Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ligový fotbal už klesl na úplné dno

transparent při utkání Sparty s Plzní - NIKDY NEZAPOMENETE? MY TAKÉ NE! Na frašku posledního ligového kola se těžko bude zapomínat. Prohra Sparty a vítězství Mladé Boleslavi utkvějí v paměti. | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

16 2006
Praha - Po loňské korupční aféře se zdálo, že český ligový fotbal klesl na dno. Závěr letošního ročníku ligy ukázal, že marasmus fotbalu je ještě větší, než si kdo myslel. Hráči se radují z prohry a diváci oslavují trenéra soupeře, který je porazil. Skandální finiš, kdy dva důležité zápasy skončily velmi podivným výsledkem, vyvolal pobouření veřejnosti.

Fotbalová Sparta má na svých internetových stránkách vzkaz pro fanoušky: Vsaďte si na zápas Sparty pohodlně ze svého počítače!

Po víkendovém zápase, kdy favorizovaní sparťané vypustili utkání a nechali vyhrát předposlední Plzeň, to vypadá jako špatný vtip.

Už to vypadlo, že po aféře s odposlechy zkorumpovaných rozhodčích si nemůže český fotbal více poškodit pověst. Jenže fotbalisté v posledním kole ligy dokázali tuto domněnku úspěšně vyvrátit.

V již zmíněném zápase "železná" Sparta ostudně prohrála zápas s Plzní, která se díky tomu zachránila v první lize.

Plzeň vede bývalý sparťanský trenér František Straka, jehož vyhazov z Letné nesli hráči nelibě. V sobotu tedy sparťané svému oblíbenému Strakovi pomohli.

"Pokud by to udělali zaměstnanci v bance, tak mají okamžitě padáka," řekl nespokojený spolumajitel Sparty Patrik Tkáč. Protože je malá konkurence hráčů, musel tresty omezit jen na vysoké pokuty. Více ZDE

Fotbalové zákulisí
(Kdo je kdo v české kopané)

Předseda svazu Pavel Mokrý a místopředseda Vlastimil Košťál vedli svaz jako členové výkonného výboru i v minulém období, kdy vypukla rozsáhlá korupční aféra. Mokrý se podílel na vedení delegátů. Košťál tvrdil, že o korupci ve fotbale nikdy neslyšel.

Důležitým mužem komise rozhodčích je delegát Roman Berbr, vyřazený za korupci z ligy v roce 1996. Berbr vedl Košťálovu předvolební kampaň.

Významné hromadě financí v marketingové firmě STES (100 % vlastní svaz) šéfuje Miroslav Pelta, proslulý z policejních odposlechů korupční aféry. Za svých předchozích působení v Jablonci a Spartě proslul jako obávaný vládce zákulisí.

Hlavní hrdina korupční aféry Ivan Horník běžně navštěvuje zápasy, kde se nechává vidět s ligovými aktéry, naposledy mosteckým trenérem Zdeňkem Ščasným.

Manažerem Slavie je Lubomír Puček, nepravomocně odsouzený za korupci ve slovenské lize, kde jako rozhodčí působil. Jeden z dalších aktérů odposlechů v nedávné české korupční aféře.

V řadě klubů působí ve významných funkcích bývalí rozhodčí, protože se dobře „vyznají“ v zákulisí.

„Nezávislé“ komise jako například disciplinární nebo revizní, jmenuje výkonný výbor svazu. Tím je jasné, na kom je závislá.

"V životě jsem neviděl, aby se hráči, jejichž měsíční příjem tvoří několik milionů, radovali nad tím, že prohráli, jako v sobotu sparťané Řepka a Blažek," říká šéf redakce sportu v České televizi Ota Černý, který zápas osobně viděl z tribuny.

Černý pohrozil, že nečistý fotbal v přenosech na ČT nechce. "Určitě nebudeme k této lize podvodů a fízlů servilní," řekl. Více ZDE

Za podivných okolností skončil i druhý klíčový zápas posledního kola mezi Mladou Boleslaví a Libercem. Boleslav vyhrála nad favoritem díky dvěma sporným penaltám, což jí zajistilo druhé místo v lize - a tedy šanci na vstup do milionářské Ligy mistrů.

Liberecký kapitán Tomáš Zápotočný navíc prohlásil, že chtěl někdo výsledek zápasu ovlivnit. Prý kdosi před zápasem volal jeho spoluhráči Martinu Abrahámovi. "Před zápasem nám Martin říkal, že se ho někdo pokoušel kontaktovat, ale neřekl kdo. S tím dotyčným se nechtěl dál bavit a hned ho poslal do hajzlu, když to řeknu takhle ošklivě," řekl Zápotočný. "K tomu se nebudu vůbec vyjadřovat," nevyvrátil Abrahám.

V Boleslavi však důrazně popírají, že by to byla snaha jejich klubu. "To je strašný výmysl, absolutní nehoráznost," řekl Jaromír Šeterle, generální ředitel klubu.

Ať je pravda kdekoliv, nekalé praktiky, zdá se, prorůstají dále českým fotbalem.

Tedy sportem, jímž proteče ročně okolo dvou miliard korun. Z toho přes 130 milionů korun činí dotace od státu a od loterijní společnosti Sazka, což jsou však peníze většinou na výchovu mládeže, reprezentaci nebo dostavbu hřišť.

Místopředseda Košťál: Zkuste kulečník

Fotbalová ostuda přerostla v celospolečenské téma. "Mohu jedině apelovat, aby ti lidé ve fotbale, kteří mají problémy s věrohodností, si třeba dali rok dva pohov. A během toho roku by se ukázalo, jestli je kolem nich nějaký problém, či nikoli," prohlásil premiér Jiří Paroubek.

"Jediné, co politici mohou udělat s fotbalem, je, že na něj přestanou chodit, a tím upozorní fotbalové kluby, že je něco shnilého ve státě dánském," řekl lídr ODS Mirek Topolánek.

Funkcionáři svazu si i po skandálním konci první ligy jen velmi neochotně připouštějí, že s českým fotbalem je to zlé.

"Je to nekonečné téma. I v jiných zemích jsou problémy a budou," říká předseda Českomoravského fotbalového svazu Pavel Mokrý.

Místopředseda svazu Vlastimil Košťál pochybnosti o regulérnosti závěru soutěže dokonce v Lidových novinách odbyl slovy: "Vždy to pochází od těch neúspěšných. Jestli takhle uvažujete, můžete hrát třeba kulečník nebo curling. Něco, co vás uspokojí, je tam ticho a jste tam sám."

Hráči, rozhodčí, funkcionáři...
P r a h a - Kdo tvoří české fotbalové prostředí? Z jakých skupin se skládá a jaké mají jednotliví aktéři zájmy?

FUNKCIONÁŘI. Ti, pod jejichž vládou vypukla před dvěma lety rozsáhlá korupční aféra, zůstali. Naopak upevnili pozice. Nynější místopředseda svazu Vlastimil Košťál už před časem tvrdil, že o korupci ve fotbale v životě neslyšel. Prý "aby chránil produkt". Gesto vzdoru Slavie, která na čas opustila hřiště v utkání s Libercem, se obrátilo proti ní.

HRÁČI. Cílem drtivé většiny fotbalistů je odchod do zahraničí - nejen za lepšími penězi, ale i férovějším prostředím. "Měl jsem nabídku z Baníku, ale radši bych odešel do ciziny," prohlásil znechuceně i Karel Večeřa, trenér Jihlavy.

ROZHODČÍ. "Nejprovařenější" jména byla odstraněna, klientelistický systém však trvá. Upevňují ho členové vedoucích komisí, muži spojení s korupcí z minula. Mladší sudí nezvládají řízení podle daných not - jejich "chyby" jsou viditelnější. Ti, kdo jim však peníze nabízejí a tlačí na ně, zůstávají skryti v šedé zóně.

SPONZOŘI. Velké korporace zůstávají především u reprezentace. "Té se domácí korupce netýká," říká Martina Kemrová z T-Mobile. Mizí spíš střední firmy a soukromníci. "Už s tím svinstvem nechci mít nic společného," tvrdí Vojtěch Tomi, který dosud dával ročně 10 milionů do druholigového Xaverova.

DIVÁCI. Chodí jich málo (průměrně 4086 na zápas), oproti loňsku však v průměru 257 přibylo. Převažují jen zbylí věrní příznivci fotbalu, s nimi se aktivizují radikální rowdies. Na rozdíl od západní Evropy fotbal v Česku není celospolečenskou zábavou pro celé rodiny.

Pavel MokrýMokrý: Fotbal není ostrov zla
L i b e r e c - Jel předat mistrovský pohár do Liberce,
ale diváci ho vypískali. Na předsedu fotbalového
svazu Pavla Mokrého se snesla zloba příznivců,
kteří přihlíželi výhře Mladé Boleslavi 3:2, k níž jí
pomohly dvě sporné penalty.

Na výhře Boleslavi sázkaři vydělali miliony
P r a h a (kop) - Zdánlivě překvapivé výsledky fotbalových utkání v závěru sezony, kdy už jednomu z mužstev nejde o víc než o čest, české sázkaře většinou nezaskočí.

Dokládají to i sázky na utkání Liberec-Mladá Boleslav, kdy již mistrovskému Liberci o nic nešlo, zatímco hosté bojovali o účast v milionářské Lize mistrů.

"Zápas jsme hodnotili jako vyrovnaný. Postupně přibývaly sázky na hosty, a tak byl před zápasem kurz na výhru Liberce 1:3,3 a na Mladou Boleslav jen 1:1,7," řekl mluvčí sázkové kanceláře Tipsport Lubomír Ježek. Podle Františka Trantiny z Fortuny vydělali sázející na překvapivé prohře Liberce miliony korun.

Naopak výhru Plzně 3:1 na Spartě v utkání, které Pražané vypustili, sázkaři nečekali. Většina totiž věřila, že Sparta zápas nevypustí.

"Když končí fotbalové ligy, nejen v Česku, lidé sázejí víc na týmy, které potřebují vyhrát a bodují častěji, než by odpovídalo pravděpodobnosti," řekl Dominik Mašek ze sázkové kanceláře Chance. Co šokuje běžné fanoušky, sázkaři očekávají.

Byl podle vás závěr ligy regulérní?
Nebyl jsem na všech zápasech. Když se řeší v posledním kole postupy, sestupy a účast v pohárech, tak vyvstávají otazníky. Přístup a motivace klubů může být rozdílná. Třeba Sparta se na to nepochopitelně vykašlala. To by si takový klub neměl dovolit. Jsou to výsledky, které vedou minimálně ke spekulacím.

Co říkáte na utkání v Liberci? Sudí Matějek proti domácím nařídil dvě hodně sporné penalty.
Výkon rozhodčího se mi nelíbil.

Liberečtí hráči navíc obvinili soupeře, že si je chtěl „koupit“.
Pokud to tak bylo, měl to ten hráč (Martin Abrahám - pozn. aut.) oznámit už před zápasem a říct, kdo ho kontaktoval. Tomuhle nerozumím.

Budete ten případ nějak řešit?
Hráč by měl dát podnět a nějaký náš orgán ho pak vyzve, aby doložil to, co říká. To bychom pak nemuseli dělat fotbal, ale policajty.

Co hodláte dělat s rozhodčími?
K otázce rozhodčích se vrátíme po sezoně a budeme ji řešit.

Jak?
Musíme probrat listinu rozhodčích a obsazení komise z hlediska z důvěryhodnění. Jde o to, aby chyby byly chyby a ne něco jiného. Bez chyb asi nenaučíme pískat nikoho. Rozhodcovský sbor je teď zdecimovaný a my nemáme náhradu. České prostředí ale není standardní, a to není jenom fotbal.

Co tím myslíte?
Společenská situace je taková, že na úřadech má korupce živnou půdu. Řada lidí si po revoluci říká: Musíme něco urvat, než zestárnem. Je to Achillova pata mentálního vývoje společnosti.

Je korupce i ve fotbale?
Fotbal je i byznys, ale pořád to není ostrov zla v moři pohody.

Je v něm tedy korupce?
Důkazy nemám, kdybych je měl, tak s nimi půjdu ven. Jsem jenom člověk a věci kolem toho vnímám a občas z toho nemám dobrý pocit.Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

1

Josef Jindřišek

Bohemians 1905

1

Dominik Mašek

Bohemians 1905

1

David Douděra

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 1 1 0 0 3:0 3
2. FC Viktoria Plzeň 1 1 0 0 3:1 3
3. AC Sparta Praha 1 1 0 0 2:0 3
4. Fastav Zlín 1 1 0 0 3:2 3
5. Bohemians Praha 1905 1 1 0 0 2:1 3
6. FC Slovan Liberec 1 1 0 0 1:0 3
7. 1. FK Příbram 1 0 1 0 1:1 1
FK Teplice 1 0 1 0 1:1 1
9. FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
11. FK Mladá Boleslav 1 0 0 1 2:3 0
12. 1. FC Slovácko 1 0 0 1 1:2 0
13. MFK Karviná 1 0 0 1 0:1 0
14. Dukla Praha 1 0 0 1 1:3 0
15. Slezský FC Opava 1 0 0 1 0:2 0
16. SK Sigma Olomouc 1 0 0 1 0:3 0

Nejčtenější

Absťák nemám. Nic mi nechybí, hlásí Lafata. Hledá se nový kanonýr

David Lafata ze Sparty se raduje z gólu proti Zlínu.

Fotbalová liga startuje! A její historicky nejlepší střelec má zrovna po tréninku. Na perfektně...

Slavia začala suverénně, Plzeň se Spartou se na tři body nadřely

Do půli těla vysvlečený Jean-David Beauguel ze Zlína v nastaveném čase dokonal...

Fotbalová liga, ročník 2018/2019, začala. Vítězně pro úřadujícího mistra z Plzně, vicemistra Slavii...Sparta - Opava 2:0, vítězný start po boji zajistily africké trefy

Hráči Sparty objímají Guélora Kangu (uprostřed), střelce úvodní branky v zápase...

Fotbalová Sparta odstartovala novou sezonu vítězstvím 2:0 nad nováčkem z Opavy. Dlouho to přitom...

Tetteh a Letná: loni zranění, teď ovace. Ale spokojený nejsem, řekl

Sparťanský útočník Benjamin Tetteh během zápasu úvodního ligového kola proti...

Sezonu začal stejně jako před rokem v Praze na Letné. Jenže zatímco loni měl na sobě fotbalista...

Özil po aféře kolem fotky s Erdoganem skončil v reprezentaci

Mesut Özil z Německa si otírá tvář během zápasu mistrovství světa s Mexikem.

VIDEO Německý záložník Mesut Özil ukončil reprezentační kariéru. Devětadvacetiletý fotbalista to oznámil...

Další z rubriky

Závodní kůň Kabajev na uschlé trávě. Hašek: To musí v lize končit gólem

Martin Hašek, trenér fotbalistů Bohemians, během utkání proti Slovácku.

Pět minut před koncem mohli mít klid, mohli dát gól na 3:1. Jenže z ohromné příležitosti fotbalistů...

Bohemians - Slovácko 2:1, volej, dvě penalty, domácí se báli o výhru

Fotbalisté Bohemians se radují z druhého gólu, který v utkání se Slováckem...

Fotbalisté Bohemians 1905 vstoupili do nového ročníku první ligy vítězně, před vlastními fanoušky...

Z Daňka je ve Slovácku jednička. Budu si to užívat, slibuje

Brankář Slovácka Michal Daněk zasahuje před teplickým útočníkem Davidem...

Tři a půl roku, co je ve Slovácku, byl Michal Daněk smířený s rolí gólmanské dvojky. Chytat chtěl,...Najdete na iDNES.cz