Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


UEFA přidá místa v Lize mistrů nejsilnějším, může na to doplatit Česko

Realu Madrid se novinka příliš nedotkne. Jeho účast v elitní soutěži je pravidelná. | foto: Reuters

26 2016
Sen o přímém postupu českého fotbalového mistra do Ligy mistrů mohou zhatit změny, které chystá Evropská fotbalová unie (UEFA). Ta přislíbila víc míst v základní skupině nejsilnějším zemím. Kde je vezme, však zatím neprozradila.

UEFA zveřejnila obrysy nového formátu, který bude platit pro Ligu mistrů a Evropskou ligu v sezonách 2018/2019, 2019/2020 a 2020/2021.

Nejdůležitější změna zní: „Nejlepší čtyři kluby ze čtyř nejvýše postavených zemí se kvalifikují automaticky do základní skupiny Ligy mistrů.“

Doteď musely čtvrté týmy ze tří nejvýše postavených zemí do play-off a čtvrtá země měla jistá dokonce jen dvě místa v hlavní fázi a třetí v kvalifikaci.

UEFA navíc bude garantovat základní fázi také vítězi Evropské ligy. Ten měl sice šanci už nyní, ale opravdu jisté měl jen play-off, čili čtvrté předkolo.

To znamená, že v základních skupinách musí UEFA najít místa, která dostanou nejsilnější (v současnosti Španělsko, Německo, Anglie a Itálie).

Kde je vezme? Formát dvaatřiceti týmů chce zachovat, a tak má vlastně dvě možnosti - buď výrazně zúží kvalifikaci (přičemž zatím není jasné, jestli předkola nebudou nově hrát páté nebo šesté týmy ze Španělska a spol.), anebo sebere přímá postupová místa slabším.

„Detailní postupový klíč zveřejníme do konce roku,“ oznámila UEFA.

„Vítám rozhodnutí UEFA. Jde o spravedlivé řešení pro evropský klubový fotbal. A jsem především rád, že evropská fotbalová komunita zůstává sjednocená,“ řekl Karl-Heinz Rummenigge, předseda Asociace evropských klubů (ECA).

Ať už si šéfové UEFA vyberou jakoukoliv variantu, nejspíš se dotkne českého fotbalu. Ten přitom nyní bojuje o udržení dvanácté příčky v pohárovém koeficientu, právě aby v sezoně 2018/2019 naskočil mistr přímo do hlavní fáze Ligy mistrů.

Reálně tak hrozí dvě možnosti - Česko se nemusí dočkat jistého místa v základní skupině, nebo může přijít o druhé místo v nemistrovské části kvalifikace.

Reforma je reakcí na snahu velkoklubů, jejichž zástupci už několikrát jednali o možnosti vytvořit vlastní soutěž, která by nebyla závislá na UEFA.

Definitivně jasno bude v následujících měsících. Další novinky a informace UEFA zveřejnila. Jaké jsou dvě zásadní?

UEFA plánuje zvýšit odměny jak pro Ligu mistrů, tak Evropskou ligu. Už teď přitom pouhá účast v základní skupině obou soutěží znamená stamilionové odměny.

V Lize mistrů zůstane rozdělení na mistrovskou a nemistrovskou část kvalifikace. To aby měli šanci i mistři z fotbalově slabších zemí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze