Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Já a nový Štajner? To byste mi naložili příliš, říká Pavelka

Takto bude pravděpodobně dnes od 18:30 na hřišti Skonto Riga bojovat David Pavelka v druhém předkole Evropské ligy. Vyroste z něj nový špílmachr Liberce? | foto: ČTK

18 2013
Riga (Od našeho zpravodaje) - V minulé sezoně se kolikrát nestačil divit, co to Jiří Štajner na hřišti vymýšlí. Teď se má stát jeho nástupcem. Liberecký záložník David Pavelka je hlavním adeptem na post tahouna útočných akcí, který Štajner svým odchodem do Mladé Boleslavi opustil.

"Já a nový Štajner? Tak to byste mi asi naložili moc, Štajner jen jeden," usmíval se skromně dvaadvacetiletý hráč před dnešním úvodním duelem druhého předkola Evropské ligy na hřišti lotyšského Skonta Riga.

Ale v ligové generálce jste na Štajnerově postu nastoupil, takže se dá čekat, že tam začnete sezonu, nebo ne?
To uvidím. A pravda je taková, že jsem na Jirkově místě nastoupil právě až v generálce. Do té doby jsme hráli jiný systém. V tom posledním zápase to ale celkem šlo, tak uvidíme, jak to bude teď v Evropské lize v Rize. Důležité je, že jsme si hru bez Štajnera vyzkoušeli a musím říct, že spolupráce ve středové řadě s Huškem a Rybalkou mi vyhovuje.

Bylo to pro vás překvapení, když trenér Šilhavý ukázal na vás?
To rozhodně. Před zápasem za mnou přišel, jestli to pro mě není problém, že do defenzivy se budu zatahovat vedle kluků, ale ofenzivu budu doplňovat nejvíc já. Já odpověděl, že mi to problém nedělá. Cítil jsem se dobře, protože odmala jsem hrával víceméně v útoku a dopředu mě to vždycky lákalo víc než dozadu. Baví mě to tam.

Stejně je to asi pro vás zvláštní situace hrát místo Štajnera, který byl doteď hlavním tahounem Liberce.
Je to šílená situace! Ale od toho jsme tady. Nemůžeme se na Jirku spoléhat do nekonečna. Musíme se o jeho roli podělit.

Přemýšlel jste při hře, jak by třeba určitou situaci vyřešil Štajner?
Vůbec ne, to snad ani nejde, Jirka dělá nepředvídatelné věci. Situace se navíc během zápasu vyvíjejí a člověk na ně musí pružně reagovat.

Když byl Jiří Štajner ještě v Liberci, dokázal vás na hřišti překvapit?
On dokázal vymyslet i nevymyslitelné a skoro vždycky to klaplo. Takže stíhat jeho myšlenky bylo těžké, ale byla to super zkušenost. Na Jirkovi je vidět, že chce každý balon, i když se mu nedaří, a to je velká škola pro nás mladé. Za každého stavu se pořád tlačil do hry, takových fotbalistů je málo.

Co jste se od něj přiučil?
Třeba právě nedávat hlavu dolů, když se nepovedou jeden dva balony, pořád to zkoušet a dostat se zpátky do hry. To on uměl skvěle: zkazil tři míče a pak přihrál na gól nebo ho sám dal. My ostatní jsme dřeli a spoléhali se, že nás z toho vytáhne.

Bude bez Štajnera Liberec hodně jiným týmem?
Když jsem sem na jaře přišel ze Sparty, tým byl dole psychicky, protože se mu vůbec nepovedl podzim. Ale sílu měl a já myslím, že ji má pořád, i když odešel Jirka. Sice jsme mladý tým, ale nikdo jiný neodešel, jsme stabilní. Uvidíme, jestli se nastartuje sezona líp než vloni.

Jak se vám spolupracuje s ukrajinským záložníkem Rybalkou, kterého Liberec udržel z Dynama Kyjev?
Sergej se taky tlačí dopředu jako já a je hodně gólový. Rozumím si s ním, ať už dává krátké narážečky nebo dlouhé pasy, kde se pro mě otevírá možnost zaběhnout si za obranu místo Rabušice. Je to docela variabilní způsob hry.

První zápas kvalifikace Evropské ligy hrajete v Rize. Přijímáte roli favoritů?
Papírově určitě. Měli bychom to zvládnout, i když soupeře moc neznáme. Roli mírného favorita musíme přijmout. Určitě nás ale nečeká nic lehkého.

Jaký výsledek by vás uspokojil?
Já bych si přál nějakou klidnou výhru, abychom měli lepší cestu domů. Ale opravdu nevím, co nás čeká.

Soupeř je rozehraný, protože hraje stylem jaro-podzim. Je to pro něj výhoda?
Těžko říct, my jsme zase odpočatí a hladoví.

Byl by nepostup ostudou?
Ostudou asi ne, ale z mého pohledu bychom přes Rigu prostě přejít měli.Najdete na iDNES.czmobilní verze