Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pošilhávali jsme výš, ale Evropskou ligu bereme, řekl Limberský

David Limberský | foto: Ladislav Němec, MAFRA

27 2015
Novi Sad (Od našeho zpravodaje) - Mohl si před koncem odpustit protesty, za které dostal zbytečně žlutou kartu, jinak musel být kapitán David Limberský spokojený. Počtvrté v posledních pěti letech si jeho Plzeň zahraje skupinovou fázi fotbalového poháru. „Chtěli jsme sice Ligu mistrů, ale Evropskou ligu bereme,“ prohlásil Limberský.

Je postup přes srbskou Vojvodinu dostatečnou náplastí za výpadek s Maccabi Tel Aviv?
Těžká otázka. Nechceme být nenažraní, ale pošilhávali jsme o patro výš. Ale... Možná je pro nás lepší, že jsme udělali Evropskou ligu takhle, než kdybychom vypadli ve čtvrtém předkole Ligy mistrů.

Vy už jste zažil velké zápasy proti Barceloně, Bayernu nebo AC Milán. Nebudou mladším hráčům chybět?
To cítí všichni stejně. Kdo jsme je zažili, tak bychom je rádi zopakovali. A noví kluci je chtějí poznat taky. Liga mistrů byla v našich silách, na druhou stranu musím říct, že je to strašně těžká soutěž, ve které ve skupině vlastně jen běháte. Soupeři jsou extrémně silní. V Evropské lize nás čekají vyrovnané zápasy, to už jsme si vyzkoušeli.

Máte vysněné soupeře pro páteční los?
Zatím o nich nemám přehled, ale přál bych si Basilej. Hrají tam naši kluci, Marek Suchý a Tomáš Vaclík.

Plzeň znovu v kvalifikaci uspěla. O čem to svědčí?
O tom, že tenhle tým má sílu. Samozřejmě zamrzí, že jsme v předkolech nezvládli jeden zápas a stálo nás to Ligu mistrů. Na druhou stranu jsme pořád Plzeň a bereme jakýkoli pohár. Navíc teď se podařilo postoupit Spartě i Liberci, což je super. Budeme moct společně pracovat na vylepšení koeficientu.

A radost má určitě i trenér Pavel Vrba. Zkušenosti a tempo z evropských pohárů pomůžou reprezentaci, že?
Víte, česká liga se občas dost podceňuje. Já myslím, že je to kvalitní soutěž, jinak by těžko měla tři mančafty v Evropské lize.

Můžete se to projevit hned za pár dní proti Kazachstánu a Lotyšsku v evropské kvalifikaci?
Nejsem jasnovidec, ale byli bychom rádi. Je pohoda, tak bychom ji mohl přenést i do národního týmu. Ale nezapomeňte, že Astana postoupila do Ligy mistrů, takže někteří Kazaši na tom budou psychicky taky hodně dobře.

Zatímco Plzeň, Spartu a Liberec čeká na podzim pořádný zápřah, Jablonec už se může soustředit jen na ligu. Bude mít výhodu?
To je hypotetické. My jsme rádi, že budeme mít tolik zápasů a budeme v zápřahu. Máme tak široký kádr, že bychom měli zvládat všechny soutěže. Nechci domýšlet, co by se stalo, kdybychom nepostoupili. Asi by došlo k razantnímu zúžení kádru. Takhle do zimy zůstane pohromadě.

Cítil jste na klubových šéfech, že jsou nervózní? Postup považovali za povinnost.
Už jen pro prestiž. Všude v Plzni visely billboardy: Vzhůru do Evropy! Bylo by zajímavé, co by se dělo, kdyby se to nepovedlo... Vedení samozřejmě chtělo poháry. Kvůli prestiži, penězům i konfrontaci s Evropou. Evropskou ligu bereme.

A v ní bude jaký cíl? Zase postup?
Uvidíme po losu, ale určitě máme kvalitu na to, abychom prošli do jarní fáze. To je aktuálně náš největší cíl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze