Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Liberecký podzim: dobré pohárové dílo

Alkmaar - Liberec: Opdam - Parks - Liberecký útočník Winston Parks (vlevo) v souboji s Barry Opdamem z Alkmaaru. | foto: ČTK

30 2006
Alkmaar - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Ač pořád vystupuje decentně, po zápase v Alkmaaru si trenér libereckých fotbalistů Vítězslav Lavička zanadával. "Pořádně jsme si zaklel. Pere se ve mně zklamání, že jsme to nedotáhli k vítězství, s hezkým pocitem, že jsme tady předvedli nádherné vystoupení. Kluci svou práci odvedli dobře," řekl Lavička.

Liberec ve svém posledním zápase základní skupiny Poháru UEFA mířil k senzaci na hřišti favorizovaného Alkmaaru, ale minutu před koncem o vítězství 2:1 přišel.

"Zanadávali jsme si, že jsme si to nechali takhle utéct. Nejvíc to vzalo Máru Čecha, byl pěkně naštvaný," líčil kapitán Tomáš Zápotočný. "Já už to beru s nadhledem, to se prostě ve fotbale stává. Když se z toho poučíme, tak nás to posílí."

Český klub tím přišel o jistý postup do jarních vyřazovacích bojů. Kdo do nich půjde s Alkmaarem a Sevillou, rozhodne souboj Braga - Grasshoppers za dva týdny. Pokud nevyhrají domácí, radovat se bude Liberec.

Právě zápas v portugalské Braze vrhá na liberecké pohárové vystoupení stín. Porážka 0:4 od průměrného evropského týmu byla ostudou.

"Můj dojem z podzimu je pozitivní, tedy kromě Bragy. Mužstvo tam nemělo tu optimální chemii, ale konkrétní nebudu," poznamenal kouč.

V úvodu pohárové sezony se Liberci nepovedlo proklouznout do Ligy mistrů, přitom pár minut před koncem k ní byl blíž než soupeř ze Spartaku Moskva. Ale nadějný stav neudržel. V závěru zápasu dostal gól i v Alkmaaru. Bude ho to postup stát také?

"Teď už to neovlivníme," ví Lavička. Za čtrnáct dní si sedne k internetu, aby sledoval, jak si Braga vede. "A budu věřit."

Od Bělehradu k Alkmaaru

Liberec v Poháru UEFA až na jeden zápas nezklamal. V prvním kole dvakrát zdolal Crvenu Zvezdu Bělehrad, pilotní tým srbské ligy. Srbská reprezentace, složená z několika hráčů Zvezdy, porazila v srpnu v přípravě Česko 3:1.

V základní skupině se úřadující český mistr potkal nejdřív s FC Sevillou, špičkovým týmem španělské ligy, s prvním týmem světa podle klubového žebříčku hrál doma 0:0.

Pak propadl v Braze, deklasoval Grasshoppers Curych 4:1 a k rozhodujícímu zápasu dorazil do Alkmaaru. Na novém stadionu před fantastickou kulisou proti druhému týmu Nizozemska nezklamal.

Van Gaal měl pro Liberec jen slova chvály

"Liberec si tady zasloužil víc, než dostal," uznal Luis van Gaal, věhlasný domácí kouč, který dvakrát trénoval Barcelonu v letech 1997 - 2000 a 2002 - 2003. "Proti jeho posledním zápasům jsem Liberec nepoznával."

Liberec si v Nizozemsku udělal jméno a vysloužil uznání, byť dostal dva góly. Pro Alkmaar je to však podprůměr, v domácí lize totiž dává víc než tři za zápas, v Poháru UEFA dal před soubojem s českým týmem ve dvou utkáních osm branek.

"Hrát v Alkmaaru byl pro mě zážitek. Myslím si, že to bylo super zakončení našeho pohárové podzimu," podotkl Zápotočný.

Zkušenosti, zkušenosti, zkušenosti

Co podzim v pohárech Liberci přinesl?

"Především zkušenosti," shodli se kouč i kapitán.

"Zkušenější mužstvo by to v Alkmaaru už nepustilo," tvrdil Zápotočný.

Lavička s ním příliš nesouhlasil. "Mám hlavně dobrý dojem z naší hry. Že nás domácí v závěru přitlačili, je ukázkou jejich ofenzivní síly. Když totiž venku dáte dva góly, obvykle to na vítězství stačí."

Právě ofenzíva, do níž se zapojovalo až devět hráčů, libereckého trenéra uchvátila.

"Mají to zažité, navíc to van Gaal vyžaduje. Samozřejmě to s sebou přináší riziko vzadu, ale je to pro diváky atraktivní. Pro mě je motivací hrát i s Libercem víc útočně. Je to pro mě velká výzva," pronesl Lavička.

Co čeká Liberec teď?

V neděli poslední zápas podzimu s Českými Budějovicemi a dovolená. Její délku ovlivni, jestli tým v pohárech přežije do jara. Potom by začal přípravu na začátku roku, jinak se hráči sejdou až v polovině ledna.Najdete na iDNES.czmobilní verze