Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový kandidát na šéfa fotbalu. Do boje půjde ředitel Ondrášovky Duba

Šéf Ondrášovky Libor Duba chce kandidovat na předsedu Fotbalové asociace České republiky. | foto: Profimedia.cz

11 2017
Před páteční uzávěrkou přihlášek do voleb o předsedu fotbalové asociace se objevilo nové jméno. Libor Duba, generální ředitel Ondrášovky, která s českým fotbalem spolupracuje, kandidaturu vážně zvažuje.

„Pravděpodobně do toho půjdu,“ potvrdil serveru sport.cz, jenž s informací přišel ve čtvrtek. „Stojí za mnou kraje, neprofesionální i mládežnický fotbal. Ještě se rozhodnu, ale s největší pravděpodobností kandidaturu přijmu.“

V boji o křeslo šéfa českého fotbalu jde o nové a nečekané jméno.

Duba je generálním ředitelem společnosti Ondrášovka, jež s fotbalem spolupracuje. Od roku 2009, kdy fotbalu vládl Ivan Hašek, byla dvě sezony titulárním sponzorem národního poháru. Nyní je Ondrášovka Cup soutěží pro mládežnické výběry v kategoriích od osmi do třinácti let.

Politické harakiri

Libor Duba o rozhodnutí ministryně Valachové zastavit dotace pro sport

„Nikdo nic neukradl, ale ministryně těsně před svou rezignací zastavila dotací. Je to paradoxní, považuji to za politické harakiri. Od toho tam přece spolu s náměstky a expertní komisí je, aby o rozdělování dotací rozhodovala. Vidím v tom souvislost s děním na politické scéně.“

A právě podporou mládežnického a neprofesionálního fotbalu se nový kandidát na předsedu FAČR mimo jiné chlubí. „Byl jsem osloven a kandidaturu pravděpodobně během pátku podám,“ řekl pro server sport.cz.

„Vadí mi, že kvůli skandálu s dotacemi tady vznikl dojem, že si fotbal bere peníze, které mu nepatří. Přitom od státu dostává spíš míň než víc,“ pokračoval.

Fotbal podle Duby dostává vzhledem ke své 300 tisícové členské základně dva tisíce korun na hlavu, zatímco biatlon, který sdružuje 1 700 členů, o šestnáct tisíc korun víc, což se Dubovi nelíbí.

Ředitel Ondrášovky je tak dalším veřejně známým kandidátem do voleb, které by se měly v řádném termínu konat 2. června.

Přihlášený už je Miroslav Pelta, jenž oficiality ohledně kandidatury stihl vyřešit ještě před svým zadržením kvůli podezřelému nakládání se státními dotacemi.

Proti současnému fotbalovému vedení pak brojí profesionální kluby, které chtějí navrhnout vlastního kandidáta. Favority jsou Petr Fousek (mezinárodní delegát FIFA a UEFA), Martin Malík (generální ředitel STES) či Petr Mlsna (místopředseda komise rozhodčích). Kandidaturu zvažuje i právnička a šéfka fotbalových odborů Markéta Haindlová, jíž prosazuje sdružení Čistý fotbal.

„Trochu mě to zaráží. Vždyť profesionální kluby se ještě ani pořádně neosamostatnily a už chtějí ovládnout FAČR,“ prohodil Duba, nejnovější kandidát.

Podobně mluvil na začátku týdne i Roman Berbr, současný místopředseda, který ligové kluby označil za „jinou firmu.“ Že kandidaturu sám zvažuje, Berbr připustil. „Ale hledáme i jinou variantu,“ dodal vzápětí.

Může jí být Duba?

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze