Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ligu zpochybnil i Mokrý. Bez trestu

1 2006
Praha - Tomáš Zápotočný nebyl sám, kdo zpochybnil závěr minulého ročníku fotbalové ligy. Totéž učinil mimo jiné i šéf svazu Pavel Mokrý. Přesto pouze libereckého kapitána postihl disciplinární trest v podobě pokuty 150 000 korun. Dá se přitom říct, že se Mokrý se Zápotočným v podstatě ztotožnil.

Oba připustili, že zápas posledního kola předchozí sezony mezi Libercem a Mladou Boleslaví nemusel probíhat čistě.

Svědčí o tom Mokrého komentář k utkání, jež se v Liberci hrálo 13. května. "Tam určitě všechno v pořádku nebylo. Ze všech stran," prohlásil tehdy doslova.

Za svými slovy si fotbalový šéf stojí i nyní. "A pokud za ně mám jít před disciplinárku, rád se s ní pobavím."

Disciplinární řízení však Mokrému nehrozí. Také teplický stoper Tomáš Hunal či slávistický kouč Karel Jarolím, kteří veřejně vyslovili pochyby, vyvázli bez trestu.

Pyká jen Zápotočný.

Jak je to možné? Podle šéfa disciplinárky Alexandra Károlyiho je ve vyjádření Zápotočného a ostatních velký rozdíl. Zápotočný mluvil o konkrétní snaze uplatit zápas: vynesl ven, že jeho tehdejšímu spoluhráči Abrahamovi někdo po telefonu nabízel, aby utkání ovlivnil ve prospěch soupeře.

Kdo vyslovil podezření

"Tam určitě všechno v pořádku nebylo. Ze všech stran."
Předseda fotbalového svazu Pavel Mokrý pro deník Sport
BEZ TRESTU

"O tom pište, jak se tu hraje liga. Zkorumpovaný všechno až do pr..."
Teplický stoper Tomáš Hunal, jehož tým ztratil kvůli výhře Boleslavi 3. místo
BEZ TRESTU

"Nepřekvapilo mě to. Rád bych řekl něco jiného, ale ono to všechno běží dál."
Trenér slávistických fotbalistů Karel Jarolím
BEZ TRESTU

"Před zápasem nám Martin (Abraham) říkal, že se ho někdo pokoušel kontaktovat, ale neřekl kdo. S tím dotyčným se nechtěl dál bavit a hned ho poslal do hajzlu, když to řeknu takhle ošklivě."
Liberecký kapitán Tomáš Zápotočný
JEDINÝ TREST: 150 000 korun

Nejvyšší tresty
Od 1. července 2005 po novelizaci

Tomáš Zápotočný:
150 000 korun
Obránce Liberce mluvil o podivném telefonátu a podle fotbalového soudu znevážil dobré jméno svazu.

Karel Jarolím:
100 000 korun Trenér Slavie odvolal tým ze hřiště, když se při utkání s Libercem cítil ublížený.

Zdeněk Zlámal:
100 000 korun
Brankář Zlína podepsal smlouvu se dvěma kluby zároveň, Spartou a Libercem.

Tomáš Řepka:
80 000 korun
Obránce Sparty v Teplicích urazil fanoušky vztyčeným prostředníčkem.

Dřívější tresty

Milan Brabec:
2 roky zákaz činnosti + 100 000 korun
Bývalý místopředseda svazu má za neuhrazení pokuty trest zvýšen na tři roky.

10 rozhodčích a 2 delegáti v korupční aféře:
2 roky zákaz činnosti + 50 000 korun
Za neuhrazení pokuty trest zvýšen na tři roky.

Karel Poborský:
60 000 korun
Sparťan po zápase urazil novináře.

Petr Uličný:
50 000 korun
Jako kouč Plzně sprostě zařval na rozhodčího Holuba.

Kennedy Chihuri:
30 000 korun
Vítězný gól dal v dresu Žižkova rukou a nikdy se nepřiznal.

Aleš Besta:
25 000 korun
Dlouho zapíral gól rukou v dresu Brna a podle disciplinárky znevážil jméno svazu.

Iluze si nedělal ani Hunal, jehož Teplice přišly kvůli boleslavské výhře o třetí místo. "O tomhle pište," doporučoval Hunal ve vzteku novinářům, "jak se tady hraje liga. Zkorumpovaný všechno až do pr..."

Hunal, jak tvrdí Károlyi, tím však vyslovil jen obecný názor na špinavost ligy. "Hunalův projev bych přirovnal k výkřiku, že všichni taxikáři jsou zkorumpovaní," říká Károlyi.

"Pak také neskončíte před soudem. Když však řeknete, že vámvolal taxikář Novák s nabídkou úplatku, před soudem skončit můžete. Takový je rozdíl mezi Hunalem a Zápotočným."

Hunal navíc nebyl přímým aktérem zápasu a jeho slova neměla podle disciplinárky zdaleka takový dopad jako vyjádření Zápotočného.

Pokud se však nad regulérností zápasu pozastavil Mokrý, nejvyšší muž českého fotbalu? Nepoškodil jeho jméno sám šéf? Dopustil by se stejného přestupku, za který platí Zápotočný. "Na tom zápase jsem byl a řekl jsem jen svůj dojem, který asi museli cítit všichni," vysvětluje Mokrý.

Boleslav po skandálním průběhu, který hrubě ovlivnil sudí Matějek, vyhrála v Liberci 3:2 a udržela druhé místo. "Nikoho konkrétního jsem nenapadl, protože jsem neměl důkazy, ale v pořádku to podle mě nebylo," říká dnes Mokrý. Také u něj šlo o názor.

Károlyiho komisi navíc posloužil jako podnět, aby se zápasem zabývala: požádala policii o prozkoumání, ale žádný trestný čin nebyl prokázán.

Mokrý pod vlivem duelu v Liberci rozpustil komisi rozhodčích předsedy Krondla. Faktem je, že nynější komise vedená Macelou má ve fotbalových kruzích větší důvěru. "Tohle je pozitivní dopad případu," míní Mokrý.

Na zaměstnavatele také neplivete, říká Károlyi

P r a h a (fis) - Nepyká za původní slova o pokusu ovlivnit zápas české ligy. Pyká za to, že za nimi nestál. To říká předseda fotbalové disciplinárky Alexander Károlyi, jehož komise dala stopadesátitisícový trest libereckému kapitánovi Tomáši Zápotočnému. "Trestem pro Zápotočného neříkáme, že měl o případu mlčet," tvrdí Károlyi.

Co tedy měl Zápotočný kromě mlčení jiného dělat?
Když něco takového řeknu veřejně, musím si za tím stát a říct: Ano, bylo to tak a tak, byl to ten a ten. Za to bych mu byl osobně velmi vděčný. Kdyby takhle Zápotočný vystoupil, všechny pochybnosti o závěru ligy by byly jasné. Kdyby někdo řekl, že volal pan Vopršálek a říkal to a to, mohl by totéž říct i na policii.

I kdyby tohle Zápotočný věděl, třeba si uvědomil, že pan Vopršálek vše zapře, půjde pak o tvrzení proti tvrzení a Vopršálek ho bude popotahovat pro pomluvu.
Jestli je to tvrzení proti tvrzení, to ovšem nemůže konstatovat pan Zápotočný, ale orgány, které by se tím zabývaly. Začalo by se vyšetřovat, něco by se dělo a v takovém případě by Tomáš Zápotočný nemohl být postižen.

Proč by nemohl?
Vopršálek by třeba vše popřel, ale Zápotočný by nebyl disciplinárně trestán. I kdyby jeho tvrzení proti Vopršálkovi nebylo prokázáno, za to by on nemohl. On ale posléze řekl, že nebylo nic.

Jak tím poškodil jméno fotbalu?
Tím, že si lidé mohli říct: Podívejte, už i kapitán Liberce říká, že liga byla ovlivněna. Když vás obviním, že jste ukradl milion, a po čase vám vzkážu: "Spletl jsem se, promiňte", budete se vehementně bránit. A právo na obranu má i firma. Rozhlašte něco ošklivého o svém zaměstnavateli, zkuste na něj plivnout. Také s vámi zřejmě zatočí.

Chytnu vás za slovo: na zaměstnavatele čili na český fotbal plivl i teplický stoper Tomáš Hunal. Ten však potrestán nebyl.
Rozsah, dopad a závažnost nebyla v jeho případě tak rozsáhlá. Zápotočný tvrdil: Někdo volal a chtěl zápas ovlivnit. Hunal vyslovil – řekněme – jen svůj názor.

Ten doslova zněl: O tomhle pište, jak se tady hraje liga. Zkorumpovaný všechno až do pr...
Tomáš Hunal nebyl aktérem utkání, Zápotočný byl libereckým kapitánem, a dopad jeho výroku na veřejnost je tak diametrálně odlišný. Navíc nebyl jediný subjekt, který by na Hunala dal podnět k disciplinárce.

Přesto v těch dvou výrocích velký rozdíl nevidím.
Rozdíl je v tom, že Zápotočného případem se zabývala kriminálka a dospěla k názoru, že nebyl spáchán trestný čin.

Pochyby o zápasu však vyřkl i šéf svazu Pavel Mokrý.
Jeho slova jsou v pořádku. Na jejich základě zahájila naše komise řízení a podala podnět orgánům činným v trestním řízení, ať zápas prozkoumají. Svaz slova svého předsedy nepodcenil.

Měla však konkrétní dopad, když se nic nevyšetřilo?
Výkonný výbor udělal další věc: odvolal celou komisi rozhodčích a delegátů a stanovil nové orgány. Není to dost věcí? I to je důsledek slov pana Mokrého.

Takže v případě pana Mokrého jde o podnět, kdežto v případě Zápotočného o disciplinární přečin?
Mám tady v protokolu vyjádření pana Zápotočného. Řekl jasně: Jsem si vědom znevážení jména fotbalového svazu. Ano, udělal jsem chybu. A za chyby se platí.

Ale asi nečekal, že se za ně zaplatí 150 tisíc korun.
Z hlediska disciplinárního řádu jde o trest na spodní hranici. A Zápotočný má jako každý právo odvolat se u odvolací a revizní komise. Chci upozornit, že Zápotočný se před naší komisí choval velmi fér, mluvil otevřeně. Je to hráč, se kterým nemáme disciplinární problémy. Ta hysterie kolem něj je nadbytečná. Nemáme jediný důvod čekat, až přijde Tomáš Zápotočný, a říkat si: Konečně ho máme!Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

Mužstvo Z V R P S B
1. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
Dukla Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
MFK Karviná 0 0 0 0 0:0 0
FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
Slezský FC Opava 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
1. FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0

Nejčtenější

Jak slavila Francie: euforie, ale i bitky, rabování a smrtelné úrazy

Francouzi divoce oslavují úspěch fotbalistů, kteří stali mistry světa.

VIDEO Francie se po triumfu fotbalistů na světovém šampionátu ponořila do bouřlivých oslav. Převládaly...

Plzeň v generálce prvně padla, Spartu po další prohře vypískali fanoušci

Roman Procházka z Plzně fauluje během přípravného zápasu.

Fotbalisté Plzně zakončili rakouské soustředění porážkou 0:2 s Dynamem Kyjev. Úřadující mistři v...Fotbalový šampionát narušila čtveřice aktivistů ze skupiny Pussy Riot

Finálový zápas Mistrovství světa ve fotbale narušila čtveřice výtržníků, která...

VIDEO Finálový zápas mistrovství světa ve fotbale v moskevských Lužnikách musel být na chvíli přerušen,...

Francie - Chorvatsko 4:2, góly, video, minela. A po dvaceti letech zlato

Fotbalisté Francie slaví titul mistrů světa.

VIDEO Francie je podruhé v historii fotbalovým mistrem světa. Nečekaného finalistu z Chorvatska porazila...

Chorvatsko teď prožívá svoje Nagano, říká český velvyslanec

Chorvatští fanoušci prožívají úspěch fotbalistů na světovém šampionátu.

VIDEO Když v roce 2006 nastupoval na ambasádu v Itálii, místní se zrovna pyšnili titulem fotbalových...

Další z rubriky

Uvidíme, jak se kouč rozhodne, říká před startem ligy plzeňský Procházka

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) a Vojtěch Machek ze Sokolova.

Do Plzně přišel slovenský záložník Roman Procházka z bulharského Levski Sofia s jasným úkolem –...

Trézéguet stále přijít může, živí naději slávistický kouč Trpišovský

Jindřich Trpišovský udílí pokyny fotbalistům Slavie v přípravě proti Slovanu...

Před pár dny se zdálo, že přestup Mahmúda Hasana, hrajícího pod přezdívkou Trézéguet, do pražské...

Generálka splnila očekávání, říká liberecký kouč. A vyhlíží africkou posilu

Slovenský trenér Zsolt Hornyák

Nový trenér Zsolt Hornyák vedl premiérově od svého příchodu liberecké fotbalisty v utkání na...Najdete na iDNES.cz