Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Liberečtí si hodně věří: Na postup máme

Fotbalový Liberec přistál v Moskvě, z letadla na letišti Šeremetěvo vycházejí Čech, Frejlach a Ančic. | foto: Bořivoj ČernýMF DNES

22 2006
Praha, Moskva - Fotbalisty Liberce nedoprovází do Moskvy na cestě za vysněnou Ligou mistrů mnoho fanoušků, ale trenér Vítězslav Lavička na ně přesto v souboji proti tamnímu Spartaku spoléhá. "Přál bych si, aby nám na dálku poslali pozitivní energii, kterou se pořád snažíme přenášet na mužstvo," poprosil kouč.

Dnes ráno na letišti v Praze začala pro liberecké fotbalisty cesta za nejdůležitějším zápasem v kariéře.

V odvetě 3. předkola Ligy mistrů nastoupí český šampion proti Spartaku Moskva, první zápas skončil bezbrankovou remízou.

"Mám za sebou náročný měsíc, pohár, liga, reprezentace, ale cítím se skvěle. A na zápas se hrozně těším," prohlásil kapitán Tomáš Zápotočný.

Liberec po čtyřech kolech bez ztráty bodu vede českou ligu, nedostal ještě gól.

"Nechci se dotknout hráčů v naší lize, ale Spartak nemá v kádru jediného špatného fotbalistu. Ten zápas taky ani nejde srovnávat, rychlost, nasazení, to je mnohem větší," vypočítává Zápotočný.

Také se hraje o hodně, vítěz postoupí do základní skupiny Ligy mistrů. Narazí na tři věhlasné soupeře, zahraje si šest jiskřivých zápasů a má garantováno minimálně sto milionů korun, které soutěž na bonusech přináší.

"Zviditelníme klub a každý z nás se může ukázat. Celá Evropa Ligu mistrů sleduje. To je hlavní význam," tvrdí útočník Zbyněk Pospěch.

"Zahrát si proti Chelsea, Barceloně. Zkusit si, jestli se se světovými fotbalisty můžeme měřit. To je ta největší výzva," poznamenává Zápotočný. "Samozřejmě se to i zhodnotí, peníze jsou důležité, ale na ty v tuhle chvíli vůbec nemyslím."

To všechno Liberec může zažít, pokud v odvetě uspěje. K postupu mu stačí jakákoli výhra či remíza od stavu 1:1. Pokud zápas skončí 0:0, pokračuje se v prodloužení 2x15 minut, případně v penaltovém rozstřelu.

"Penalty jsem nepodcenili, trénovali jsme je," řekl kouč Lavička.

Liberečtí jsou před zápasem sebevědomí, hodně si věří. "Máme vynikající formu. Když dáme gól, určitě postoupíme," je přesvědčený Pospěch.

"Nejsme nervózní, ničeho se nebojíme. Na postup máme," podotkl útočník Jan Blažek. "Nula nula z prvního zápasu není špatný výsledek."

Frejlach i Janů by měli být připraveni

Na Liberec čeká bohatý klub, padesát tisíc lidí v hledišti, čeští reprezentanti Kováč s Jiránkem, hřiště s umělým povrchem a .... "A hodně kvalitní tým," zdůraznil trenér Lavička. "Ale my hrajeme dobře, funguje nám organizace hry, nedostali jsme ještě gól a to na sebevědomí má taky vliv."

"A že jsme před tolika fanoušky nikdy nehráli? To nevadí, když se Spartak dostane do problémů, tak ho nepovzbudí, spíš naopak. Pak to může být i naše výhoda," doplnil Pospěch.

Spartak náročnost publika pocítil při odvetě 2. předkola proti Šerifu Tiraspol, kdy doma bránil postupovou remízu 0:0.

To Liberec je v pohodě, ligový start zvládl skvěle. Po sobotním vítězství v Olomouci měli hráči v neděli regenerační trénink. V pondělí odpoledne se přesunuli do Prahy, kde se připravovali na Vyšehradě. Následoval přesun na Ruzyň, kde přespali v hotelu přímo u letištního terminálu.

Do letadla nastoupil kompletní kádr, včetně marodů Janů, Frejlacha a Parkse. "Ale jen Parks nebude připraven nastoupit. Pokud se nic mimořádného nestane, tak o sestavě mám už teď jasno," řekl Lavička.

Zápas začíná v 17 hodin steřdoevropského času, podrobnou on-line reportáž přineseme na fotbal.idnes.cz.Najdete na iDNES.czmobilní verze