Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lippi: Zidanův zkrat ve finále byl nepřípustný

Marcello Lippi přednáší na trenérském symposiu v Praze - Trenér italských mistrů světa Marcello Lippi přednáší na symposiu v Praze. | foto: Michal SváčekMF DNES

7 2006
Praha - "Dámy a pánové, je mi ctí přivítat Giovanni Trapattoniho!" Trapným přeřeknutím začala tisková konference s Marcellem Lippim, trenérem fotbalových mistrů světa. Místo něj uvedl moderátor jeho předchůdce u italského týmu. "Spletl jste se o dva roky," smál se Lippi. Dobrá nálada ho při odpovědích málokdy opustila.

V kolik jste dnes v Itálii vstával, abyste mohl v Praze být?
V půl páté, ale je pro mě čest tady být. Zvlášť v Česku, k jehož týmu mám respekt.

Má to konkrétní důvod?
Máte výborný tým. Potvrdili jste to i v úvodu mistrovství světa, když jste 3:0 porazili Ameriku, pak jste měli smůlu na zraněné. Koller a Baroš, to byly velké ztráty. Ale i tak jste bojovali. V ideálním stavu má váš tým potenciál vyhrát všechno. Navíc uznávám trenéra Brücknera.

Není to od vás jen zdvořilost?
Líbí se mi, jak mluví o fotbale. Třeba dnes s tím tajemstvím (Brückner řekl: Fotbal je tajemství, které zatím nikdo nerozluštil). Líbí se mi, jak s nároďákem dokázal vítězit různým stylem za různých okolností.

Ještě jednoho Čecha máte v lásce, ne? Myslím Pavla Nedvěda.
Když Pavel telefonuje s mým synem, říká mu: Čau, brácho! Mám ho rád, zrovna ve středu jsme se viděli.

Měl by Nedvěd místo ve vašem týmu mistrů světa?
To je otázka ve stylu "jestli" nebo "kdyby". Takhle se nemůžete ptát. Myslíte, že bych měl ze sestavy vyndat někoho ze svých skvělých hráčů a dát do ní Pavla Nedvěda?

Nevím, ptám se vás.
Pavel je skvělý člověk. A až skončí s fotbalem a bude dělat cokoliv, bude to dělat dobře.

A co si myslíte o Zidanovi, který byl ve finále šampionátu vyloučen, protože hlavou udeřil provokujícího Materazziho?
I kdyby mu Materazzi řekl cokoliv, od Zidana to byla zcela nepřípustná reakce. A to si Zidana velmi vážím, čtyři roky jsem ho měl v Juventusu.

Víte, co Materazzi Zidanovi řekl?
Ano, ale je zbytečné to řešit. Nebyla to žádná slova o teroristech nebo rasismu, jak se psalo. Nic takového. Jsem hrdý na Materazziho, na všechny mistry světa.

Ale titul s nimi obhajovat nebudete. Nemrzí to?
Bylo to fantastických 40 dnů v Německu, ale kdyby mi bylo líto, že nebudu titul obhajovat, pokračoval bych. Dávám si teď pauzu, trénovat chci začít až od příští sezony. A neptejte se mě kde. Zatím nevím.

Nemrzelo vás však, že Francie finálovou porážku Itálii vrátila v nynější kvalifikaci o Euro?
Pokud jsme měli s Francií prohrát, bylo lepší, když to bylo až teď.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze