Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ličkův tým čeká na úvod Brazílie

15 2003
Dauhá - Duelem s Brazílii vstoupí ve čtvrtek odpoledne česká fotbalová jednadvacítka do turnaje olympijských výběrů v katarském Dauhá. Tým kouče Wernera Lička má za sebou třídenní aklimatizaci v dějiští turnaje a hned prvním soupeřem bude jeden z největších favoritů. Ovšem "kanárci" v úterním utkání odevzdali dva body Norům...Ovšem nikdo v dějiště turnaje netuší, zda Brazilci na úvod neschovali své největší trumfy.

"Je to docela možné. Jsme tu prezentováni jako mistři Evropy a oni se budou chtít ukázat," tuší také trenér českého celku Werner Lička lepší výkon soupeře než v prvním duelu. Tam si Brazilci sice až do poločasu se soupeřem pohrávali, jenže jak dostali gól, byla jejich lehkost tatam a Norové najednou dokázali všechny jejich zbraně eliminovat.

Pro český tým to bude první setkání s brazilským fotbalem od Interkontinentálního poháru národních týmů, který se uskutečnil v roce 1997 v Rijádu. Stejně jako jejich slavnější předchůdci však i mladí Brazilci budí dojem, že se snad s míčem už narodili.  "Míč drželi hodně dlouho a jejich čtyři ofenzívní hráči si pohybem dělali dostatek prostoru," povšiml si Ličkův asistent Dušan Fitzel, který úterní zápas sledoval.

Stejně tak ale postřehl několik okének v jejich hře. Platí na ně agresívní hra, více prostoru nechávají po stranách, protože i oba krajní obránci jsou hodně vytažení, našel ve svých poznámkách.  I z těchto poznatků proto dnes vycházel hlavní kouč, když určoval taktiku. "Musíme do utkání dát to, co je nám vlastní. Tvořivost podpořenou taktickou vyspělostí a také fyzickou kondicí," uslyší dnes večer fotbalisté na taktické poradě.

Největší chybou by podle Ličky bylo pasívně čekat, co soupeř předvede. "To se v zápasech s nimi tvrdě trestá. Nesmíme si nechat vnutit jejich styl hry. Když se nám podaří hrát podle našich not, oni znervózní," hodlá nabádat své svěřence k aktivitě.

Ale zároveň prohlásil, že netuší, co se bude dít v hlavách hráčů. "Norský trenér po zápase přiznal, že první poločas své hráče nepoznával. Najednou hráli proti Brazílii a jen přihlíželi, co se děje," připomněl Fitzel postřehy ze zákulisí.

Ovšem v jednom faktu je jisté, že budou Češi zaostávat. "Nejsme rozehraní, chybí nám poslední měsíc bez míče. Kluky ještě balón po těžké kondiční přípravě neposlouchá tak, jak by si zrovna přáli. Ale to se dalo očekávat a vymlouvat se na to nemůžeme, to se bude už jen zlepšovat," pravil hlavní kouč.

Při skládání základní jedenáctky na to však bude brát zřetel. Šanci dostanou hráči, jejichž předností je dynamická hra s dobrou kontrolou míče. "Pro mnohé to bude zkouška, jak rychle se dokáží adaptovat na odlišné herní návyky. I podle toho se však pozná, co v kterém hráči vězí," vrátil se Lička ke své představě o kvalitní přípravě. "Chtěl jsem potkat co nejtěžší soupeře, jen ti nás dokáží pořádně prověřit," liboval si trenér.

Ostatně zápas bude prý nejen zkouškou fotbalových kvalit, ale také odlišných mentalit. "Na Brazilcích je na každém kroku vidět, že jsou z nich vychovávány individuality. Chovají se už v tomto věku nadřazeně, možná až trochu arogantně, rostou do velkých hvězd. A také toho chceme využít, my stavíme na kolektivním
pojetí," našel hlavní odlišnosti čtvrtečních soupeřů.

Brazilci jeho slova zatím potvrzují na každém kroku a jejich chování ostře kontrastuje s pevnou disciplínou, jež vládne u ostatních týmů skupiny, které bydlí společně pod jednou střechou v hotelu Marriott. Nezapřou přitom svůj živý naturel, a tak v době, kdy se v úterý hodinu před půlnocí ukládal celý hotel ke spánku, Brazilci na chodbě ještě vesele diskutovali.

Zápas začne v 17:30 SEČ, rozhodčí zápasu bude určen až na ranní poradě technické komise. Tam se také dozví český sudí Josef Dvořáček, na který zápas bude premiérově povolán.

Předpokládaná sestava ČR: Laštůvka - Vidlička, Schuster, Koubský, Bureš - Lafata, Polák, Hrdlička, Dujka - Lička, Slepička.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze