Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pavelka před Evropskou ligou ve Freiburgu: Chtěl jsem Daridův dres

Liberecký David Pavelka (v modrém) prochází obranou Jihlavy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

19 2013
Freiburg (Od našeho zpravodaje) - Toužil získat do sbírky vzácný dres, ale to mu nevyjde. Liberecký fotbalista David Pavelka si chtěl po čtvrtečním prvním zápase Evropské ligy v německém Freiburgu vyměnit trikot s Vladimírem Daridou, českou posilou bundesligového klubu, ale toho do hry nepustí zraněný kotník.

"Mrzí mě to, tu výměnu už jsem měl předjednanou dopředu, snad proběhne v domácí odvetě," říká Pavelka.

Fakt, že Darida hrát nemůže, by pro Liberec mohl být výhodou, souhlasíte?
Určitě ano a velkou. Vláďa poslední dobou prokazuje, že jeho úroveň je hodně vysoká. V reprezentaci i v Plzni, kde to na něm víceméně stálo. Určitě je to pro Freiburg oslabení.

Do podzimu jste šel s tím, že máte za úkol nahradit tvůrce hry Jiřího Štajnera. Jak jste zatím se svou misí spokojen?
Já byl do té pozice nastaven spíš předligovou generálkou, úplně nahradit Štajnera nebyl můj úkol. Co se týče herního vytížení, jsem spokojen, i když jsem měl lepší i horší zápasy. Dostávám se do šancí, jen by to chtělo zvýšit produktivitu a budeme všichni spokojení.

Dá se říct, že Liberec má brejkové mužstvo, kterému se hraje líp na cizích hřištích?
Brejky nám asi sedí víc, i když Plzeň jsme doma ve druhé půli zamkli před vápnem. Řekl bych, že umíme oboje, ale proti těm opravdu silným týmům jsou pro nás výhodnější brejky.

Už jste našli recept na to, jak nastoupit do zápasů naplno od začátku?
Celým podzim máme problém s tím, že první poločasy jsou z naší strany vlažné. Po přestávce na to naopak vlítnem, snad proto, že máme víc sil, když se v úvodu jen rozkoukáváme. Každopádně ve Freiburgu musíme začít od začátku. Nemůžeme si dovolit na nic čekat. Mužstva v Evropské lize jsou už tak kvalitní, že by nás za vlažný vstup potrestala.

Jak byste seřadil soupeře ve skupině podle síly?
Sevilla by byla určitě úplně na špici. Pro diváky neznámý Estoril je ovšem taky nabitý cizinci. A Freiburg? Těžko říct. Zeptejte se mě po prvním zápase, teď bych to hodnotit nechtěl.

Freiburg teď ovšem není v pohodě, v bundeslize je až předposlední.
Na to bych nespoléhal. Určitě nejsou spokojení s výsledky, ale možná je to naopak nabudí a budou si chtít spravit chuť v Evropské lize proti nám.

Máte před ostrým startem v Evropské lize větší pocit očekávání než předtím v zápasech kvalifikace?
S lotyšskou Rigou to bylo hodně obtížné, protože všichni od nás očekávali postup. Pak už nás víceméně všichni podceňovali, takže myslím, že to nejtěžší jsme už zvládli. Teď si chceme zápasy základní skupiny užít. To neznamená, že si tam jedeme jen zahrát, ale že tam chceme udělat nějaký úspěch.Najdete na iDNES.czmobilní verze