Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Liberecký kouč Trpišovský před Bragou: Konečně začíná ta pravá Evropa

Jindřich Trpišovský | foto: Ota Bartovský, MAFRA

16 2015
Ač bez zkušeností s velkým fotbalem, trenér Jindřich Trpišovský dovedl Liberec suverénně přes dvě předkola do hlavní fáze Evropské ligy. Nebojí se ani portugalské Bragy, kterou Severočeši ve čtvrtek od 19 hodin hostí na úvod základní skupiny.

„Tohle je teprve ta pravá Evropa. Konečně začíná to, oč jsme se všichni snažili,“ říká Trpišovský. „Moc se na ten zápas těším. Po nervech v play off, kdy nás každý gól mohl přibrzdit na cestě do skupiny, to bude něco jiného. Teď máme jistých šest zápasů. Nemusíme se bát inkasovaného gólu, nebude to tak svázané, jako když se hraje systémem doma venku.“

Braga to před čtyřmi lety dotáhla až do finále Evropské ligy. Cítíte se proto jako outsideři?
To v žádném případě. Tím svým tažením v roce 2011 jen dokázali, že jsou na úrovni top týmů, ale my už jsme předvedli, že jsme doma silní. Mám zprávy, že má být plný stadion a to je pro nás pozitivní. Bohužel Braga není v Česku tak známým soupeřem, o to je ale nebezpečnější. Hrají za ni šikovní Portugalci i Brazilci.

Kolik času vám zabralo studium Bragy?
Náš videotechnik by vám mohl říct, jak mu do tří do rána posílám záznamy. Asistent Jarda Köstl viděl Bragu naživo, já jsem nastudoval všechny jejich čtyři ligové zápasy z DVD. Je to vzácný tým v tom, že je jako představitel jihoevropského fotbalu nejen silný v kombinaci a technice, ale zároveň je netypicky disciplinovaný. Hraje v rozestavení 4-4-2 s dobrou obranou a rychlým přechodem do útoku.

Jak mu přizpůsobíte svou hru?
V předkolech Evropské ligy jsme se hodně zabývali soupeři, teď se chceme soustředit hlavně na naši hru. Byli bychom rádi, aby se U Nisy hrálo podle našich not a Braga se musela přizpůsobit našemu stylu a ne my jim. Musíme eliminovat střed jejich zálohy, to bude klíčové. Braga se mi taky zdá mnohem silnější v domácích zápasech. Ve všech čtyřech utkáních ale své soupeře převyšovala.

Je váš tým před důležitou bitvou kompletní?
Není to zdaleka ideální, ve středu hřiště nám zbyli tři hráči. Ale nechci to říkat jmenovitě. Na druhou stranu máme široký kádr a v lize i v Evropě už jsme ukázali, že máme kam sáhnout.Najdete na iDNES.czmobilní verze