Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šilhavý: Jako titul. A dělat kotoul jako Vrba? Nechtěl jsem se opičit

Liberecký trenér Jaroslav Šilhavý (uprostřed) a kapitán týmu Radoslav Kováč se radují z postupu do Evropské ligy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

30 2013
Napadlo ho, že napodobí plzeňského kolegu Pavla Vrbu, který udělal po středečním postupu do Ligy mistrů před fanoušky kotoul. Nakonec si to ale trenér libereckých fotbalistů Jaroslav Šilhavý rozmyslel, byť měl k takovému kousku dobrý důvod: jeho mužstvo vyřadilo hodně nečekaně favorizované Udine v poslední fázi bitvy o Evropskou ligu a ocitlo se v hlavní soutěži.

Proč jste tedy kotrmelec neudělal?
I když mě to vážně napadlo, nechtěl jsem se opičit. A navíc takový kotoul, jaký předvedl Pavel Vrba, bych nesvedl, takže jsem se do toho raději nepouštěl.
 
Máte před sebou prý jiný úkol: hráči prozradili, že jste jim slíbil zaplatit večeři a že z toho nevyváznete lacino.
Že bych jim jako teď platil v každé hospodě, jo? No, tak až se sejdeme, něco s placením vymyslím. Vymýšleli jsme i jiné věci: říkal jsem hráčům v nadsázce, že jestli přes Udine postoupíme, sejdeme se až v neděli, den před ligovým derby s Jabloncem. Teď už se mi to podařilo zkorigovat na sobotu, ale hlavně jsem samozřejmě velmi šťastný za to, co jsme dokázali.
 
Kam tenhle úspěch řadíte? Třeba i do stejné řady s českým titulem, který jste s Libercem bral v předminulém ročníku?
Skoro to tak bude. Titul byl nádherný, tím spíš, když jsme si ho vybojovali s Plzní doma v posledním kole. Postup přes Udine si ale zaslouží být také hodně vysoko, možná stejně jako titul, protože jsme narazili na hodně kvalitního protivníka. Vlastně už postup přes FC Curych v předchozím kole byl úspěchem, Udine bylo ještě o level výš. Postupem do Evropské ligy nám vyšel sen a to opravdu parádně. 
 
Jak se ten sen rodil?
Začali jsme rozpačitě, ale každým zápasem jsme sbírali zkušenosti a zuročovali je v lize i v boji o Evropu. Moc lidí, a to včetně odborné veřejnosti, nám nevěřilo, my je překvapili stejně jako jsme překvapili Udine. Proti němu jsme doma dokonali zápas venku, kde jsme s notnou dávkou štěstí vyhráli 3:1. V odvetě jsme už byli na Udine lépe připraveni - naše taktika nebyla líbivá, ale účinná. Taktické pokyny, zabezpečit hru a spoléhat na protiútoky, vyšly parádně.

Fotogalerie

Možná jsme mohli někdy podržet míč, místo abychom ho zbytečně odkopli, ale týmovým výkonem jsme zápas zvládli, lidi nás k tomu dotlačili a soupeř byl postupem času frustrovaný, zato my stále discisplinovaní. Musím se ale přiznat, že tenhle úspěch teprve vstřebávám - když vidím ty nadšené fanoušky, plný stadion, to je ta největší odměna. Musím také poděkovat hráčům, kteří udržuji liberecký duch fungující na jakési rodinné bázi: kádr není tak kvalitní jako třeba Plzeň nebo i Sparta, kluci se ale fantasticky semkli a tohle je výsledek.
 
Nepředběhl váš tým tak trochu vývoj? Po hráčské výměně jste měli špatný podzim, ale ještě jste vybojovali třetí místo v lize a teď přišel postup do poháru přes Udine.
Co na to říct... Jsem rád, že to takhle je. Mužstvo tu ovšem není takové, aby mohlo úplně konkurovat Udine, i když jsme přes něj postoupili. Filozofie Liberce je hrát s mladými hráči takový fotbal, aby na něj chodili diváci. Teď - po postupu do Evropské ligy - jedeme nad plán.
 
A není tedy čas přehodnotit priority, případně posílit kádr?
Teď je všechno příliš čerstvé a myslím, že i naše vedení je z výsledku překvapeno. Ale je pravda, že naše filozofie nejde úplně dohromady s tím, abychom mohli být v Evropě konkurenceschopní. Konkrétního teď nevím nic, ale je možné, že si s vedením sedneme a s výhledem na plný stadion a šest velkých zápasů v Evropské lize vyhodnotíme situaci tak, že by posílení stálo za to. Že by možná stálo za to přivést ještě kvalitnější hráče, byť by mohli být mladí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze