Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Levý obránce Bejbl: Proč se bát?

27 2003
Istanbul - (Od našeho zvláštního zpravodaje) Bez reptání snáší úděl fotbalového nomáda. Ne že by se Radek Bejbl toulal z klubu do klubu - to jen v sestavě se v kariéře stěhuje z místa na místo. "Zbývá už se jen postavit do brány a vyzkouším si všechno," usměje se levý obránce Slavie. Levý obránce? Ano, přesně to je nová role třicetiletého matadora. Vystupuje v ní od začátku jara a vede si dobře. Dále čtěte: Slávisté se v Istanbulu nadšeně netvářili x Rozhovor s Vachouškem x Kolem hřiště sníh, ale tráva je perfektní x Slavii má vyřadit sexsymbol x Slávisté už přemítají o Laziu x Co slávisté dělali těsně před zápasem

Snad si pověst nepokazí ve večerní snaze o postup do čtvrtfinále Poháru UEFA na půdě istanbulského Besiktase. První zápas Slavia vyhrála 1:0.

Už v zimní přípravě si Bejbl zvykal na post, kde do té doby nikdy nehrál. Ač má lepší pravou nohu, nastoupil na tomto místě v několika přípravných zápasech. Ostrá zkouška přišla v úvodu ligového jara doma s Hradcem Králové.

"Před tím zápasem jsem cítil větší nervozitu než obvykle," připouští. "Ale to bylo spíš tím, že to byl první důležitý zápas po přestávce," dodá po chvilce přemýšlení.

Delší uvažování nad otázkou je pro bývalého reprezentanta typické. Dotaz - pomlka - odpověď, v tomhle rytmu s ním probíhá rozhovor. Kdyby takto zdlouhavě reagoval na trávníku, stačilo by to stěží na krajský přebor.

Jenže na hřišti se Bejbl chová jinak. Většinou rychle odhadne úmysl protivníka a postaví se akci do cesty. Dělá to tak i na levé straně obrany: po Hradci to v lize ukázal i na Bohemians, mezi těmi dvěma zápasy velmi slušně obstál v dosud nejtvrdším testu, minulý čtvrtek doma v poháru s Besiktasem.

"Asi by mně střed obrany přece jen vyhovoval víc." K tomu se Bejbl přizná, až když ho trochu přitlačíte. A stejně hned nezapomene upozornit, že je rád za jakékoliv místo v základu.

Uprostřed obrany přitom ve Slavii na podzim hrával, ve stoperské dvojici se doplňoval s Adamem Petroušem. Pak se ale po souboji s blšanským Pešírem zranil a vedle Petrouše za něj zaskočil Martin Müller. Ten se chytl tak, že jej trenérovi Miroslavu Beránkovi bylo líto ze sestavy vytáhnou. Našel proto Bejblovi místo nalevo.

"Fotbalista musí hrát tam, kde ho mužstvo nejvíc potřebuje, a Radek tohle plní výborně," chválí Beránek blonďatého zadáka. "Za tři zápasy už jsem si nové místo osahal, zatím mi nedělá problémy," říká sám Bejbl.

Jenže budou nad ním lichotky poletovat i po dnešním vyhroceném duelu v Istanbulu? Ilhan Mansiz, zbožňovaný útočník Besiktase, povede svůj tým proti Bejblovi za vidinou postupu. Čelit útočným nájezdům nebude jednoduché.

Bejbl se tváří klidně. "A proč bych se měl bát? Jsem přece fotbalista, kterého platí za to, aby soupeře uhlídal. Musím věřit, že se mi to povede."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze