Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Miliony, nebo nic. Liberecké fotbalisty čeká klíčová bitva o Evropu

Hráči Liberce se radují z gólu na hřišti AEK Larnaka. | foto: ČTK

24 2016
Buď desítky milionů do klubového rozpočtu a podzim opentlený zápasy proti atraktivním soupeřům v základní skupině Evropské ligy. Nebo prázdná kasa a dohánění bodů ztracených špatným vstupem do domácí soutěže.

O všem z pohledu Liberce definitivně rozhodne jediné utkání: odveta 4. předkola Evropské ligy proti kyperskému týmu AEK Larnaka, která se hraje ve čtvrtek od 19 hodin na stadionu U Nisy. Označení „zápas roku“ není nijak přehnané.

„Hlavní cíl je teď Evropa. Ve čtvrtek to musíme zvládnout, pak by z nás mohl spadnout kámen,“ říká brankář Václav Hladký. „Nechci, aby to znělo, že se na ligu nesoustředíme. Ale do postupu do skupiny vkládáme veškeré úsilí. Pokud by to ve čtvrtek vyšlo, věřím, že by nás to nastartovalo.“

Úvodní zápas na rozžhaveném středomořském ostrově Slovan vyhrál 1:0 a pokud by doma skvělou výchozí pozici nevyužil, byla by to velká rána. Heslo „všechno pro Evropu“ čišelo i ze sestavy Liberce v nedělním ligovém zápase s Brnem, kdy kouč Trpišovský nechal odpočívat v podstatě všechny členy základní sestavy.

Liberecký kouč Jindřich Trpišovský.

Liberecký kouč Jindřich Trpišovský.

„Pět hráčů mělo menší zdravotní problém, Pokorný s Vůchem ani netrénovali. Hlavním motivem bylo, aby se nikdo ze základní jedenáctky nezranil,“ uvedl Jindřich Trpišovský. I kyperský soupeř pošetřil hráče na odvetu, neboť si víkendové utkání domácí ligy rovnou odložil.

Liberecký kouč bude v zítřejším druhém zápase proti Larnace v nezvyklé pozici. Kvůli incidentu na Kypru, po němž byl vykázán na tribunu, nebude moci být v domácím utkání na lavičce u týmu, ale opět jen mezi diváky. Právě diváci jsou těmi, které nyní klub vyzývá k podpoře Slovanu v klíčovém zápase sezony.

„Apelujeme na fanoušky, aby přišli v co největším počtu, protože je tým bude velice potřebovat. Zatím jsme prodali necelých pět tisíc vstupenek,“ uvedl mluvčí klubu Lukáš Váňa v úterý odpoledne. Stadion U Nisy má kapacitu téměř 10 tisíc míst.

Kyperský tým přiletí dnes před polednem speciálem do Prahy, odkud se autobusem přemístí k Nise. Tam ho o půl sedmé čeká tisková konference a v sedm trénink. Liberecký tým bude trénovat o dvě hodiny dříve.

V případě postupu do základní skupiny Evropské ligy přiteče do liberecké pokladny přes 60 milionů korun. V případě vyřazení desetkrát méně. I tyhle počty ukazují, jak moc je v sázce ve čtvrteční odvetě s Larnakou.Najdete na iDNES.czmobilní verze