Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Liberečtí svými hlasy děkovali Kukovi za titul

18 2003
Praha - Sedm libereckých hráčů dalo na první místo v anketě Fotbalista roku slávistického útočníka Pavla Kuku. "Vykopal nám titul, jak bychom na něj mohli zapomenout," připomněl kapitán mistrovského týmu Tomáš Janů. Obsah všech 380 hlasovacích lístků dnes odtajnil časopis Gól, a ukázalo se, že i další kuriozní hlasy přišly právě z Liberce. Janů například hlasoval pro správce stadionu. Nejblíž skutečnému konečnému výsledku naopak byli Kulig z Bohemians a Svojtka z Jablonce.

Tomáš Rosický, nejlepší český fotbalista roku 2002, obhájil prvenství v anketě nakladatelství Olympia velice přesvědčivě. Nejvíc bodů nasbíral jak od domácích hráčů, tak od současných reprezentantů-legionářů a od trenérů.

"Opravdu se dá jen těžko říct, které hlasy mi udělaly větší radost, jestli ty od hráčů, nebo ty od trenérů," poznamenává dvojnásobný český fotbalový král. "Každopádně si považuju všech, které mi k obhajobě prvního místa pomohly."

Suverénní vítěz Rosický chyběl na hlasovacích lístcích devětkrát, do desítky se nevešel libereckým hráčům Janů, Langrovi, Macháčkovi, Pilnému a Slovákovi, slávistovi Šuškavčevičovi, který však hlasoval jen pro hráče z české ligy, Dirnbachovi ze Žižkova a sparťanu Michalíkovi. Jméno Rosický chybělo i na vítězově vlastním lístku. 

Z trojice nejlepších dále chyběl Nedvěd na 38 hlasovacích lístcích, Koller se mezi deset nejlepších nedostal v šestnácti případech.

První byli i Koloušek, Černý, Řepka, Pikl...
Nejvíce prvních míst - 274 - získal Rosický, 41x se octl nejvýše Nedvěd, 29x dali hlasující na první místo Kollera. V celkovém účtování však nasbíral Koller víc bodů než Nedvěd, což bylo pro konečné pořadí rozhodující.

CELKOVÉ VÝSLEDKY
1. Rosický (Dortmund) 5163
2. Koller (Dortmund) 3731
3. Nedvěd (Juventus) 3484
4. Baroš (Liverpool) 1814
5. Poborský (Sparta) 1632
6. Čech (Rennes) 1256
7. Ujfaluši (Hamburk) 1125
8. Galásek (Ajax) 1034
9. Šmicer (Liverpool) 817
10. Štajner (Hannover) 659

Další podrobnosti

Vedle této trojice se na prvních místech objevilo dalších třináct fotbalistů. Devět prvenství patřilo Poborskému, sedm Kukovi, šest Barošovi. Třikrát byl první Čech zásluhou blšanského Michala, brněnského Živného a příbramského Pařízka, dvě prvenství dali Kolouškovi jeho liberečtí spoluhráči Brezinský a Langer, pro Radka Černého hlasovali rovněž slávističtí kolegové Adauto a Šuškavčevič.

Jednou se nejvýš objevili Dostálek (dal ho staroměstský asistent Michal), Galásek (žižkovský Dirnbach), Jiří Němec (blšanský asistent Sedláček). Pikl (žižkovský spoluhráč Šebesta), Řepka (žižkovský Stracený), Šmicer (žižkovský Pikl) a Štajner (blšanský Vorel).

Chadraba? Správce hřiště a kamarád
Poněkud svérázně přistoupili k anketě někteří hráči Liberce. Na jejich lístcích často chyběl Rosický, místo něj se tam dostala neznámá jména, a navíc se zde neobyčejně prosadil slávistický útočník Kuka.

"Pomohl nám k titulu, ten si to první místo zaslouží," připomněl Tomáš Janů poslední kolo minulého soutěžního ročníku. Liberec v něm prohrál na Bohemians, a kdyby Kuka nedal pět minut před koncem vítězný gól Žižkovu, stali by se mistry právě žižkovští fotbalisté.

A ještě jednou Janů, který dal na desáté místo neznámého Chadrabu. "To je kamarád, který u nás dělá správce hřiště, a hraje za nedalekou Novou Ves," vysvětluje. "Ale fotbal umí. Když nás před léty vedl Petržela, tak s námi dokonce párkrát trénoval."

Třetí liberecký brankář Lukáš Macháček zase dal hned za prvního Kuku svého bratra Libora, gólmana Mladé Boleslavi. A i na dalších místech u něj figurují jen brankáři - Kinský, Hauzr, Čech, Černý, Vaniak, Karel z třetiligového Letohradu, Kouba a Šilhavý z druholigového Mostu...

Nejpřesněji hlasovali Kulig se Svojtkou

Ankety se zúčastnilo celkem 380 lidí. Svými hlasy do ní přispělo 313 prvoligových hráčů, 10 trenérů reprezentačních výběrů, 41 prvoligových trenérů a asistentů a 16 druholigových trenérů. Každý účastník ankety měl uvést deset hráčů v pořadí od nejlepšího k nejhoršímu. První místo bylo oceněno 15 body, dále 12 - 10 - 8 - 6 - 5 - 4 - 3 - 2 - 1.

S omluvou se odmítli zúčastnit trenéři Csaplár, Jarabinský a Kotrba, ze známých hráčů například Blažek, Jun, Poborský, Sionko, Kinský a Horst Siegl.

Přesné pořadí celé desítky neuhádl nikdo, všech deset jmen se objevilo pouze na třech anketních lístcích. Byly to hlasy příbramského asistenta Kopače, olomouckého asistenta Trnečky a mosteckého trenéra Zacha. Všichni tři dali na první místo Rosického, přitom jediný Kopač uvedl přesné pořadí alespoň tří nejlepších.

Pokud jde o co nejpřesnější pořadí, první tři trefilo 54 hlasujících, z toho 32 hráčů a 22 trenérů. Nejlepší čtyři uvedlo deset hráčů a jeden trenér: Bouška a Kubeš (oba Hradec), Čáp (Jablonec), Kukol, Leitner a Karel Rada (všichni Teplice), Meduna (Staré Město), Mikulík (Žižkov), Tóth (Blšany), Urbánek (Olomouc) a ostravský asistent trenéra Michalík.

Přesně pořadí pěti nejlepších trefili pouze dva účastnící ankety - fotbalisté Kulig z Bohemians a Svojtka z Jablonce. Kuligovi z desítky nejlepších chyběli na hlasovacím lístku Čech, Ujfaluši a Galásek, Svojtka postrádal Čecha, Šmicra a Štajnera. Prvních šest a více už netrefil nikdo.

Rosický vyhrál u ligových hráčů i u legionářů
V hlasování prvoligových fotbalistů zvítězil Rosický ve všech šestnácti klubech. Vesměs přesvědčivě, pouze u sparťanských hráčů měl jen dvoubodový náskok před druhým Nedvědem.

V Blšanech, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jablonci, Olomouci, Ostravě, Příbrami, Slavii, ve Starém Městě a v Teplicích skončil druhý Koller, Nedvědovi u stejných týmů patřila třetí příčka. Druhý byl Nedvěd ve vzpomínané Spartě, v Bohemians, Brně, Liberci, Zlíně a na Žižkově, v těchto mužstvech skončil až třetí právě Koller.

Své hlasy poslalo také jedenáct současných reprezentantů působících v zahraničních klubech: Baroš, Čech, Fukal, Galásek, Jankulovski, Jiránek, Koller, Nedvěd, Rosický, Šmicer a Ujfaluši, anketní lístky naopak z oslovených nevyplnili Lokvenc, Štajner a Šimák.

Mezi těmito fotbalisty byl Nedvěd první pětkrát, nejvýše ho dali Baroš, Fukal, Jankulovski, Rosický a Šmicer. Rosický byl první čtyřikrát zásluhou Čecha, Galáska, Kollera a Ujfalušiho. Kollera dal na první místo Jiránek a Poborského Nedvěd. Celkově však u těchto legionářů zvítězil Rosický o jediný bod před Nedvědem, který měl dvaačtyřicetibodový náskok před třetím Kollerem.

Žádný z legionářů na hlasovacím lístku neuvedl své jméno. "Každý to dělal sám, nijak jsme se nedomlouvali," říká Rosický. "A že nikdo z nás nenapsal sebe? Jsem rád, že to pro každého bylo samozřejmostí."

V hlasování trenérů byl Rosický rovněž nejlepší, jak u koučů reprezentačních výběrů, tak u prvoligových trenérů a asistentů, stejně tak u trenérů druhé nejvyšší soutěže. U všech tří kategorií figuruje na druhém místě Koller před Nedvědem, přičemž u koučů reprezentačních jen s náskokem jediného bodu.

Některé zajímavé hlasy
Tomáš Rosický:
1. Nedvěd, 2. Koller, 3. Baroš, 4. Čech, 5. Ujfaluši, 6. Galásek, 7. Šmicer, 8. Poborský, 9. Lokvenc, 10. Vachoušek.
Jan Koller: 1. Rosický, 2. Nedvěd, 3. Čech, 4. Galásek, 5. Ujfaluši, 6. Poborský, 7. Šmicer, 8. Baroš, 9. Lokvenc, 10. Štajner.
Pavel Nedvěd: 1. Poborský, 2. Rosický, 3. Šmicer, 4. Jankulovski, 5. Koller, 6. Vachoušek, 7. Baroš, 8. Grygera, 9. Hübschman, 10. Galásek.
Milan Baroš: 1. Nedvěd, 2. Rosický, 3. Šmicer, 4. Ujfaluši, 5. Poborský, 6. Jankulovski, 7. Koller, 8. Grygera, 9. Šimák, 10. Bolf.
Petr Čech: 1. Rosický, 2. Koller, 3. Nedvěd, 4. Poborský, 5. Grygera, 6. Galásek, 7. Ujfaluši, 8. Baroš, 9. Vachoušek, 10. Šmicer.
Jiří Jarošík: 1. Rosický, 2. Nedvěd, 3. Poborský, 4. Koller, 5. Šmicer, 6. Grygera, 7. Baroš, 8. Ujfaluši, 9. Jiří Novotný, 10. Dostálek.
Pavel Kuka: 1. Rosický, 2. Koller, 3. Šmicer, 4. Galásek, 5. Poborský, 6. Štajner, 7. Nedvěd, 8. Čech, 9. Ujfaluši, 10. Černý.
Štěpán Vachoušek: 1. Rosický, 2. Koller, 3. Ujfaluši, 4. Nedvěd, 5. Galásek, 6. Baroš, 7. Dostálek, 8. Poborský, 9. Štajner, 10. Grygera.
Karel Brückner: 1. Nedvěd, 2. Rosický, 3. Koller, 4. Galásek, 5. Poborský, 6. Čech, 7. Šmicer, 8. Ujfaluši, 9. Štajner, 10. Grygera.
Miroslav Beránek: 1. Rosický, 2. Nedvěd, 3. Koller, 4. Galásek, 5. Čech, 6. Poborský, 7. Vachoušek, 8. Dostálek, 9. Gedeon, 10. Pospíšil.
Jozef Chovanec: 1. Koller, 2. Rosický, 3. Nedvěd, 4. Poborský, 5. Galásek, 6. Baroš, 7. Řepka, 8. Šmicer, 9. Čech, 10. Ujfaluši.
František Straka: 1. Rosický, 2. Koller, 3. Nedvěd, 4. Galásek, 5. Poborský, 6. Hunal, 7. Jarošík, 8. Řepka, 9. Ujfaluši, 10. Baroš.
Ladoslav Škorpil: 1. Nedvěd, 2. Rosický, 3. Koller, 4. Poborský, 5. Baroš, 6. Štajner, 7. Šmicer, 8. Johana, 9. Vachoušek, 10. Galásek.
Vlastimil Petržela: 1. Nedvěd, 2. Rosický, 3. Koller, 4. Čech, 5. Ujfaluši, 6. Poborský, 7. Šmicer, 8. Jarošík, 9. Dostálek, 10. Zbončák.Najdete na iDNES.czmobilní verze