Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poloprázdné tribuny na zápase fotbalistů Plzně. I to je Liga mistrů

Plzeňský stoper Roman Hubník (vpravo) brání Ahmeda Musu z CSKA Moskva v utkání Ligy mistrů. | foto: Dmitrij LovetskijAP

2 2013
Petrohrad (Od našeho zpravodaje) - Jeden policista hlídal v průměru asi šest fanoušků. Středeční zápas plzeňských fotbalistů v Lize mistrů proti CSKA Moskva v Petrohradu příliš netáhl. Na stadion Petrovsky, který má kapacitu přes dvacet tisíc, dorazilo jen šest tisíc diváků.

Byl to zvláštní pohled. Stadionem, na kterém fanoušky a hrací plochu odděluje modrá tartanová dráha, zněla podmanivá hymna Ligy mistrů. Slavnostní okamžik však sledovaly prořídlé tribuny. Třeba místa za jednou z branek byla prázdná úplně.

V sektoru pro příznivce z Česka fandilo jen pár desítek lidí. Byla mezi nimi i skupinka, která si říká "Alkoturisté" a jezdí na většinu zahraničních výjezdů. Byla dokonce i na přípravném zápase v létě v Rakousku.

Může za to pozdní přeložení zápasu z Moskvy, kde je nevyhovující trávník. Rozhodnutí padlo až minulý týden ve čtvrtek, a tak utkání nikoho moc nezajímalo.

Jaký rozdíl oproti úterku, kdy petrohradský stadion hostil zápas Zenit - Austria Vídeň! To bylo vyprodáno a o utkání se zajímalo celé město. Všude stránky se suvenýry, občerstvení, temperamentní fandové... Mimochodem, přestože se na trávníku uskutečnila dvě utkání během dvou dnů, byl připraven skvěle.

"Tady každý fandí Zenitu, jeho zápas sledoval každý. Ano, víme i o zápase CSKA, ale ten moc lidí nezajímá. A jestli se mě ptáte na výsledek, tak si myslím, že Plzeň vyhraje. Víte, CSKA je v poslední době úplně marný," popisoval mladý chlapík, který v Petrohradu doprovázel české novináře.

To ještě nevěděl, že už ve čtvrté minutě jeho slova podpoří obránce českého mistra František Rajtoral, který poslal Plzeň brzy do vedení.

A hrstka českých fanoušků jásala. Co na tom, že je v jejich sektoru hlídal zhruba stejný počet policistů. Těch bylo na zápase asi tisíc, mezi nimi i spousta žen. Přísnými pohledy kontrolovali každého příchozího. Snad aby dali najevo, že nestrpí žádné nepřístojnosti.

Ale to ani nebylo zapotřebí. I když šlo o zápas před nezvykle malým počtem diváků, většina přítomných si ho chtěla hlavně užít. Z Moskvy dorazily asi čtyři tisícovky fanoušků, kteří před zápasem popíjeli vodku, pivo nebo místní specialitu kvas.

A stejnými nápoji pak i oslavovali vítězství CSKA 3:2. Plzeň totiž vítězství neudržela.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze