyšskem a Ruskem, které má svůj balon jako jediné splasklé.

Ve zkušebním losu, který se odehrává na nasvíceném pódiu, se česká vlaječka dostává do skupiny B. Vedle Itálie, Nizozemska a Lotyšska.

Jaká zvláštní spojitost, vždyť o den později v „pravém“ losu dva z těch soupeřů zůstávají, jen Itálie se vymění s Německem.

V tiskovém sále se to hemží, přijelo 700 novinářů.

Funkcionářská elita a trenéři se naopak sešli v recepci luxusního hotelu Le Meridien. „UEFA nás pozvala na večírek,“ ukazuje generální sekretář Petr Fousek zelenou pozvánku.

Český trenér Brückner odpočívá, slavnostní party vynechá, i tak se u výtahů v přízemí hotelu procházejí slavné osobnosti. Němec Rehhagel, trenér Řecka. Němec Völler, trenér Německa. Za Giovanni Trapattonim běží skupina italských novinářů.

A taky francouzská sekce: rozesmátá legenda Platini šéfuje trenéru Santinimu a obránci Blancovi, který o den později vymění džíny za oblek a stane se jednou z hlavních postav losování.

Laurent Blanc totiž Portugalcům předal putovní pohár, který Francouzi drželi od triumfu v roce 2000. Od 12. června se o trofej, která nese jméno Henriho Delaunaye, bude právě v Portugalsku bojovat znovu.

Neděle, 11 hodin

Na Lisabon drobně mží. Město slunce, na které z výšky dohlíží socha Krista, se teprve probouzí, avšak v Pavilhao Atlantico, monstrózní kopuli pár metrů od mohutné řeky Tejo, se už startuje.

Vypnout mobilní telefony, show začíná. Na pódiu se roztáhne opona, za kterou světélkují hvězdy na černém nebi. Reprezentační kouč Karel Brückner sedí zcela na pravém kraji. Je zadumaný, nesměje se. Několikrát ho zaberou kamery.

Portugalsko vítá evropský fotbal, předvádí se, chystá 10. evropský šampionát. To hlavní se blíží. Sál šumí. Čím dál je losování, tím je hlučněji, lidé se nahlas baví.

Německý trenér Völler si upravil kravatu a polkl naprázdno! Je 11 hodin a 51 minut, v osudí zůstal poslední lístek - Česko.

Česko, Německo, Nizozemsko, Lotyšsko, tak je vylosována skupina D. Do sálu pomalu vplouvají bubeníci a show pro dva tisíce hostů končí.

Výkonný ředitel UEFA Gerhard Aigner (vlevo) a legendární portugalský fotbalista Eusébio při losování skupin mistrovství Evropy ve fotbalu, které proběhlo 30. listopadu v lisabonském komplexu Pavilhao Atlantico.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze