JEDINÝ GÓL ZÁPASU. Aaron Ramsey z Arsenalu posílá míč hlavou do brány Dortmundu. | foto: Reuters

Čech, Rosický či Barcelona slaví vítězství, Atlético Madrid postup

• 11
Po Bayernu Mnichov a Manchesteru City vybojovali postup ze základní skupiny Ligy mistrů i fotbalisté Atlétika Madrid. Účast v osmifinále si zajistili výhrou 4:0 nad Austrií Vídeň. Vítězství slaví také Chelsea s Petrem Čechem nebo Arsenal s Tomášem Rosickým.

Souboj gigantů - Barcelony a AC Milán - zvládl lépe katalánský klub, který vyhrál 3:1. Dvakrát se trefil Lionel Messi. Barcelona má ve skupině H po čtyřech zápasech 10 bodů a od třetího Ajaxu Amsterdam ji dělí 6 bodů. Postup už má tedy na dosah.

K účasti v jarních bojích se přiblížila také Chelsea, jež zvládla i druhé utkání proti Schalke a i díky dvěma zásahům útočníka Samuela Eto'a vyhrála 3:0. Na třetí Basilej mají Petr Čech a spol. čtyřbodový náskok.

Tomáš Rosický si poprvé od přestupu do Arsenalu zahrál na stadionu svého bývalého zaměstnavatele Dortmundu a pomohl k odplatě za domácí porážku. Borussia klesla po prohře 0:1 na třetí příčku, přeskočila ji i Neapol, která zdolala Marseille 3:2. Olympique je bez bodu poslední.

ROSICKÝ ZPÁTKY V DORTMUNDU. Český záložník (vpravo dole) se poprvé vrátil na
FAUL? Tomáš Rosický z Arsenalu napadá Sokratise z Dortmundu.
POZORNĚ HLÍDANÝ. Zastavit Tomáše Rosického se rozhodl Neven Subotič z Dortmundu.

ROSICKÝ ZPÁTKY V DORTMUNDU. Český záložník se poprvé vrátil na místo, odkud přestoupil do Arsenalu.

Atlético se proti vídeňskému outsiderovi skupiny G prosadilo třikrát už během první půle. Přesně mířili Miranda, Raúl García a Filipe Luis. V závěru druhého poločasu uzavřel debakl nejlepší střelec týmu Diego Costa, jenž ještě předtím neproměnil penaltu.

Český forvard Tomáš Jun zůstal jen na lavičce Austrie. Rakouský mistr ani počtvrté neskóroval a zůstává mu jediný bod.

Rosický znovu nastoupil v základní sestavě Arsenalu, kterému se ve Vestfálsku dlouho nedařilo. Hned první větší šanci hostů ale v 62. minutě hlavou proměnil ve vedoucí gól záložník Ramsey.

Borussia utrpěla vůbec první domácí ztrátu v sezoně a nevyšla jí oslava jubilejního stého utkání v Lize mistrů.

Chelsea si opět poradila se Schalke a předchozí výsledek 3:0 zopakovala na stadionu Stamford Bridge. Svěřenci Josého Mourinha bodovali naplno potřetí za sebou.

"Blues" poslal v Londýně do vedení po půl hodině hry Eto'o, který využil minely brankáře Hildebranta při výkopu. Kamerunský útočník se podruhé prosadil krátce po přestávce, v 83. minutě zpečetil triumf třetím zásahem střídající Ba.

Barcelona na Nou Campu poprvé překonala milánskou obranu po půl hodině. Neymar při střetu s Abatem přifilmoval pád a nařízenou penaltu suverénně proměnil Messi. Argentinec přerušil sérii tří soutěžních zápasů bez gólu.

Za deset minut zvýšil z Xaviho přímého kopu hlavou Busquets. AC zdramatizoval duel těsně před pauzou, kdy si po akci Kaká vstřelil vlastní branku Piqué. Katalánci dominovali i po změně stran, ale pojistku přidal až sedm minut před koncem po kombinaci se střídajícím Fábregasem opět Messi. Ten si polepšil v tomto ročníku Ligy mistrů na šest branek.

Skupina E

Chelsea - Schalke 3:0 (1:0)
31. a 54. Eto'o, 83. Ba. Rozhodčí: Oddvar Moen (Nor.). Diváci: 41 194.

Basilej - Steaua Bukurešť 1:1 (0:1)
90.+1 Sio - 17. Piovaccari. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.). Diváci: 30 704.

Branka:
62. Ramsey. Rozhodčí: Kuipers (Niz.). Diváci: 65 829.

Neapol - Marseille 3:2 (2:1)
24. a 75. Higuaín, 22. Inler - 10. A. Ayew, 64. Thauvin. Rozhodčí: Karasev (Rus.). Diváci: 39 148.

Skupina F
1.Arsenal43016:39
2.Neapol43017:69
3.Dortmund42026:46
4.Marseille40044:100

Skupina G

Atlético Madrid - Austria Vídeň 4:0 (3:0)
11. Miranda, 25. Raúl García, 45. Filipe Luis, 82. Diego Costa. Rozhodčí: Vad (Maď). Diváci: 29 841.

Zenit Petrohrad - FC Porto 1:1 (1:1)
Branky: 28. Hulk - 23. Lucho González. Rozhodčí: Hagen (Nor.). Diváci: 17 786.

FC Barcelona - AC Milán 3:1 (2:1)
30. z pen. a 83. Messi, 40. Busquets - 45.+1 vlastní Piqué. Rozhodčí: Mažič (Srb.). Diváci: 80 517.

Ajax Amsterdam - Celtic Glasgow 1:0 (0:0)