Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Liberec hraje navzdory záplavě, fotbalisty Jablonce čeká premiéra

Budou mít fotbalisté Jablonce důvod k radosti po prvním souboji s norským Strömsgodsetem. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

1 2013
Po krachu Sparty hájí čest českého fotbalu v Evropské lize už jen sever republiky. Liberec narazí ve 3. předkole na FC Curych, Jablonec jde na norský Strömsgodset. První zápasy se hrají ve čtvrtek.

Aby byly oba severočeské týmy v pohárech najednou, to už je samo o sobě nebývalá věc. Teď se to ovšem sešlo tak nešťastně, že oba začínají doma a zápasy tak spolu kolidují. Podle předpisů UEFA se to stát nemělo, protože v jeden den nemají hrát dva týmy vzdálené do 50 kilometrů. Natož Liberec a Jablonec, které leží mnohem blíž.

Jenže chyba se stala a oba týmy nastoupí doma dnes. Liberec alespoň pohnul s termínem do večerních hodin, aby se utkání nepřekrývala.

Úvodní duely 3. předkola EL

18.00: Jablonec – Strömsgodset
Možná sestava Jablonce: Špit - Zoubele, Eliáš, Beneš, Novák - Kopic, Loučka, Vaněk, Piták, Čížek - Hubník.

20:15 Liberec – FC Curych
Možná sestava Liberce:
Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Frýdek - Delarge, Pavelka, Hušek, Rybalka, Kalitvincev - Rabušic.

Oba zápasy sledujte v on-line reportážích na fotbal.idnes.cz

A aby toho nebylo málo, do evropských plánů Liberci zasáhla pondělní blesková záplava, která na stadionu U Nisy napáchala škody za miliony. Klub dokonce žádal odložení utkání s Curychem. K tomu nakonec nedošlo, a tak i ve středu U Nisy panoval pracovní ruch: uklízela se šatna hostujícího týmu, prostor mixzóny i stánky s občerstvením a toalety. Problémy byly se zprovozněním sloupů umělého osvětlení.

"Děláme všechno pro to, aby diváci měli maximální možný komfort, i když následky stále budou znát. Především zápach z nánosů bahna asi bude citelný," řekl klubový mluvčí Lukáš Váňa.

Fotbalisté Liberce jsou rádi, že s Curychem nemusí hrát v azylu. "Jestli chceme postoupit, musíme se hodně zlepšit. Favority nejsme, ale druhý poločas posledního ligového zápasu se Slavií naznačil, že máme formu," řekl brankář Přemysl Kovář, který ještě loni chytal jen druhou ligu a o evropských soupeřích si mohl nechat leda zdát.

Skuhravý se zhlédl v Plzni

Zatímco Liberec si musel postup do 3. předkola pracně vybojovat proti lotyšské Rize, Jablonec jako vítěz domácího poháru do něj pronikl přímo. Trenéra Romana Skuhravého čeká proti Norům velká evropská premiéra. "Teď jsem už tři dny absolutně zavřený, úplně mimo dění a ležím jen na tom, jak připravit své mužstvo na vstup do poháru," popsal své poslední dny a hodiny 38letý kouč Jablonce. "Atmosféra v týmu musí být maximálně natěšená a všichni ze sebe musíme vydat s velkým odhodláním to nejlepší, co v nás je."

Skuhravý vidí jasný recept na evropský úspěch ve stylu a hře Plzně. "Chceme se přiblížit způsobu, jakým to zvládá v Evropě. Na ní je vidět neskutečné sebevědomí podpořené kvalitou. To je pro nás ta pravá cesta k následování a k úspěchu."Najdete na iDNES.czmobilní verze